COVID-19: 1.083 de cazuri noi, în ultimele 24 de ore. Situația la Constanţa

0
406
sursa foto: Digi24.ro

Până astăzi, 2 mai, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.057.655 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 995.506 pacienți au fost declarați vindecați. 

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 1.083 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba20557201,96
2.Arad23267181,78
3.Argeș26562291,32
4.Bacău25682181,02
5.Bihor28427341,92
6.Bistrița-Năsăud11600171,28
7.Botoșani1388830,77
8.Brașov42884361,64
9.Brăila12990241,28
10.Buzău12247160,96
11.Caraș-Severin10962371,79
12.Călărași9852140,94
13.Cluj5615082,36
14.Constanța42221121,48
15.Covasna8263311,77
16.Dâmbovița22144170,87
17.Dolj26085211,02
18.Galați2696411,40
19.Giurgiu1080491,01
20.Gorj910630,40
21.Harghita7961131,13
22.Hunedoara22451191,51
23.Ialomița1058731,09
24.Iași41699120,95
25.Ilfov44331482,47
26.Maramureș20114120,46
27.Mehedinți807991,03
28.Mureș23337391,70
29.Neamț18357 171,06
30.Olt14264101,05
31.Prahova34000301,67
32.Satu Mare1280860,83
33.Sălaj10706101,47
34.Sibiu25772571,73
35.Suceava2382530,38
36.Teleorman1337391,41
37.Timiș53462471,82
38.Tulcea8206121,03
39.Vaslui15727240,58
40.Vâlcea16060141,28
41.Vrancea1040390,92
42.Mun. București1802891332,62
43.Cazuri noi nealocate pe județe

1189*
179
TOTAL1.057.6551.083

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.