Doar cinci cazuri noi de COVID-19, în județul Constanța

0
167
sursa foto: mediafax.ro

Până astăzi, 3 iunie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.078.338 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 1.041.256 de pacienți au fost declarați vindecați. 

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 196 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2119660,48
2.Arad2360510,16
3.Argeș27339100,32
4.Bacău26035100,13
5.Bihor29217100,38
6.Bistrița-Năsăud1185510,16
7.Botoșani1414210,17
8.Brașov4362990,32
9.Brăila1326400,24
10.Buzău1256140,17
11.Caraș-Severin1144550,41
12.Călărași1003700,14
13.Cluj57457100,35
14.Constanța4289250,24
15.Covasna852910,26
16.Dâmbovița2246340,13
17.Dolj26594100,14
18.Galați2758900,27
19.Giurgiu1100430,17
20.Gorj920110,08
21.Harghita826020,16
22.Hunedoara2285420,16
23.Ialomița1075630,18
24.Iași4234290,18
25.Ilfov4503710,33
26.Maramureș2035620,14
27.Mehedinți832210,20
28.Mureș2391050,21
29.Neamț1891050,29
30.Olt1457700,18
31.Prahova3521570,38
32.Satu Mare1296840,10
33.Sălaj1092520,19
34.Sibiu2646760,39
35.Suceava2416230,12
36.Teleorman1367470,15
37.Timiș5426160,24
38.Tulcea842700,30
39.Vaslui1595570,12
40.Vâlcea1639300,24
41.Vrancea1067210,17
42.Mun. București183367160,29
43.Cazuri noi nealocate pe județe

474*
16
TOTAL1.078.338196

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 69 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos. 

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA2
2ARAD4
3ARGEŞ7
4BACĂU 
5BIHOR 
6BISTRIŢA-NĂSĂUD1
7BOTOŞANI2
8BRĂILA2
9BRAŞOV1
10BUZĂU 
11CĂLĂRAŞI 
12CARAŞ-SEVERIN4
13CLUJ2
14CONSTANŢA6
15COVASNA2
16DÂMBOVIŢA2
17DOLJ 
18GALAŢI5
19GIURGIU 
20GORJ3
21HARGHITA1
22HUNEDOARA1
23IALOMIŢA 
24IAŞI1
25ILFOV2
26MARAMUREŞ 
27MEHEDINŢI 
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI4
29MUREŞ 
30NEAMŢ3
31OLT 
32PRAHOVA7
33SĂLAJ 
34SATU MARE 
35SIBIU2
36SUCEAVA1
37TELEORMAN 
38TIMIŞ 
39TULCEA 
40VÂLCEA 
41VASLUI4
42VRANCEA 

TOTAL69

Până astăzi, 30.499 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 02.06.2021 (10:00) – 03.06.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 84 de decese (42 bărbați și 42 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba,  Bihor, Cluj, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Galați, Gorj, Hunedoara, Harghita, Iași, Mehedinți, Prahova, Timiș, Ilfov și Municipiul București. 

68 dintre aceste decese sunt anterioare intervalului mai sus menționat și au fost introduse în baza de date, la solicitarea Ministerului Sănătății, de către Direcțiile de Sănătate Publică din țară, în urma verificărilor efectuate.

Astfel, 4 decese s-au produs în luna octombrie 2020, 12 din noiembrie 2020, 12 din decembrie 2020, 9 din ianuarie 2021, 15 din februarie 2021, 1 din martie 2021, 15 din aprilie 2021, în județele Dâmbovița, Galați, Gorj, Hunedoara, Iași, Ilfov și Municipiul București.

Dintre cele 84 de decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 de ani, 3 la categoria 40-49 de ani, 9 la categoria 50-59 de ani, 19 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 29 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 23 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

78 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 6 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 1.929. Dintre acestea, 365 sunt internate la ATI.  

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.