• Ai un pont?
  • Redactie
  • Agentie publicitate
  • Editia print
  • Login
FocusPress
No Result
View All Result
EDITIA PRINT
23 °c
Constanta
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
FocusPress
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
No Result
View All Result
FocusPress
No Result
View All Result
Home Actualitate

GALERIE FOTO/VIDEO. Ziua Marinei, sărbătorită pe faleza Cazinoului din Constanța, cu onoruri militare, în prezența președintelui Iohannis

15 august, 2024
in Actualitate
0
280
AFISARI
Share on FacebookShare on TwitterShare pe WhatsApp

Orașul Constanța este gazda principală a manifestărilor organizate de Forțele Navale Române, cu prilejul sărbătoririi Zilei Marinei Române, joi, 15 august. Prezent este și Klaus Iohannis, președintele României, precum și multe alte oficialități. Ziua Marinei este sărbătorită cu onoruri militare pe faleza Cazinoului din zona Peninsulară a orașului.

Șeful Statului Major al Forțelor Navale adresează un mesajul de bun venit la eveniment, după care vor urma alocuțiunile persoanelor oficiale și un serviciu religios, cu depunerea ancorelor de flori în apa Mării Negre, în memoria eroilor marinari. Zeul Neptun își va face apariția de la bordul șalupei maritime „Luceafărul” și va da startul jocurilor și concursurilor marinărești, pe faleza din fața Comandamentului Flotei. Salutul de deschidere a exercițiului demonstrativ întrunit va fi transmis de către cadeții de la bordul Navei-școală „Mircea”, iar trei parașutiști vor fi lansați din elicoptere pentru a prezenta publicului aflat pe faleză drapelele României, NATO și UE.

Exercițiul naval întrunit „Forțele Navale Române 2024” cuprinde secvențe din activitățile de instruire executate de marinarii militari, precum inserția unor elemente de cercetare-diversiune, respingerea atacului aviației inamice, căutarea și atacul submarinului inamic, respingerea desantului maritim, combaterea migrației ilegale pe mare și apuntarea unui elicopter Puma Naval la bordul fregatei „Regele Ferdinand”.

Finalul exercițiului va fi marcat prin defilarea navelor și aeronavelor militare, a velierelor și ambarcațiunilor civile, iar garda de onoare va defila pe faleza Comandamentului Flotei, în acordurile Muzicii Militare a Forțelor Navale.

Totodată, seara, de la ora 20:00, Muzica Militară a Forțelor Navale va încânta publicul cu un mini-concert, pe faleza din fața Comandamentului Flotei, care va fi urmat de aprinderea Pavoazului electric la navele militare și de retragerea cu torțe a marinarilor militari pe traseul Poarta 1 – Comandamentul Flotei – Piața Ovidiu, unde formația muzicală va susține un concert. Ziua Marinei Române se va încheia cu un spectacol de artificii oferit de Primăria Municipiului Constanța, care va putea fi urmărit din zona Piața Ovidiu – Portul Turistic Tomis.

Alocuțiunea Președintelui României, Klaus Iohannis, susținută în cadrul festivităților prilejuite de Ziua Marinei Române

,,La mulți ani cu prilejul Zilei Marinei Române! În acest ultim an de mandat, este cu atât mai emoționant pentru mine să mă aflu alături de dumneavoastră, pentru a celebra împreună una dintre cele mai așteptate sărbători. Se creează de fiecare dată o atmosferă extraordinară aici! Mă bucur să văd atât de mulți români veniți special aici pentru a participa la festivitățile dedicate navigatorilor noștri, militari și civili deopotrivă, care poartă cu mândrie drapelul României în lume.

Dragi marinari, Nu întâmplător protectoarea Marinei Române este Sfânta Fecioară Maria, ale cărei atribute – hotărârea, tenacitatea și forța – îi inspiră pe marinarii noștri, astfel încât să facă față provocărilor acestei vocații speciale. Profesia de marinar se potrivește temerarilor veritabili, caracterelor puternice și celor capabili de sacrificiu și în măsură să abordeze neînfricat provocările de orice natură. Dăruirea și profesionalismul cu care dumneavoastră, marinarii, purtați drapelul României în lume sunt exemplare și devin repere pentru întreaga societate și modele de urmat în special pentru tinerele generații. Totodată, cu respect și recunoștință, ne gândim astăzi și la cei care au plătit jertfa supremă pe mările și oceanele lumii, departe de familie și de cei dragi, și aducem un pios omagiu eroilor marinari ai României.

