Proiectul ce vizează amenajarea unei zone de loisir în proximitatea Portului Tomis s-a aflat, în repetate rânduri, în atenția Comisiei tehnice de urbanism și amenajarea teritoriului din cadrul Primăriei Municipiului Constanța. Documentația nu a fost pe placul specialiștilor, astfel că Planul Urbanistic de Detaliu (PUD) va suferi unele modificări.
Potrivit specialistului în urbanism Cristiana Popescu, consilier local USR Constanța, spațiul destinat restaurantelor și teraselor va fi minimizat, precum și cel al locurilor de parcare, pentru a putea face loc spațiilor verzi și a nu obstrucționa vizibilitatea către clădirile istorice care se văd de pe taluz. Alesul local a vorbit despre acest PUD în cadrul unui interviu acordat cotidianului Focus Press.
„Acea documentație a început cu un studiu de fezabilitate, aprobat în Consiliu Local Municipal. După ce acesta a fost aprobat, care vizează și exproprierea unei bucăți din parcarea existentă, o platformă de beton, au ajuns la concluzia că au nevoie de documentație de urbanism, pentru că nu au cum să realizeze investiția.
Au inițiat acest Plan Urbanistic de Detaliu, cu o temă de proiectare foarte slabă, pentru că a avut în spate un studiu de fezabilitate care nu era tocmai în regulă. A fost prelungită foarte mult documentația PUD-ului, a revenit de multe pe pe ordinea de zi a Comisiei tehnice, deoarece propunerea nu era tocmai în regulă. Într-un final, au ajuns la o variantă acceptată de specialiști. A fost unul dintre puținele cazuri în care s-a ținut cont de ceea ce spun specialiștii din Comisia tehnică de urbanism“, ne-a declarat Cristiana Popescu.
În prezent, PUD-ul se modifică, pentru a fi diminuat spațiul destinat teraselor și locurilor de parcare.
„Prima documentație era haotică, terase și locuri de parcare amestecate. Nu era în regulă. Tocmai de aceea au și revenit de atâtea ori în cadrul Comisiei tehnice de urbanism și amenajarea teritoriului. Voiau să maximizeze ocuparea terenului cu tot felul de containere, care urmau să fie terase, acolo trebuia să integreze și parcarea. Cumva tot acel spațiu din Portul Tomis ar fi urmat să fie ocupat, vorbim de un spațiu limitat care ar fi trebuit să pună în valoare clădirile istorice care se văd în zona înaltă a taluzului“, a explicat Cristiana Popescu, specialist în urbanism.
Practic, a fost redus numărul de restaurante și terase ce vor putea fi amenajate. Astfel, va exista o zonă verde care să se integreze cu partea de sus a taluzului. A fost redus și numărul locurilor de parcare.
„La un moment dat, era vorba despre o mare platformă betonată și clădiri înșirate unele lângă altele, arăta rău. S-a tot discutat. Totul a pornit de la faptul că aveau un număr specificat de construcții pe care Municipalitatea le dorea pe terenul respectiv și un număr de locuri de parcare, iar totul era înghesuit. Ideea nu era bună și bine că nu a fost implementată așa“, a mai spus Cristiana Popescu.
Conform documentației, administrația locală ar pune accent pe peisajul zonei, deoarece reprezintă un capitol indispensabil pentru consolidarea imaginii unui „oraș verde“. Prin PUD se vor stabili zonele de dezvoltare urbanistică pentru categoriile de funcțiuni: zonă destinată evenimentelor cultural-artistice și sportive – terenuri de sport, dotări sportive și de loisir, fiind posibilă organizarea de competiții sportive, festivaluri de muzică – teatru – film în aer liber etc. Totodată, este prevăzută o zonă cu destinație comercială și de alimentație publică, discoteci în aer liber, centre de închirieri echipamente pentru plajă și sporturi nautice etc.
Loredana MIHAI





























O manastire ar fi buna. Ar aduce joburi si ar creste zona economicosocial in completarea peisajelor cu cladiri vechi.
alungat pescarii si ati dat portul unor insi care castiga, in timp ce primaria baga capul in nisip. Oare de ce?