• Ai un pont?
  • Redactie
  • Agentie publicitate
  • Editia print
  • Login
FocusPress
No Result
View All Result
EDITIA PRINT
18 °c
Constanta
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
FocusPress
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
No Result
View All Result
FocusPress
No Result
View All Result
Home Societate

Începe SEAS la Constanța! Primul spectacol, la Teatrul de Vară Soveja

7 iulie, 2022
in Societate
4
Teatrul de Vară Soveja

Teatrul de Vară Soveja

148
AFISARI
Share on FacebookShare on TwitterShare pe WhatsApp

Joi, 7 iulie a.c., Teatrul de Stat Constanța dă startul Stagiunii Estivale a Artelor Spectacolului 2022.

Programul SEAS include 38 de spectacole de teatru și concerte, în Parcul Arheologic și la Teatrul de Vară Soveja. În afară de acestea, vor mai exista expoziții, întâlniri și dezbateri cu artiști, manageri și jurnaliști culturali.

„O parte esențială din dezvoltarea turismului este partea de divertisment, o componentă esențială a turismului. Faptul că noi, la Constanța, nu avem dezvoltată infrastructura necesară a dus, practic, la acest dezastru. S-au distrus grădini de vară, cinematografe în tot județul Constanța. Acestea ar fi permis nu numai artiștilor noștri, constănțeni, ci tututor artiștilor să dezvolte proiecte culturale. Pentru că, de 10-15 ani, asistăm la o involuție a culturii, care se reflectă în viața socială.

Mă bucur că directorul Teatrului de Stat a gândit acest proiect, care îmbunătățește și imaginea noastră, a județului.

Am vorbit și cu domnul primar și cu domnul viceprimar, din această toamnă trebuie să gândim un calendar al evenimentelor, absolut de toate tipurile, împreună cu Centrul Cultural Judeţean Burada, cu suportul financiar al instituțiilor. Suportul nostru este necondiționat, pentru ca această latură să se dezvolte fără alte influențe. Vom sensibiliza și mediul de afaceri în acest sens“, a declarat Mihai Lupu, președintele Consiliului Județean Constanța, în cadrul conferinței de deschidere a Stagiunii Estivale a Artelor Spectacolului 2022.

Directorul Teatrului de Stat Constanța, Erwin Șimșensohn, a solicitat liderilor administrației locale și județene să acorde o mare importanță și dezvoltării infrastructurii culturale, care lipsește sau este într-o stare precară în orașul de la malul mării, nu doar organizării de evenimente culturale.

„Tot-Toc“, la Teatrul de Vară Soveja

SEAS 2022 debutează joi, 7 iulie a.c., de la ora 21.00, cu spectacolul Toc-Toc, al Teatrului Național „Marin Sorescu“ Craiova. Teatrul de Vară Soveja a fost reigienizat și așteaptă spectatorii la deschiderea SEAS.

O comedie a cărei acțiune se petrece în cabinetul doctorului Stern, un neuropsihiatru specialist de renume mondial în tulburarea obsesiv-compulsivă – TOC sau OCD. O consultație la renumitul dr. Stern se obține cu greu, deoarece acesta călătorește foarte mult și rareori se întoarce în Franța.

Coprolalie, aritmomanie, nosofobie, palilalie sunt doar o parte din afectările celor șase pacienți care se întâlnesc în sala de așteptare a doctorului Stern. Neuropsihiatrul întârzie, fiind blocat în aeroportul din Frankfurt. După o vreme, pacienții vor încerca să omoare timpul prin improvizarea unei terapii de grup, care îi va situa pe toți în afara zonei lor de confort. Fiecare își va spune propria poveste.

În cadrul campaniei promoționale EARLY BIRD, pentru spectatorii care cumpără bilete din timp, primele 150 de bilete la fiecare spectacol programat la Teatrul de Vară Soveja și primele 50 de bilete la fiecare spectacol programat pe scena din Parcul Arheologic au tarif redus, de 30 de lei.

