Din toamna anului trecut, Teatrul de Stat nu mai poate oferi spectacole în sala de pe Bulevardul Ferdinand. Iar în 2023 ar începe lucrările de reparații și la clădirea în care funcționează Teatrul Național de Operă și Balet „Oleg Danovski“.
În noiembrie 2021, au demarat lucrările în cadrul proiectului de creștere a eficienței energetice a imobilului în care funcționa Teatrul de Stat Constanța, finanțate prin Programul Operațional Regional.
Iar în martie a.c., în foaierul teatrului dramatic a fost descoperită o altă parte a zidului Cetății Tomis (așa cum era de așteptat, de altfel), astfel că Primăria trebuie să obțină noi avize de la Ministerul Culturii. Însă, city managerul Felicia Ovanesian susține că se lucrează în continuare în clădirea de pe Bulevardul Ferdinand.
„Se face reabilitarea. După descoperirea zidului, se face descărcare, dar firma care efectuează lucrările are front de lucru. Se lucrează și acum. Sunt necesare avize pentru bucățica pe care este zidul, se face descărcarea sub supraveghere, dar noi avem destule de făcut acolo. Nu s-au sistat lucrările“, ne-a declarat city managerul Felicia Ovanesian.
Pentru că exercițiul financiar european se încheie, proiectul trebuie finalizat până la 31 decembrie 2023, altfel lucrările rămase trebuie plătite din bugetul local.
„Nu știu dacă se finalizează proiectul în termen, pentru că întotdeauna sunt evenimente neprevăzute care îți pot determina prelungirea perioadei de execuție. Dar se calculează, o lună, două, trei, ceva de genul ăsta. Nu am informații ca lucrările să fie întârziate“, a mai susținut administratorul public.
Lucrările de creștere a eficienței energetice a clădirii Teatrului de Stat sunt realizate de SC Gamaro Dinamic Structure SRL, pentru 8.302.571 de lei, fără TVA.
Administrația locală e gata să contracteze un împrumut pentru reabilitarea clădirii în care funcționează teatrul liric
Primăria Constanța își dorește să reabiliteze și clădirea în care funcționează Teatrul Național de Operă și Balet „Oleg Danovski“. Și vrea să demareze lucrările la teatrul liric în 2023.
Administrația locală a atribuit contractul pentru elaborarea documentației tehnico-economice aferente obiectivului de investiții „Reabilitarea și dotarea Teatrului Național de Operă și Balet «Oleg Danovski» Constanța“: studii de teren, expertiză tehnică, audit energetic, Documentația de Avizare a Lucrărilor de Intervenții, Proiect Tehnic, Documentația Tehnică pentru Obținerea Autorizației de Construire, avize documentații, asistență tehnică pe parcursul reabilitării. Acestea sunt realizate de Studio Art Construct SRL, pentru 677.353,06 lei, fără TVA.
„Au proiectare de făcut, trei luni, și dăm drumul imediat la execuție. O să facem împrumuturi, o să emitem acțiuni, o să obținem fondurile necesare. Dacă ne-am apucat de proiectare, cu siguranță o să obținem și fondurile“, a susținut Felicia Ovanesian.
Valentin ISPAS






























Nu ar fi logic sa termini o lucrare si dupa sa incepi alta? Cazinoul a ramas in acelasi stadiu de prea mult tip, teatru va fi redeschis într-o zi cu soare si cu doua dimineti. Drumurile distruse si lasate asa, iti rupi rotile in gropile ce s-au format si pietoni nu au pe unde merge. Acum inchideti si opera. Frumos…
Pietonii*