COVID-19. Aproximativ 7.000 de noi cazuri de infectare

0
285
Testare pentru COVID-19

Până duminică, 8 noiembrie a.c., pe teritoriul României, au fost confirmate 303.751 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19)

204.679 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 6.752 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos. 

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba64581515,4
2.Arad69311694,76
3.Argeș84182112,41
4.Bacău95281222,54
5.Bihor88513065,45
6.Bistrița-Năsăud3602923,46
7.Botoșani4056812,57
8.Brașov117693874,22
9.Brăila3833461,73
10.Buzău4646931,76
11.Caraș-Severin3149682,44
12.Călărași22841061,66
13.Cluj126173926,41
14.Constanța76121633,08
15.Covasna2785763,55
16.Dâmbovița77651663,22
17.Dolj83421293,87
18.Galați7089391,71
19.Giurgiu2326811,86
20.Gorj3380611,76
21.Harghita3628632,67
22.Hunedoara5262402,68
23.Ialomița2696822,2
24.Iași129402482,39
25.Ilfov79453473,09
26.Maramureș5737493,74
27.Mehedinți2575771,94
28.Mureș71282564,48
29.Neamț71922132,56
30.Olt4299871,4
31.Prahova122657493,24
32.Satu Mare25641082,68
33.Sălaj39641046,51
34.Sibiu78284745,91
35.Suceava10435782,08
36.Teleorman3808392,51
37.Timiș124323956,21
38.Tulcea1820471,42
39.Vaslui5718681,93
40.Vâlcea60001072,78
41.Vrancea3944711,47
42.Mun. București43061 12834,9
43.Cazuri noi nealocate pe județe5069*-1172
TOTAL303.7516.752

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 927 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos. 

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA12
2ARAD13
3ARGEŞ9
4BACĂU27
5BIHOR15
6BISTRIŢA-NĂSĂUD12
7BOTOŞANI7
8BRĂILA5
9BRAŞOV35
10BUZĂU10
11CĂLĂRAŞI10
12CARAŞ-SEVERIN5
13CLUJ50
14CONSTANŢA30
15COVASNA6
16DÂMBOVIŢA43
17DOLJ16
18GALAŢI7
19GIURGIU3
20GORJ6
21HARGHITA11
22HUNEDOARA9
23IALOMIŢA28
24IAŞI51
25ILFOV26
26MARAMUREŞ7
27MEHEDINŢI11
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI137
29MUREŞ16
30NEAMŢ32
31OLT21
32PRAHOVA129
33SĂLAJ1
34SATU MARE5
35SIBIU55
36SUCEAVA9
37TELEORMAN17
38TIMIŞ22
39TULCEA1
40VÂLCEA5
41VASLUI6
42VRANCEA7
 Total927

Până astăzi, 7.879 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 07.11.2020 (10:00) – 08.11.2020 (10:00) au fost raportate 86 de decese (40 bărbați și 46 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Călărași, Caraș-Severin, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Harghita, Iași, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sibiu, Suceava, Timiș, Tulcea, Vaslui, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 4 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 de ani, 3 decese la categoria de vârstă 40-49 de ani, 5 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 25 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 32 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 17 decese la categoria de peste 80 de ani.

83 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 3 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 12.295. Dintre acestea, 1.056 sunt internate la ATI.  

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 3.476.645 de teste. Dintre acestea, 21.552 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 13.421  în baza definiției de caz și a protocolului medical și 8.131 la cerere.

Pe teritoriul României, 40.629 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 23.788 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 71.017 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 20 persoane.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.