• Ai un pont?
  • Redactie
  • Agentie publicitate
  • Editia print
  • Login
FocusPress
No Result
View All Result
EDITIA PRINT
14 °c
Constanta
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
FocusPress
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
No Result
View All Result
FocusPress
No Result
View All Result
Home Ultima Ora

COVID-19. Bilanțul infectărilor în ultimele 24 de ore: 40 de noi cazuri la Constanța

3 mai, 2021
in Ultima Ora
0
Foto: Profimedia Images

Foto: Profimedia Images

3
AFISARI
Share on FacebookShare on TwitterShare pe WhatsApp

Până duminică, 3 mai a.c., pe teritoriul României, au fost confirmate 1.058.337 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19), iar 997.749 de pacienți au fost declarați vindecați.  În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 682 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba20577201,94
2.Arad23285181,60
3.Argeș2656311,27
4.Bacău25702200,92
5.Bihor28462351,84
6.Bistrița-Năsăud11610101,22
7.Botoșani1389680,73
8.Brașov42904201,54
9.Brăila13000101,23
10.Buzău12257100,91
11.Caraș-Severin1096641,74
12.Călărași985530,90
13.Cluj56160102,17
14.Constanța42261401,40
15.Covasna826411,65
16.Dâmbovița22161170,84
17.Dolj26141561,02
18.Galați2696401,29
19.Giurgiu10817130,95
20.Gorj911260,36
21.Harghita7975141,11
22.Hunedoara22461101,43
23.Ialomița10597101,02
24.Iași41714150,89
25.Ilfov44360292,32
26.Maramureș2012280,46
27.Mehedinți808781,03
28.Mureș23361241,64
29.Neamț18383 261,01
30.Olt1426730,92
31.Prahova34039391,62
32.Satu Mare1281240,75
33.Sălaj1071041,45
34.Sibiu25817451,68
35.Suceava23847220,38
36.Teleorman1337631,36
37.Timiș53481191,73
38.Tulcea821260,91
39.Vaslui1573470,53
40.Vâlcea16074141,24
41.Vrancea1040850,88
42.Mun. București1805292402,42
43.Cazuri noi nealocate pe județe

1014*
-175
TOTAL1.058.337682

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 73 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos. 

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA2
2ARAD2
3ARGEŞ 
4BACĂU3
5BIHOR1
6BISTRIŢA-NĂSĂUD 
7BOTOŞANI2
8BRĂILA1
9BRAŞOV3
10BUZĂU4
11CĂLĂRAŞI 
12CARAŞ-SEVERIN1
13CLUJ 
14CONSTANŢA 
15COVASNA1
16DÂMBOVIŢA2
17DOLJ3
18GALAŢI3
19GIURGIU1
20GORJ 
21HARGHITA5
22HUNEDOARA1
23IALOMIŢA 
24IAŞI 
25ILFOV3
26MARAMUREŞ1
27MEHEDINŢI 
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI17
29MUREŞ3
30NEAMŢ3
31OLT 
32PRAHOVA4
33SĂLAJ 
34SATU MARE 
35SIBIU3
36SUCEAVA2
37TELEORMAN 
38TIMIŞ 
39TULCEA 
40VÂLCEA1
41VASLUI1
42VRANCEA 

TOTAL73

Până astăzi, 28.380 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 02.05.2021 (10:00) – 03.05.2021 (10:00) au fost raportate 98 de decese (46 bărbați și 52 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Bacău, Bihor, Botoșani, Brașov, Brăila, Caraș-Severin, Călărași, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Giurgiu, Harghita, Hunedoara, Iași, Maramureș, Mehedinți, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Timiș, Vaslui, Vâlcea, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 4 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 ani, 9 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 19 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 44 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 22 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

88 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 4 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 6 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.  

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 8.083. Dintre acestea, 1.214 sunt internate la ATI.  

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 7.386.862 de  teste RT-PCR și 904.655 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 2.731 de teste RT-PCR (1.910 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 821 la cerere) și 3.259 de teste rapide antigenice. 

De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 2 teste RT-PCR, prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 3 mai a.c.

