• Ai un pont?
  • Redactie
  • Agentie publicitate
  • Editia print
  • Login
FocusPress
No Result
View All Result
EDITIA PRINT
10 °c
Constanta
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
FocusPress
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
No Result
View All Result
FocusPress
No Result
View All Result
Home Politica Administratie

GALERIE FOTO. În zona Sălii Sporturilor lucrează și RAJA și Primăria, concomitent, pentru a minimaliza disconfortul

21 martie, 2025
in Administratie, Politica
0
226
AFISARI
Share on FacebookShare on TwitterShare pe WhatsApp

În zona Sălii Sporturilor din Constanța, RAJA efectuează lucrări de schimbare a unui colector de canalizare vechi de aproximativ 60 de ani. Aceste lucrări fac parte dintr-un proiect de modernizare a infrastructurii, prin care va fi îmbunătățit sistemul de canalizare, pentru a se înlătură problemele legate de rețelele vechi.

În mod obișnuit, astfel de lucrări pot duce la modificări temporare ale traficului și accesului în zonă. Dar nu doar RAJA efectuează lucrări aici, ci și Primăria Constanța, iar pentru a nu crea un disconfort și mai mare, cele două entități le-au corelat. Astfel, conform reprezentanților celor două instituții, fiecare se ocupă de o parte din amplasament și lucrează concomitent.

O mică parte a terenului este inclus în proiectul de reabilitare a Parcului Oleg Danovski, iar pe amplasamentul alăturat se implementează investiția RAJA, de schimbare a colectorului de canalizare.

„Ne-am corelat cu proiectul Primăriei, astfel încât să nu creăm disconfort de două ori, în sensul că ei să asfalteze și apoi să venim să spargem. Astfel, noi, la începutul lunii viitoare, vom termina partea noastră și predăm administrației locale, care cel mai probabil va asfalta zona. Vă putem spune doar partea noastră, care include canalizare nouă, care va deservi Sălii Sporturilor și obiectivelor din zonă“, ne-au precizat reprezentanții RAJA.

Lucrările RAJA fac parte dintr-un proiect complex, care include mai multe zone și străzi din orașul Constanța, respectiv CL3 – Rețele apă și canalizare în zona centrală a Municipiului Constanța – Lot 3, cu o valoare totală de 22.958.436,76 lei, TVA inclusă. Lucrările la infrastructura de apă propuse sunt reabilitatea rețelei de distribuție a apei potabile, prin înlocuirea a 7.628 ml de conducte, a 75 de cămine de vane, a 624 de branșamente și a 65 de hidranți de incendiu subterani și supraterani. Pentru sistemul de canalizare sunt prevăzute lucrări de extindere și modernizare a 6.349 ml conducte de preluare a apelor uzate, a 192 de cămine de vizitare și a 488 de racorduri de canalizare. Investițiile se vor executa pe 27 de străzi din zona Centru.

Proiectul Primăriei de reabilitare a Parcului Oleg Danovski

Conform unui răspuns al Municipalității, de săptămâna trecută, lucrările pentru reabilitarea Parcului „Oleg Danovski“ din centrul orașului Constanța decurg conform graficului, Astfel, în două luni, cetățenii ar putea să se bucure de noul spațiu de agrement amenajat, deoarece termenul de finalizare este luna mai 2025.

Lucrările din parcul din fața Teatrului Național de Operă și Balet „Oleg Danovski“ presupun revitalizarea și refacerea fondului dendrologic și a spațiilor verzi, reabilitarea aleilor, a instalațiilor și a rețelelor de iluminat public și monumental, restaurarea, reorganizarea și înlocuirea mobilierului urban deteriorat sau distrus, amenajarea unui loc de joacă modern, precum și realizarea unui sistem de irigații automatizat.  

Loredana MIHAI

Citește și:

Parcul „Oleg Danovski“ va fi redeschis în luna mai
Tags: canalizareConstantafocuspressfonduri europeneparc Oleg Danovskiparcuriprimaria constantarajaSALA SPORTURILORstiri
ShareTweetSend
Previous Post

Scenariu de film cu mafioți, pus în aplicare la Constanța! Un tânăr a primit poze cu casa și amenințări, pentru a restitui o sumă de bani: s-a lăsat cu bătăi

Next Post

Sentința care a desființat regulamentul ce permitea înființarea cârciumilor în blocuri a fost atacată de reclamanți, deși le era favorabilă: care este motivul?

