Handbal masculin! HC Dobrogea Sud s-a calificat în finala Cupei României

0
259

Dinamo Bucureşti și HC Dobrogea Sud Constanța luptă pentru Cupa și Supercupa României la Sf. Gheorghe. HC Dobrogea Sud Constanţa s-a calificat, sâmbătă, în finala Cupei României la handbal masculin, după ce a învins-o pe SCM Politehnica Timişoara cu scorul de 24-20 (6-10), în Sala Polivalentă din Sfântu Gheorghe, în a doua semifinală a competiţiei.

Victorie la 4 goluri si calificare in finala! 💙Baietii nostri au aratat o vointa iesita din comun si au luptat eroic, desi au fost condusi chiar si la 5 goluri. 💪💙Repriza a doua a fost fantastica si ne bucuram enorm pentru aceasta dovada de spirit de echipa si demonstratie de ambitie!Avem un grup extraordinar si asta se vede mai ales in momentele grele. Bravo, baieti! 👏💙⚪🔵 HCD – Timisoara 24-20🔜 Duminica, jucam cu doua trofee pe masa. Castigatoarea finalei Cupei va fi declarata invingatoare si in Supercupa! 🏆🏆🤾‍♂️ HCD – Dinamo | 18:00 TVR1 ⏰📺#HaiConstanta #CupaRomaniei #FamiliaHCD

Publicată de HC Dobrogea Sud Constanta pe Sâmbătă, 12 septembrie 2020

Constănţenii au reuşit o repriză secundă de excepţie, după ce au fost conduşi la pauză la o diferenţă de patru goluri. Pentru învingători au înscris Zoran Nikolic 6 goluri, Irakli Cikovani 5, Fabio Rocha Chiuffa 5, Alexandru Andrei 4, Ciprian Şandru 2, Vitali Komogorov 1, Ionuţ Nistor 1.

Golurile bănăţenilor au fost reuşite de Marius Sadoveac 6 goluri, Sergio Henrique Monteiro De Barros 3, Cristian Fenici 3, Liviu Caba 2, Flavius Câmpan 2, Raul Şomlea 1, Florin Baican 1, Călin Dedu 1, Robert Năstăsie 1.

În prima semifinală, CS Dinamo Bucureşti a întrecut-o pe CSM Bacău cu 22-17 (8-7). Finalele vor avea loc duminică, la Sfântu Gheorghe, finala mică de la ora 11:30, iar finala mare de la ora 18:00.