• Ai un pont?
  • Redactie
  • Agentie publicitate
  • Editia print
  • Login
FocusPress
No Result
View All Result
EDITIA PRINT
13 °c
Constanta
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
FocusPress
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
No Result
View All Result
FocusPress
No Result
View All Result
Home Ultima Ora

COVID-19. Explozie de cazuri în Constanța: peste 400 de persoane infectate

30 septembrie, 2021
in Ultima Ora
0
FOTO: vaccination-info.eu

FOTO: vaccination-info.eu

3
AFISARI
Share on FacebookShare on TwitterShare pe WhatsApp

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 12.032 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 187 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare. 

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba231281842,61
2.Arad267202793,49
3.Argeș297321542,16
4.Bacău296282122,40
5.Bihor318482292,33
6.Bistrița-Năsăud146111643,95
7.Botoșani165631412,89
8.Brașov469112322,62
9.Brăila145351201,97
10.Buzău141871401,94
11.Caraș-Severin131361102,76
12.Călărași118351193,01
13.Cluj644735154,79
14.Constanța483884493,54
15.Covasna9060421,3
16.Dâmbovița244391591,78
17.Dolj316033444,41
18.Galați308083852,68
19.Giurgiu126851183,60
20.Gorj10396731,92
21.Harghita9025801,16
22.Hunedoara251251772,57
23.Ialomița122261102,87
24.Iași484526913,19
25.Ilfov514865257,18
26.Maramureș240591903,64
27.Mehedinți100791623,51
28.Mureș259271811,66
29.Neamț215101732,11
30.Olt171001803,44
31.Prahova401834083,16
32.Satu Mare160771213,57
33.Sălaj124321473,19
34.Sibiu287191072,60
35.Suceava291333523,05
36.Teleorman163632403,86
37.Timiș632497296,34
38.Tulcea9218831,66
39.Vaslui186801722,89
40.Vâlcea179041272,12
41.Vrancea121321551,9
42.Mun. București20813723086,64
43.Din străinătate**154423
44.Cazuri noi nealocate pe județe

10222*
422
TOTAL1.233.66812.032

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe. 

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 928 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos. 

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA9
2ARAD12
3ARGEŞ16
4BACĂU33
5BIHOR7
6BISTRIŢA-NĂSĂUD7
7BOTOŞANI8
8BRĂILA4
9BRAŞOV28
10BUZĂU15
11CĂLĂRAŞI6
12CARAŞ-SEVERIN9
13CLUJ18
14CONSTANŢA33
15COVASNA3
16DÂMBOVIŢA11
17DOLJ42
18GALAŢI33
19GIURGIU14
20GORJ11
21HARGHITA4
22HUNEDOARA16
23IALOMIŢA6
24IAŞI49
25ILFOV51
26MARAMUREŞ7
27MEHEDINŢI9
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI209
29MUREŞ13
30NEAMŢ20
31OLT15
32PRAHOVA19
33SĂLAJ8
34SATU MARE16
35SIBIU9
36SUCEAVA34
37TELEORMAN42
38TIMIŞ36
39TULCEA5
40VÂLCEA11
41VASLUI17
42VRANCEA13

Total      928

Până astăzi, 37.041 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 29.09.2021 (10:00) – 30.09.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 176 de decese (89 bărbați și 87 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș,  Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Călărași, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sălaj,  Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vâlcea, Vrancea și Municipiul București.

Dintre cele 176 decese, 2 au fost înregistrate la categoria de vârstă  0-9 ani, 5 la categoria de vârstă 30-39 ani, 10 la categoria de vârstă 40-49 ani, 12 la categoria de vârstă 50-59 ani, 32 la categoria de vârstă 60-69 ani, 62 la categoria de vârstă 70-79 ani și 53 la categoria de vârstă peste 80 ani.

165 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 8 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 3 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Din totalul de 176 de pacienți decedați, 163 erau nevaccinați și 13 vaccinați. Dintre cei 13 pacienți vaccinați, 11 prezentau comorbidități, 1 nu prezenta comorbidități, iar pentru 1 pacient nu au fost raportate comorbidități până în prezent. Pacienții decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între 58 și 86 de ani.

Nu au fost raportate decese anterioare intervalului de referință.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 12.168. Dintre acestea, 1.364 sunt internate la ATI.

