Farul Constanța, o nouă victorie în Liga 2

0
236

F.C. Farul Constanța s-a impus, acasă, cu 1-0 în fața celor de la Aerostar Bacău, în etapa secundă a Ligii 2. Golul victoriei a fost marcat de Simon Măzărache, în minutul 25. Atacantul a marcat cu capul, din 8 metri, după o centrare bună a lui Cruceru, din lovitură liberă, lateral dreapta.

Farul a mai avut ocazia să înscrie, prin Cruceru, în minutul 81: constănțenii au contraatacat rapid, Cruceru a primit la marginea careului de 16 metri, portarul era ieșit, dar și așa acesta a ratat, lovind bara din dreapta porții.

Aerostar Bacău a evoluat în superioritate numerică întreaga repriză secundă, dar nu a reușit să profite de avantajul numeric. Florin Bălan, mijlocașul Farului, a fost eliminat înaintea pauzei, în prelungirile primei reprize, după ce l-a lovit fără minge pe Darius Mureșan, cu palma în cap.

Aerostar a avut o singură șansă de gol, după un corner de pe stânga, dar Yabre a trimis cu capul în bară.

F.C. Farul a bifat, astfel, a doua victorie din tot atâtea meciuri disputate în noul sezon al Ligii 2, după succesul cu Petrolul, scor 2-1, în deplasare. Etapa viitoare, marinarii vor juca la Timișoara, împotriva lui A.S.U. Poli.