Biletele pot fi achiziționate de la Sala Studio a Teatrului de Stat Constanța, din strada Ion Lahovari nr. 2A, dar și on-line, pe platforma MyStage: http://bit.ly/2lr2cFz.

În perioada stagiunii, biletele vor putea fi achiziționate și de la casa de bilete din incinta Teatrului de Vară Soveja, cu două ore înainte de spectacole.

PROGRAMUL SEAS 2022

LUNA IULIE

Joi, 7 iulie 2022, 21.00 – Teatrul de vară Soveja

Teatrul Național „Marin Sorescu“ Craiova – „TOC-TOC“ de Laurent Baffie, regia Alexandru Boureanu și Raluca Păun.

Vineri  8 iulie 2022, ora 21.00 – Parcul Arheologic

Teatrul Clasic „Ioan Slavici“ Arad – „CREDITUL“ de Jordi Galceran, regia Liana Didilescu.

Sâmbătă, 9 iulie 2022, ora 21.00 – Parcul Arheologic

Teatrul de Nord Satu Mare – „METAMORFOZE“, spectacol concert pus la cale de Fără Zahăr, pe versurile lui Bobi Dumitraș și în regia muzicală a lui Bobo Burlăcianu.

Duminică, 10 iulie 2022, ora 21.00 – Parcul Arheologic

Teatrul de Stat Constanța – „DESCULȚ ÎN PARC“ de Neil Simon, regia Liviu Manolache.

Miercuri, 13 iulie 2002, ora 21.00 – Parcul Arheologic

Teatrul de Stat Constanța – „MARIA TĂNASE. O POVESTE“, scenariul și regia Carmen Lidia Vidu.

Joi, 14 iulie 2022, ora 21.00 – Teatrul de Vară Soveja

Teatrul Tineretului din Piatra Neamț – „O SCRISOARE PIERDUTĂ“ de I.L. Caragiale, regia Alexandru Mâzgăreanu.

Vineri, 15 iulie 2022, ora 21.00 – Parcul Arheologic

Teatrul „Luceafărul“ din Iași – „STAȚIA CLOVNILOR“, regia și ilustrația muzicală Ana Crăciun Lambru.       

Sâmbătă, 16 iulie 2022, ora 21.00 – Parcul Arheologic

Teatrul „Toma Caragiu“ din Ploiești – „PIATRA DIN CASĂ“de Vasile Alecsandri, regia Alexandru Dabija.

Duminică, 17 iulie 2022, ora 21.00 – Teatrul de Vară Soveja

Teatrul Odeon din București – „CUI I-E FRICĂ DE VIRGINIA WOOLF“ de Edward Albee, regia A. Mâzgăreanu.

Duminică, 17 iulie 2022, ora 21.00 – Parcul Arheologic

Teatrul Național de Operă și Operetă „Nae Leonard“ din Galați – „PE ARIPILE CÂNTULUI“,scenariu și aranjamente muzicale de Eugen-Dan Drăgoi.

Miercuri, 20 iulie 2022, ora 21.00 – Teatrul de Vară Soveja

Teatrul de Stat Constanța – „GOI PUȘCĂ“ de Simon Beaufoy, regia Vlad Cristache.   

Joi, 21 iulie 2022, ora 21.00 – Parcul Arheologic

UNTEATRU din București – „PROOF“ de David Auburn, regia Andrei și Andreea Grosu.        

Vineri, 22 iulie 2022, ora 21.00 – Teatrul de Vară Soveja

Teatrul Național de Operetă și Musical „Ion Dacian“ din București – „BONJOUR, BONNE NUIT, PARIS!“, scenariul și regia de Dana Rotaru.         

Sâmbătă, 23 iulie 2022, ora 21.00 – Parcul Arheologic

Teatrul „L.S. Bulandra“ din București – „FURTUNA“ după William Shakespeare, versiune muzicală de Ada Milea.