Din totalul pacienților internați, 315 sunt minori, 299 fiind internați în secții și 16 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 9.611.012 teste RT-PCR și 3.245.416 teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 25.581 de teste RT-PCR (12.775 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 12.806 la cerere) și 42.395 de teste rapide antigenice. 

Pe teritoriul României, 61.976 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 10.630 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 63.120 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 166 de persoane.

L.M.

Tags: coronavirus constantacoronavirus decesecoronavirus in romaniaFocus Pressstiristiri coronavirus
ShareTweetSend
Previous Post

VIDEO. UPDATE. Consiliul Local Constanța nu a aprobat majorarea prețului gigacaloriei, nici bugetul participativ și nici amplasarea de echipamente sportive în parcuri

Next Post

A început înscrierea pentru Loteria Vaccinării

Alte Stiri

Patrick Stewart, sursa foto: Getty Images
Ultima Ora

A murit legendarul Patrick Stewart

29 octombrie, 2026
41
Ultima Ora

Festivalul Internațional de Film de Comedie: Adela Popescu și Tudor Giurgiu vin la Constanța, la proiecția filmului „3 zile în septembrie”

29 octombrie, 2026
32
Ultima Ora

Omagiu adus lui Mustafa Kemal Atatürk, la Constanța, de Ziua Națională a Republicii Turcia

29 octombrie, 2026
50
Ultima Ora

Seniorii din Năvodari, sărbătoriți de Primărie

29 octombrie, 2026
46
Ultima Ora

Primăria comunei Corbu susține sportul și dezvoltarea armonioasă a copiilor prin antrenamente gratuite de Taekwondo ITF

29 octombrie, 2026
25
Ultima Ora

Transportul metropolitan în Cumpăna de la 1 noiembrie. Traseul, programul și tarifele liniei 220

29 octombrie, 2026
750
Ultima Ora

Vești bune pentru constănțeni: se micșorează tarifele pe mai multe trasee județene de transport

29 octombrie, 2026
548
Sursă foto: Pexels
Ultima Ora

Se redeschide programul Rabla Auto 2026. Când încep înscrierile. Buget de 35,4 milioane de lei

29 octombrie, 2026
55
Ultima Ora

Istoricul Metin Omer lansează volumul „Turcii și tătarii din România. O scurtă istorie”, la Cazinoul din Constanța

29 octombrie, 2026
23
Next Post

A început înscrierea pentru Loteria Vaccinării

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

FocusPress

FOCUS PRESS este un produs media creat din dorinţa de informare corectă a cetăţenilor. Credem în jurnalism de calitate, în dezbateri şi aducerea în prim-plan a adevăratelor subiecte de interes public.

Ai o informaţie sau imagini care pot deveni o ştire?
Trimite-ne mesajele tale pe WhatsApp / Telefon: 0785.555.401 sau 0785.555.402 ori adresa de email: redactie@focuspress.ro

Datele tale personale rămân confidenţiale!

Focus pe Categorii

  • Actualitate
  • Administratie
  • Alegeri
  • Anunturi
  • Cluburi
  • Cultura
  • Economie
  • Editorial
  • Educatie
  • Externe
  • Imobiliare Auto
  • Interviuri
  • Interviuri
  • Justitie
  • Media
  • Monden
  • Politica
  • Politica Interna
  • Restaurante
  • Sanatate
  • Showbizz
  • Societate
  • Sport
  • Turism
  • Ultima Ora
  • Uncategorized
  • Video

Ştiri Recente

Alfa Beta strada Steagului

Magazinul Alfa Beta din Coiciu va fi DESFIINȚAT!

30 octombrie, 2026
Ionel Bucur

Răsturnare de situație la Înalta Curte, în procesul fostului director al CNE Cernavodă, Ionel Bucur, împotriva Statului Român!

30 octombrie, 2026
  • Ai un pont?
  • Redactie
  • Editia print
  • FocusAds
  • Agentie publicitate

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
FocusPress.ro
No Result
View All Result
  • Home
  • Ultima Ora
  • Politica
  • Actualitate
  • Externe
  • Societate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunturi
  • Editia print

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Cookie-urile ne ajuta sa va oferim serviciile noastre. Prin navigarea pe acest site, acceptati modul in care noi si partenerii nostri utilizam cookie-urile. Detalii aici.