Chiar dacă trăim vremuri marcate de multiple provocări de securitate, România este astăzi o țară sigură și stabilă, înscrisă ireversibil pe calea dezvoltării democratice, alături de partenerii și de Aliații din Uniunea Europeană și din NATO.Aici, pe țărmul Mării Negre, în vecinătatea războiului de agresiune al Rusiei împotriva Ucrainei, vedem mai clar ca oricând rezultatele efortului politic, diplomatic și militar al României din ultimii ani. Țara noastră beneficiază astăzi de cele mai solide garanții de securitate, iar cetățenii români sunt apărați și protejați în fața oricăror potențiale amenințări. Regiunea Mării Negre a devenit o zonă recunoscută și tratată ca fiind de importanță strategică pentru securitatea euroatlantică, iar acest fapt a fost consemnat oficial și în cele mai importante documente strategice ale NATO. Prin dialog și implicare permanentă, am consolidat această abordare inclusiv la recentul Summit NATO de la Washington, când toți Aliații au subliniat că rămân ferm angajați față de securitatea și stabilitatea regiunii Mării Negre, un rezultat care este foarte bun pentru țara noastră. Iată, așadar, că România este recunoscută și apreciată la nivel aliat ca un pilon solid de securitate regională și un contribuitor major la procesul de consolidare a posturii NATO de descurajare și apărare pe Flancul Estic.
Este și firesc să fie așa, pentru că România are o serie de inițiative care produc deja rezultate importante pentru securitatea regiunii noastre, una dintre ele fiind înființarea unei Grupări Operative pentru Combaterea Minelor Marine din Marea Neagră, alături de Bulgaria și Turcia.


Începând cu anul 2015, am înființat și operaționalizat numeroase structuri NATO în România, iar prezența camarazilor noștri Aliați, care se antrenează alături de militarii români pe teritoriul național, a crescut constant, atingând un număr de aproximativ 5.000 de militari Aliați dislocați în România. Această colaborare denotă angajamentul nostru ferm de a ne apăra reciproc, conform Articolului 5 al Tratatului de la Washington. Îmi reafirm cu acest prilej aprecierea și recunoștința pentru prezența în țara noastră a militarilor din Statele Unite ale Americii, Franța, Polonia, Portugalia, Belgia, Italia, Marea Britanie, Țările de Jos, Spania, Bulgaria, Ungaria, Canada, Turcia, Grecia, Macedonia de Nord și Luxemburg. Totodată, le mulțumesc forțelor aeriene din Finlanda și Marea Britanie, care au încheiat recent misiunea de poliție aeriană în România.

România continuă să fie un pilon important al securității regionale și euroatlantice. Rămânem solidari cu Aliații noștri din NATO și cu partenerii din Uniunea Europeană în eforturile de asistență dedicată Ucrainei, care luptă de peste doi ani și jumătate împotriva unei agresiuni brutale și ilegale.

Dragi marinari, devotamentul, tenacitatea și spiritul de sacrificiu care vă definesc constituie un exemplu de excelență, iar Forțele Navale Române reprezintă un simbol al puterii și al rezilienței naționale. În contextul actual de securitate, tot mai provocator, inclusiv în mediul maritim, rolul Forțelor Navale Române în asigurarea libertății de navigație și a securității maritime este esențial.

Cu prilejul Zilei Marinei Române, în semn de apreciere a înaltului profesionalism și a rezultatelor deosebite obținute, am dat curs propunerii ministrului apărării naționale şi am decorat Drapelul de Luptă al Statului Major al Forțelor Navale cu Ordinul „Virtutea Maritimă” în grad de Comandor cu însemn de pace pentru militari.

Vă felicit pentru modul în care vă îndepliniți misiunile, atât în apele teritoriale, cât și dincolo de acestea, alături de Aliații și de partenerii noștri din NATO și din Uniunea Europeană, și vă urez mult succes în continuare! Totodată, le doresc marinarilor civili sănătate și cât mai multe reușite în activitatea lor profesională, oriunde s-ar afla! Fie ca Sfânta Fecioară Maria, protectoarea Marinei Române, să vă aibă în pază și în ocrotire! La mulți ani și bun cart înainte!”, a transmis președintele Klaus Iohannis.

