• Ai un pont?
  • Redactie
  • Agentie publicitate
  • Editia print
  • Login
FocusPress
No Result
View All Result
EDITIA PRINT
22 °c
Constanta
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
FocusPress
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
No Result
View All Result
FocusPress
No Result
View All Result
Home Societate

Cu ce idei vin constănțenii din străinătate: duc permise de conducere false la SPCRPCIV pentru a le schimba. Un alt „șofer“ a fost condamnat

26 februarie, 2023
in Societate
1
Imagine de arhivă

Imagine de arhivă

58
AFISARI
Share on FacebookShare on TwitterShare pe WhatsApp

Un alt bărbat a fost condamnat definitiv pentru fals în declarații. A primit 1 an și 3 luni de închisoare cu suspendare (el având și o pedeapsă mai veche). Decizia a rămas definitivă pe 8 februarie 2023. Acesta a mers la Serviciul Public Comunitar Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor Constanţa cu un permis de conducere fals, chipurile eliberat în Cehia, solicitând eliberarea unuia românesc. Amintim că, în vara anului 2022, un alt bărbat a fost condamnat la 7 luni cu suspendare, pentru că a vrut să schimbe un permis de conducere care era fals (eliberat în Italia).

Prin Adresa nr. 58002 din data de 9.01.2018, Instituția Prefectului – SPCRPCIV Constanţa a sesizat organele de cercetare penală, cu privire la faptul că, la data de 10.10.2017, inculpatul Erol I. s-a prezentat în fața organelor de poliție din cadrul serviciului și a completat cererea prin care a solicitat eliberarea unui permis de conducere românesc, prin preschimbarea permisului de conducere numărul BB798087, eliberat, aparent, de autoritățile cehe, depunând documentul cu seria sus-menţionată.

Ca urmare a verificărilor efectuate în rețeaua permiselor de conducere a Uniunii Europene, nu s-a obținut confirmarea autenticității și valabilității celui depus pentru preschimbare. De asemenea, la solicitarea adresată Centrului de Cooperare Poliţienească Internaţională, instituţia respectivă a informat, printr-o adresă, că acesta nu a obţinut niciodată un permis de conducere emis de autoritățile din Cehia.

Prin ordonanţa organelor de cercetare penală din data de 09.11.2020, s-a dispus efectuarea unei constatări criminalistice, pentru a se stabili autenticitatea permisului de conducere, iar prin raportul de constatare criminalistică s-a concluzionat că acesta este contrafăcut. Cu ocazia examinării de detaliu realizate de către specialiştii criminalişti, s-a stabilit faptul că elementele grafice ale permisului de conducere au fost realizate prin imprimare cu ajutorul unei imprimante color cu jet de cerneală.

Erol I. a fost trimis în judecată pe 15.06.2021, pentru fals în declarații, fiind condamnat definitiv pe 8 februarie 2023.

Un alt bărbat s-a prezentat cu un permis de conducere fals, chipurile eliberat în Italia

Laurențiu C. a fost condamnat pe 8 august 2022, la 7 luni de închisoare cu suspendare, pentru uzul de fals.

Acesta s-a prezentat la SPCRPCIV Constanţa, unde a solicitat preschimbarea unui permis de conducere, despre care a afirmat că este eliberat pe numele său de către autorităţile competente din Italia. Totodată, a predat funcţionarilor instituţiei permisul de conducere nr. SU592774VI, aparent eliberat de autorităţile italiene.

În urma verificărilor efectuate în bazele electronice de date de către funcţionarii din cadrul Serviciului Public Comunitar Regim Permise de Conducere şi Înmatriculare a Vehiculelor Constanţa s-a stabilit că Laurențiu C. nu figurează ca posesor al permisului de conducere antemenţionat. De asemenea, autoritățile italiene au confirmat că inculpatul nu este titularul unui permis de conducere italian.

