COVID-19: 4.383 de cazuri noi, în ultimele 24 de ore. Graficul pe județe

0
342
Test pentru depistarea COVID-19

Până astăzi, 14 martie, pe teritoriul României, au fost confirmate 859.709 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).  783.642 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 4.383 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos. 

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba16648752,81
2.Arad185291042,35
3.Argeș22037901,29
4.Bacău214251101,28
5.Bihor226811092,01
6.Bistrița-Năsăud9292211,36
7.Botoșani11624581,39
8.Brașov348852313,75
9.Brăila10391301,61
10.Buzău9985340,84
11.Caraș-Severin8768331,21
12.Călărași8022451,18
13.Cluj433562033,53
14.Constanța343691592,74
15.Covasna6255351,15
16.Dâmbovița18907631,94
17.Dolj211941601,92
18.Galați21569461,61
19.Giurgiu8534532,26
20.Gorj7728532,17
21.Harghita6531210,83
22.Hunedoara17232833,03
23.Ialomița8634421,31
24.Iași355072051,72
25.Ilfov339352754,41
26.Maramureș18218672,29
27.Mehedinți6460311,37
28.Mureș18755861,26
29.Neamț15038 841,67
30.Olt11987361,24
31.Prahova28234841,06
32.Satu Mare10741462,20
33.Sălaj8806553,01
34.Sibiu21238632,26
35.Suceava21849470,97
36.Teleorman10550581,64
37.Timiș436654335,49
38.Tulcea6721161,11
39.Vaslui13669421,20
40.Vâlcea12893662,21
41.Vrancea8736201,12
42.Mun. București13996411793,98
43.Cazuri noi nealocate pe județe4147*-368

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 926 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos. 

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA17
2ARAD27
3ARGEŞ19
4BACĂU17
5BIHOR4
6BISTRIŢA-NĂSĂUD8
7BOTOŞANI12
8BRĂILA8
9BRAŞOV35
10BUZĂU11
11CĂLĂRAŞI4
12CARAŞ-SEVERIN11
13CLUJ20
14CONSTANŢA94
15COVASNA3
16DÂMBOVIŢA10
17DOLJ17
18GALAŢI24
19GIURGIU8
20GORJ23
21HARGHITA2
22HUNEDOARA42
23IALOMIŢA6
24IAŞI54
25ILFOV37
26MARAMUREŞ13
27MEHEDINŢI6
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI134
29MUREŞ19
30NEAMŢ22
31OLT23
32PRAHOVA10
33SĂLAJ24
34SATU MARE13
35SIBIU11
36SUCEAVA18
37TELEORMAN9
38TIMIŞ70
39TULCEA1
40VÂLCEA14
41VASLUI10
42VRANCEA16

TOTAL926

Până astăzi, 21.483 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 13.03.2021 (10:00) – 14.03.2021 (10:00) au fost raportate 44 de decese (28 bărbați și 16 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Argeș, Bacău, Bistrița-Năsăud, Bihor, Brașov, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dolj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Maramureș, Mehedinți, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Timiș, Vaslui, Ilfov și București.

Dintre acestea, 3 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă  50-59 ani, 15 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 20 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 6 decese la categoria de peste 80 de ani.

41 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar pentru 3 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 10.829. Dintre acestea, 1.232 sunt internate la ATI.  

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 6.328.098 de teste RT-PCR și 434.247 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 15.192 de teste RT-PCR (8.599 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 6.593 la cerere) și 5.343 de teste rapide antigenice.

De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 50 de teste RT-PCR, prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 14 martie a.c.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.