• Ai un pont?
  • Redactie
  • Agentie publicitate
  • Editia print
  • Login
FocusPress
No Result
View All Result
EDITIA PRINT
16 °c
Constanta
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
FocusPress
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
No Result
View All Result
FocusPress
No Result
View All Result
Home Ultima Ora

Horia Teodorescu: „Dacă operatorii din turism erau primari PNL, poate ar fi captat atenția Guvernului”

19 septembrie, 2020
in Ultima Ora
0
2
AFISARI
Share on FacebookShare on TwitterShare pe WhatsApp

România s-a scufundat complet în criza generată de pandemia COVID-19, fără rezerve de produse esențiale, fără o strategie sau un plan de acțiune. Cu un Guvern preocupat exclusiv de campania electorală și de securizarea locurilor pentru oamenii de casă în fruntea administrațiilor locale, economia țării se prăbușește în lipsa unor măsuri de sprijin pentru angajatori și pentru angajați.

Întâmplarea face ca luna stabilită pentru alegerile locale să coincidă cu finalul sezonului turistic pentru majoritatea destinațiilor din România, din fericire încă nu și în Delta Dunării, unde sezonul turistic se întinde până în luna noiembrie. Astfel că în zilele în care PNL-ul își numără primarii și consilierii și își calculează bugetele pentru viitoarele contracte cu dedicație, o parte din operatorii de turism închid porțile fără multe speranțe de a le redeschide anul viitor. 

Președintele Consiliului Județean Tulcea, Horia Teodorescu, atrage atenția asupra situației dezastruoase în care antreprenorii și angajații din industria HORECA se găsesc din cauza lipsei oricărei măsuri de susținere din partea Guvernului.

„Ne-am obișnuit ca Guvernul să ne întoarcă spatele atunci când cerem sprijin pentru dezvoltare, când cerem politici coerente și facilități pentru atragerea de investitori, când cerem normalitate în sistemul sanitar și în educație. Știm că țara e prea departe pentru politicienii de top, că nu sunt autostrăzi pentru coloanele oficiale și că atenția și îngrijorarea se exprimă mai bine în conferința de presă de la Palat. PNL ne-a arătat asta, iar noi ne-am străduit, la nivel județean, să balansăm incompetența și nepăsarea lor cu fapte care să facă diferența în dezvoltare și în nivelul de trai al oamenilor. Însă, într-un an nemaivăzut, cum a fost 2020, a fost nevoie de mai mult decât voința și munca noastră pentru a-i sprijini pe toți cei afectați. Merg printre oameni, discut cu antreprenorii din județ și sunt revoltat când văd că afaceri extraordinare, construite cu greu și devenite, în timp, emblematice pentru turismul din Deltă sunt pe marginea prăpastiei. Noi, la nivel de județ, nu avem posibilitatea de a le întinde o mână de ajutor. Ne uităm împreună cu ei spre responsabilii de la București, dar iată că au trecut mai mult de șase luni și înspre noi nu se uită nimeni.”, a declarat Horia Teodorescu.

Asociațiile operatorilor de turism din Delta Dunării au cerut, încă din aprilie, sprijinul Guvernului PNL pentru a evita falimentul. Solicitarea a venit în condițiile în care restricțiile impuse de pandemie au redus activitatea la zero. Cheltuielile cu personalul și bugetele erau deja subțiate de pregătirile pentru sezon și amenințau să îi aducă în incapacitate de plată. Deși s-au vehiculat multe scenarii, ajutorul a întârziat să apară, iar Horia Teodorescu este de părere că lipsa de reacție se explică mai ales în contextul anului electoral.

„Turismul este încă un exemplu al strategiei electorale PNL care profită de o situație dramatică. De jumătate de an, HORECA cere ajutor, iar cu o săptămână înainte de alegeri Guvernul le răspunde cu o aplicație de colectare a datelor pe care ei o numesc sprijin pentru IMM-uri. Stimați guvernanți, antreprenorii sunt oameni care și-au construit afaceri de succes pe forțele proprii, creează locuri de muncă, plătesc salarii și taxe care susțin economia. Nu-i considerați proști, nu profitați de disperarea lor de a-și salva afacerile doar pentru a le obține voturile. O pagină de internet nu este un sprijin, este o doar nouă metodă de șantaj electoral, aceeași metodă după care s-au distribuit și banii către administrațiile locale.”, transmite președintele consiliului județean. 