Tags: coronaviruscoronavirus constantacoronavirus decesecoronavirus in romaniaFocus Pressstiri constanta focus press
ShareTweetSend
Previous Post

Doi copii de 2 și 5 ani au fost transportați de urgență la București, după ce au înghițit medicamente lăsate la întâmplare de bunici

Next Post

Aglomerație pe Autostrada A2, pe sensul spre București

Alte Stiri

Screenshot
Ultima Ora

Transportul metropolitan în Cumpăna de la 1 noiembrie. Traseul, programul și tarifele liniei 220

29 octombrie, 2026
0
Ultima Ora

Vești bune pentru constănțeni: se micșorează tarifele pe mai multe trasee județene de transport

29 octombrie, 2026
0
Sursă foto: Pexels
Ultima Ora

Se redeschide programul Rabla Auto 2026. Când încep înscrierile. Buget de 35,4 milioane de lei

29 octombrie, 2026
8
Ultima Ora

Istoricul Metin Omer lansează volumul „Turcii și tătarii din România. O scurtă istorie”, la Cazinoul din Constanța

29 octombrie, 2026
6
Ultima Ora

Replica liderului PSD, Daniel Georgescu, după declarațiile lui Vergil Chițac: „Îi voi cumpăra și o pălărie la final de mandat”

29 octombrie, 2026
11
sursa foto: dw.com
Ultima Ora

Teoria că vaccinurile provoacă autism e ca „un zombi care nu moare”. Experta română de la EMA explică de ce mitul rezistă de aproape 30 de ani

29 octombrie, 2026
11
Ultima Ora

VIDEO. Contre în Consiliul Local Constanța. Chițac le-a reproșat celor de la USR finanțarea din campania electorală: ”Nu suport ipocrizia voastră”

29 octombrie, 2026
20
Ultima Ora

Maia Morgenstern intră în distribuția serialului „Inimă sub acoperire” de la Antena 1

29 octombrie, 2026
10
Ultima Ora

Buzoianu spune că șeful de la Apele Române a evitat demiterea prin concediu medical până la plecarea ei din funcție

29 octombrie, 2026
32
Next Post
Foto cu rol ilustrativ

Aglomerație pe Autostrada A2, pe sensul spre București

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

FocusPress

FOCUS PRESS este un produs media creat din dorinţa de informare corectă a cetăţenilor. Credem în jurnalism de calitate, în dezbateri şi aducerea în prim-plan a adevăratelor subiecte de interes public.

Ai o informaţie sau imagini care pot deveni o ştire?
Trimite-ne mesajele tale pe WhatsApp / Telefon: 0785.555.401 sau 0785.555.402 ori adresa de email: redactie@focuspress.ro

Datele tale personale rămân confidenţiale!

Focus pe Categorii

  • Actualitate
  • Administratie
  • Alegeri
  • Anunturi
  • Cluburi
  • Cultura
  • Economie
  • Editorial
  • Educatie
  • Externe
  • Imobiliare Auto
  • Interviuri
  • Interviuri
  • Justitie
  • Media
  • Monden
  • Politica
  • Politica Interna
  • Restaurante
  • Sanatate
  • Showbizz
  • Societate
  • Sport
  • Turism
  • Ultima Ora
  • Uncategorized
  • Video

Ştiri Recente

Screenshot

Transportul metropolitan în Cumpăna de la 1 noiembrie. Traseul, programul și tarifele liniei 220

29 octombrie, 2026

Vești bune pentru constănțeni: se micșorează tarifele pe mai multe trasee județene de transport

29 octombrie, 2026
  • Ai un pont?
  • Redactie
  • Editia print
  • FocusAds
  • Agentie publicitate

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
FocusPress.ro
No Result
View All Result
  • Home
  • Ultima Ora
  • Politica
  • Actualitate
  • Externe
  • Societate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunturi
  • Editia print

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Cookie-urile ne ajuta sa va oferim serviciile noastre. Prin navigarea pe acest site, acceptati modul in care noi si partenerii nostri utilizam cookie-urile. Detalii aici.