Alte Stiri

Claudiu Palaz
Ultima Ora

VIDEO. Palaz: “Păcat că am ajuns să trăim o perioadă în care avem un Guvern care se agață de putere ca pisica de șuncă”

30 mai, 2026
107
Politica

GALERIE FOTO. Președintele Nicușor Dan, în vizită la persoanele afectate de EXPLOZIA cauzată de drona rusească

30 mai, 2026
71
Ultima Ora

Oficial: Ionel Dia îi va lua locul demisionarului Daniel Learciu în Consiliul Județean Constanța

29 mai, 2026
133
Politica

VIDEO. Președintele Nicușor Dan: ,,Consulul rus de la Constanța a fost declarat persona non grata. Consulatul se va închide”

29 mai, 2026
583
Ultima Ora

Primarul Dumitru Jeanu cere redeschiderea de urgență a gării CFR Costinești Tabără înaintea sezonului estival 2026

29 mai, 2026
63
Vergil Chițac
Ultima Ora

Constituirea Primăriei Constanța ca parte civilă în dosarul șefului Poliției Locale, aprobată de Consiliul Local. Chițac: „Nu este vorba despre niciun prejudiciu”

29 mai, 2026
184
Administratie

Două grădinițe din Constanța vor fi reabilitate și modernizate prin proiecte de peste 18 milioane de lei

29 mai, 2026
179
Ultima Ora

Consilierii locali din Medgidia, convocați în ședință

28 mai, 2026
124
Reabilitare strada Farului - Foto: Primăria Constanța
Ultima Ora

Noi străzi incluse la reabilitare în Constanța, după amendamentele PSD și Feliciei Ovanesian

28 mai, 2026
402
Next Post
Imagine cu rol ilustrativ. FOTO: Facebook

Sentința care a desființat regulamentul ce permitea înființarea cârciumilor în blocuri a fost atacată de reclamanți, deși le era favorabilă: care este motivul?

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

FocusPress

FOCUS PRESS este un produs media creat din dorinţa de informare corectă a cetăţenilor. Credem în jurnalism de calitate, în dezbateri şi aducerea în prim-plan a adevăratelor subiecte de interes public.

Ai o informaţie sau imagini care pot deveni o ştire?
Trimite-ne mesajele tale pe WhatsApp / Telefon: 0785.555.401 sau 0785.555.402 ori adresa de email: redactie@focuspress.ro

Datele tale personale rămân confidenţiale!

Focus pe Categorii

  • Actualitate
  • Administratie
  • Alegeri
  • Anunturi
  • Cluburi
  • Cultura
  • Economie
  • Editorial
  • Educatie
  • Externe
  • Imobiliare Auto
  • Interviuri
  • Interviuri
  • Justitie
  • Media
  • Monden
  • Politica
  • Politica Interna
  • Restaurante
  • Sanatate
  • Showbizz
  • Societate
  • Sport
  • Turism
  • Ultima Ora
  • Uncategorized
  • Video

Ştiri Recente

Festivalul Tradițiilor și Gastronomiei Pescărești – ziua a doua: regal al ansamblurilor de dansuri din Constanța

30 mai, 2026
Centrala Nucleară de la Cernavodă

Unitatea 2 a Centralei Nucleare de la Cernavodă a fost reconectată la Sistemul Energetic Național

30 mai, 2026
  • Ai un pont?
  • Redactie
  • Editia print
  • FocusAds
  • Agentie publicitate

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
FocusPress.ro
No Result
View All Result
  • Home
  • Ultima Ora
  • Politica
  • Actualitate
  • Externe
  • Societate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunturi
  • Editia print

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Cookie-urile ne ajuta sa va oferim serviciile noastre. Prin navigarea pe acest site, acceptati modul in care noi si partenerii nostri utilizam cookie-urile. Detalii aici.