Turismul este unul dintre principalii piloni ai strategiei pentru dezvoltarea județului Tulcea, care a beneficiat de investiții majore din fondurile europene, atrase de Consiliul Județean. În ultimii ani, până la izbucnirea pandemiei, sectorul a menținut un ritm al dezvoltării spectaculos, ocupând în 2018 locul întâi la nivel național, cu o creștere a numărului de turiști de 67% față de anul anterior. În primele șapte luni din 2020, însă, în județul Tulcea, numărul turiștilor a fost cu aproape 46% mai mic, comparativ cu aceeași perioadă din 2019.

COMANDAT DE PARTIDUL SOCIAL DEMOCRAT – ORGANIZATIA JUDETEANA TULCEA CMF21200019

Tags: domeniul HoReCaHORECAhoria teodorescustiri tulcea
ShareTweetSend
Previous Post

Coronavirus. Situaţia actualizată, la nivelul județului Tulcea

Next Post

Felix Stroe, preşedintele PSD Constanţa: „Ne-am hotărât să sprijinim candidatura lui Mohammad Murad. Va fi primarul pe care Mangalia îl merită”

Alte Stiri

Ultima Ora

Nuclearelectrica: Durata opririi Unităţii 2 a CNE Cernavodă va fi prelungită. Unitatea 1 intră în mentenanță

7 mai, 2026
48
Ultima Ora

Întâlnire dedicată operatorilor de plajă din Constanța și Mamaia pentru coordonarea sezonului estival 2026: când va avea loc

7 mai, 2026
28
sursa foto: Profimedia
Ultima Ora

Atac armat în Austria: cel puțin trei morți

7 mai, 2026
31
foto cu rol ilustrativ
Ultima Ora

Cazul tânărului lovit de tren, în Medeea: era în depresie și făcea tratament

7 mai, 2026
177
Ultima Ora

Aderarea României la OCDE, „cel mai important obiectiv de țară”

7 mai, 2026
15
Imagine cu rol ilustrativ
Ultima Ora

Aproape 700 de motocicliști, utilizatori de trotinete electrice și mopede, trași pe dreapta luna trecută

7 mai, 2026
27
Ultima Ora

Goliath, primul ligru din România, a murit într-un incendiu la grădina zoloogică din Zaharești

7 mai, 2026
41
Ultima Ora

Fraude cu „tentacule” în Belgia și Germania, deconspirate în urma unor percheziții în Constanța și București

7 mai, 2026
82
Ultima Ora

Andrei Rațiu a fost votat tricolorul lunii aprilie

7 mai, 2026
10
Next Post

Felix Stroe, preşedintele PSD Constanţa: "Ne-am hotărât să sprijinim candidatura lui Mohammad Murad. Va fi primarul pe care Mangalia îl merită"

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

FocusPress

FOCUS PRESS este un produs media creat din dorinţa de informare corectă a cetăţenilor. Credem în jurnalism de calitate, în dezbateri şi aducerea în prim-plan a adevăratelor subiecte de interes public.

Ai o informaţie sau imagini care pot deveni o ştire?
Trimite-ne mesajele tale pe WhatsApp / Telefon: 0785.555.401 sau 0785.555.402 ori adresa de email: redactie@focuspress.ro

Datele tale personale rămân confidenţiale!

Focus pe Categorii

  • Actualitate
  • Administratie
  • Alegeri
  • Anunturi
  • Cluburi
  • Cultura
  • Economie
  • Editorial
  • Educatie
  • Externe
  • Imobiliare Auto
  • Interviuri
  • Interviuri
  • Justitie
  • Media
  • Monden
  • Politica
  • Politica Interna
  • Restaurante
  • Sanatate
  • Showbizz
  • Societate
  • Sport
  • Turism
  • Ultima Ora
  • Uncategorized
  • Video

Ştiri Recente

Nuclearelectrica: Durata opririi Unităţii 2 a CNE Cernavodă va fi prelungită. Unitatea 1 intră în mentenanță

7 mai, 2026

Întâlnire dedicată operatorilor de plajă din Constanța și Mamaia pentru coordonarea sezonului estival 2026: când va avea loc

7 mai, 2026
  • Ai un pont?
  • Redactie
  • Editia print
  • FocusAds
  • Agentie publicitate

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
FocusPress.ro
No Result
View All Result
  • Home
  • Ultima Ora
  • Politica
  • Actualitate
  • Externe
  • Societate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunturi
  • Editia print

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Cookie-urile ne ajuta sa va oferim serviciile noastre. Prin navigarea pe acest site, acceptati modul in care noi si partenerii nostri utilizam cookie-urile. Detalii aici.