Înalt Prea Sfinţitul Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, a dorit să transmită un mesaj pentru cei care îi critică pe cei care vin la Biserică, de sărbători: „Cine nu crede să stea de-o parte, să nu critice, să nu îi oprească pe cei ce cred să își facă sărbătoarea. Noi vom ține sărbătoarea ca întotdeauna”.
De asemenea, ÎPS Teodosie a mai spus că preoții din Constanța vor merge în casele oamenilor cu Botezul Domnului, singura diferență față de anii trecuți fiind obligativitatea de a purta măști și mănuși. Nici tradiția aruncării crucilor în mare nu va fi trecută cu vederea de Bobotează. Cele trei cruci vor fi aruncate, însă, în Portul Tomis și nu de pe faleza Cazinoului.
Alexandra VASILE


