Liliana BELCIUG

Tags: Constanţafocuspresspermis conducerepermise falseSPCRPCIVstiristiri constanta
ShareTweetSend
Previous Post

Consiliul Local Constanța va vota proiectul pentru reabilitarea Bulevardului I.C. Brătianu, în valoare de peste 34 de milioane de euro

Next Post

Polițistul local din Constanța care a fost sancționat pentru că a prins un infractor urmărit își caută dreptatea în instanță

Alte Stiri

Video

Un model educațional de succes la Năvodari: robotică, tehnologie, performanță și organizarea World Robot Olympiad. Prof. Rădulescu: „Sunt foarte mulțumită de colaborarea cu Primăria și Liceul Lazăr Edeleanu”

23 mai, 2026
26
Societate

Patronul cofetăriei Bel-Eclair a construit un beach bar FĂRĂ AUTORIZAȚIE pe un subsector de plajă din Constanța

23 mai, 2026
761
Societate

Școala Nr. 6 din Constanța nu poate fi absorbită de Școala Nr. 24. Instanța a anulat hotărârea administrației locale

23 mai, 2026
120
Ultima Ora

Misiunea Oncoria Med: excelența medicală

22 mai, 2026
26
Sanatate

Probleme fără sfârșit! Activitatea Pediatriei Spitalului Mangalia SE SUSPENDĂ!

22 mai, 2026
192
Societate

Ea este tânăra care a MURIT după ce a căzut de pe podul rutier Medgidia. Iată ce a postat cu câteva ore înainte de gestul extrem!

22 mai, 2026
10.2k
Microbuz Metropolitan
Societate

Accident de muncă la o cunoscută firmă de transport public! Un angajat a murit strivit în timp ce repara un vehicul

22 mai, 2026
874
Dumitru Nichițuș, alias Bebe Briliantu, tânărul mort la Murfatlar
Societate

CONDAMNARE DEFINITIVĂ în dosarul tânărului care a murit de la un singur pumn, în Murfatlar: inculpatul a ajuns la Poarta Albă

22 mai, 2026
795
Societate

Cine este bărbatul care a tras cu pistolul, în Agigea, supărat că doi copii se jucau cu mingea. I-a nimerit pe părinți

22 mai, 2026
434
Next Post

Polițistul local din Constanța care a fost sancționat pentru că a prins un infractor urmărit își caută dreptatea în instanță

Comentarii 1

  1. Maria says:
    3 ani în urmă

    Este foarte important sa stim regulile de circulatie dar si sanctiunile. De asemenea este bine sa stim si de unde trebuie sa ne luam informatiile. Eu de exemplu ma informez de pe https://www.i-drpciv.ro/ de ani de zile si nu am avut parte de sanctiuni sau alte evenimente neplacute.

    Răspunde

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

FocusPress

FOCUS PRESS este un produs media creat din dorinţa de informare corectă a cetăţenilor. Credem în jurnalism de calitate, în dezbateri şi aducerea în prim-plan a adevăratelor subiecte de interes public.

Ai o informaţie sau imagini care pot deveni o ştire?
Trimite-ne mesajele tale pe WhatsApp / Telefon: 0785.555.401 sau 0785.555.402 ori adresa de email: redactie@focuspress.ro

Datele tale personale rămân confidenţiale!

Focus pe Categorii

  • Actualitate
  • Administratie
  • Alegeri
  • Anunturi
  • Cluburi
  • Cultura
  • Economie
  • Editorial
  • Educatie
  • Externe
  • Imobiliare Auto
  • Interviuri
  • Interviuri
  • Justitie
  • Media
  • Monden
  • Politica
  • Politica Interna
  • Restaurante
  • Sanatate
  • Showbizz
  • Societate
  • Sport
  • Turism
  • Ultima Ora
  • Uncategorized
  • Video

Ştiri Recente

Panică în sediul DIICOT: Nouă avocați au văzut moartea cu ochii după ce liftul a luat-o razna. „Prea mulți ar fi ajuns deodată în Rai”

23 mai, 2026
Etapă din exercițiul militar Sea Shield21 în Poligonul Cap Midia. FOTO Cosmin Costea

Radarele Armatei au detectat un grup de drone care se îndreptau spre Portul Chilia. A fost emis mesaj RO-ALERT în județul Tulcea

23 mai, 2026
  • Ai un pont?
  • Redactie
  • Editia print
  • FocusAds
  • Agentie publicitate

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
FocusPress.ro
No Result
View All Result
  • Home
  • Ultima Ora
  • Politica
  • Actualitate
  • Externe
  • Societate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunturi
  • Editia print

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Cookie-urile ne ajuta sa va oferim serviciile noastre. Prin navigarea pe acest site, acceptati modul in care noi si partenerii nostri utilizam cookie-urile. Detalii aici.