Tags: Constantafaleza cazinouluimarina militaraonor militarziua marinei
ShareTweetSend
Previous Post

Era regenerării urbane. Studiu de caz: Ülemiste City din Estonia

Next Post

VIDEO. Anisia Gafton a obținut premiul ,,Excelență pentru contribuții remarcabile în comedie și televiziune”

Alte Stiri

Actualitate

EXCLUSIV. ȘOCANT: Un pacient al Spitalului Județean Constanța s-a aruncat de la etaj!

29 august, 2026
1.7k
Bulevardul Alexandru Lăpușneanu
Actualitate

Primăria Constanța, obligată să achite peste 10 milioane de lei plus daune de 2.000 de euro pe zi către firma care a lăsat lucrări neterminate prin oraș

29 august, 2026
10.3k
Societate

Trei familii, în instanță pentru garajele din zona Trocadero, construite pe domeniul public încă din anii ’90

29 august, 2026
2.6k
Casa Bulgărească din Canlia
Actualitate

Competiție acerbă pentru Casa Bulgărească din satul Canlia: 15 oferte au fost depuse, rezultatul licitației ANULAT

29 august, 2026
379
Economie

Fermă agricolă de 240 de hectare, scoasă la vânzare în județul Constanța; suma se ridică la milioane de euro

29 august, 2026
13.1k
Actualitate

VIDEO. Nava care s-a scufundat în Marea Neagră ar fi fost lovită de o „dronă dragon”. Ce spune Adrian Mihălcioiu, liderul SLN

28 august, 2026
429
Actualitate

INTERLOPII cu săli de PĂCĂNELE care ȘANTAJAU concurența, inclusiv la CONSTANȚA, au fost trimiși în JUDECATĂ. Legături cu NAS și VIRA din Km 4-5

28 august, 2026
1.8k
Unitate de Primire Urgențe a Spitalului Județean Constanța
Actualitate

Marinarii de la bordul navei lovită de dronă în Marea Neagră au primit îngrijiri la Spitalul Județean Constanța

28 august, 2026
277
Interceptări/ sursa foto: Shutterstock.com
Actualitate

INTERCEPTĂRI într-un DOSAR de TRAFIC de COCAINĂ, la CONSTANȚA: ”Ți-am adus, am tras și eu… Ai înțeles?”

28 august, 2026
1.8k
Next Post

VIDEO. Anisia Gafton a obținut premiul ,,Excelență pentru contribuții remarcabile în comedie și televiziune”

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

FocusPress

FOCUS PRESS este un produs media creat din dorinţa de informare corectă a cetăţenilor. Credem în jurnalism de calitate, în dezbateri şi aducerea în prim-plan a adevăratelor subiecte de interes public.

Ai o informaţie sau imagini care pot deveni o ştire?
Trimite-ne mesajele tale pe WhatsApp / Telefon: 0785.555.401 sau 0785.555.402 ori adresa de email: redactie@focuspress.ro

Datele tale personale rămân confidenţiale!

Focus pe Categorii

  • Actualitate
  • Administratie
  • Alegeri
  • Anunturi
  • Cluburi
  • Cultura
  • Economie
  • Editorial
  • Educatie
  • Externe
  • Imobiliare Auto
  • Interviuri
  • Interviuri
  • Justitie
  • Media
  • Monden
  • Politica
  • Politica Interna
  • Restaurante
  • Sanatate
  • Showbizz
  • Societate
  • Sport
  • Turism
  • Ultima Ora
  • Uncategorized
  • Video

Ştiri Recente

RO-Alert la Tulcea: există posibilitatea căderii unor obiecte din spațiul aerian

30 august, 2026

Cine era tânărul găsit MORT la Costinești

30 august, 2026
  • Ai un pont?
  • Redactie
  • Editia print
  • FocusAds
  • Agentie publicitate

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
FocusPress.ro
No Result
View All Result
  • Home
  • Ultima Ora
  • Politica
  • Actualitate
  • Externe
  • Societate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunturi
  • Editia print

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Cookie-urile ne ajuta sa va oferim serviciile noastre. Prin navigarea pe acest site, acceptati modul in care noi si partenerii nostri utilizam cookie-urile. Detalii aici.