COVID-19: 54 de cazuri noi și 29 de decese, în ultimele 24 de ore. Sunt raportați morți și din 2020

0
183
sursa foto: mediafax.ro

Până astăzi, 9 iulie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.081.174 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 1.045.351 de pacienți au fost declarați vindecați. 

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 54 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2127500,03
2.Arad2368000,03
3.Argeș2747200,04
4.Bacău2608900,04
5.Bihor2928710,01
6.Bistrița-Năsăud1188200,02
7.Botoșani1419110,02
8.Brașov4368810,02
9.Brăila1329900,01
10.Buzău1258500
11.Caraș-Severin1149100,03
12.Călărași1006100
13.Cluj5762220,04
14.Constanța4296120,01
15.Covasna855700
16.Dâmbovița2250720,01
17.Dolj2670360,06
18.Galați2766400,03
19.Giurgiu1102900,04
20.Gorj921500,01
21.Harghita828810,01
22.Hunedoara2287640,01
23.Ialomița1079300,01
24.Iași4244150,03
25.Ilfov4514220,07
26.Maramureș2041820,02
27.Mehedinți833900,01
28.Mureș2398300,03
29.Neamț1898800,03
30.Olt1462700,03
31.Prahova3546710,10
32.Satu Mare1301450,04
33.Sălaj1095000,02
34.Sibiu2651310,01
35.Suceava2422400,02
36.Teleorman1372000,02
37.Timiș5437040,04
38.Tulcea844000,02
39.Vaslui1599400,01
40.Vâlcea1644700,03
41.Vrancea1069300
42.Mun. București18374940,04
43.Cazuri noi nealocate pe județe

440*
10
TOTAL1.081.17454

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 13 persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos. 

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA1
2ARAD0
3ARGEŞ0
4BACĂU0
5BIHOR0
6BISTRIŢA-NĂSĂUD0
7BOTOŞANI0
8BRĂILA0
9BRAŞOV0
10BUZĂU0
11CĂLĂRAŞI0
12CARAŞ-SEVERIN0
13CLUJ1
14CONSTANŢA0
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA0
17DOLJ1
18GALAŢI1
19GIURGIU0
20GORJ0
21HARGHITA0
22HUNEDOARA0
23IALOMIŢA0
24IAŞI1
25ILFOV1
26MARAMUREŞ1
27MEHEDINŢI0
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI4
29MUREŞ0
30NEAMŢ0
31OLT0
32PRAHOVA0
33SĂLAJ0
34SATU MARE0
35SIBIU0
36SUCEAVA0
37TELEORMAN0
38TIMIŞ1
39TULCEA0
40VÂLCEA0
41VASLUI1
42VRANCEA0

TOTAL13

Până astăzi, 34.197 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 08.07.2021 (10:00) – 09.07.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 29 decese (15 bărbați și 14 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Argeş, Brașov, Iaşi, Mureș și Prahova.

28 dintre aceste decese sunt anterioare intervalului mai sus menționat și au fost introduse în baza de date, la solicitarea Ministerului Sănătății, de către Direcțiile de Sănătate Publică din țară, în urma verificărilor efectuate.

Astfel, 2 dintre acestea s-au produs în luna octombrie 2020, 5 în noiembrie 2020, 1 în decembrie 2020, 1 în februarie 2021, 3 în martie 2021, 5 în aprilie 2021, 10 în luna mai 2021 și 1 în iunie 2021, în județele Argeş, Brașov, Iaşi și Mureș. 

Dintre cele 29 decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 40-49 ani, 7 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 12 decese la categoria de vârstă 70-79 ani şi 9 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

27 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 2 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 311. Dintre acestea, 58 sunt internate la ATI.  

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 8.453.724 de teste RT-PCR și 1.560.788 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 11.991 de teste RT-PCR (5.499 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 6.492 la cerere) și 12.530 de teste rapide antigenice. 

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.