Duminică, 24 iulie 2022, ora 21.00 – Parcul Arheologic

Teatrul Globe din București – „SPUNE-MI CE-AI FĂCUT CU BANII“ de Vasili Sigarev, regia Anca Sigartău.

Joi, 28 iulie 2022, ora 21.00 – Teatrul de Vară Soveja

Teatrul de Stat Constanța – „CEA MAI FRUMOASĂ SOȚIE“ de Eugene Labiche, regia MC Ranin.

Vineri, 29 iulie 2022, ora 21.00 – Parcul Arheologic

Concert de jazz – „GROOVE GARDEN by Sorin Zlat“

Sâmbătă, 30 iulie 2022, ora 21.00 – Teatrul de Vară Soveja

Centrul Cultural „Lumina“ – „ȘCOALA NEVESTELOR“ de J.B.P. de Moliere, regia Victor Ioan Frunză.     

LUNA AUGUST

Marți, 2 august 2022, ora 21.00 – Teatrul de Vară Soveja

Teatrul de Stat Constanța – „GAIȚELE“ de Alexandru Kirițescu, regia Lucian Iancu.  

Joi, 4 august 2022, ora 21.00 – Teatrul de Vară Soveja

Teatrul Național „Radu Stanca“ din Sibiu – „ÎMI PLACE CUM MIROȘI“ de Neil Simon, regia Puiu Șerban.

Vineri, 5 august 2022, ora 21.00 – Parcul Arheologic

Teatrul „Mihai Eminescu“ din Botoșani – „EROINE“ după Ovidius Publius Naso, regia Andrei Măjeri.

Sâmbătă, 6 august 2022, ora 21.00 – Parcul Arheologic

Centrul Cultural Județean „Theodor T. Burada“ Constanța – spectacol de folclor cu Ansamblul Folcloric Profesionist „BRÂULEȚUL“ și invitați.

Sâmbătă, 6 august 2022, ora 21.00 – Teatrul de Vară Soveja

Teatrul Național „Mihai Eminescu“ din Chișinău – „HAMLET ÎN SOS PICANT“ de Aldo Nicolaj, regia Alexandru Cozub.

Duminică, 7 august 2022, ora 21.00 – Parcul Arheologic

Teatrul Național „Mihai Eminescu“ din Chișinău – „STEAUA FĂRĂ NUME“ de Mihail Sebastian, regia Alexandru Cozub.

Marți,  9 august 2022, ora 21.00 – Teatrul de Vară Soveja

Teatrul de Stat Constanța – „GOI PUȘCĂ“ de Simon Beaufoy, regia Vlad Cristache.

Joi, 11 august 2022, ora 20.30 – Teatrul de Vară Soveja

Teatrul „Maria Filotti“ din Brăila – „JAKE ȘI FEMEILE LUI“ de Neil Simon, regia Erwin Șimșensohn.

Vineri, 12 august 2022, ora 20.30 – Parcul Arheologic

Teatrul „Regina Maria“ din Oradea – „GENUL ACUZATIV“, scenariul și regia Mimi Brănescu.

Sâmbătă, 13 august 2022, ora 20.30 – Parcul Arheologic

Teatrul de Stat Constanța – „DESCULȚ ÎN PARC“ de Neil Simon, regia Liviu Manolache.

Duminică, 14 august 2022, ora 20.30 – Teatrul de Vară Soveja

Teatrul Național Târgu Mureș – „TAKE, IANKE ȘI CADÎR“ de Victor Ion Popa, regia Nicu Mihoc.

Marți, 16 august 2022, ora 20.30 – Teatrul de Vară Soveja

Teatrul Național „Mihai Eminescu” din Timișoara – „SUNT O BABĂ COMUNISTĂ“ după romanul lui Dan Lungu, regia A. Cornici.

Miercuri, 17 august 2022, ora 20.30 – Parcul Arheologic

Teatrul de Stat Constanța – „MECIUL DE COMEDIE“, regia Dragoș Muscalu.          

Joi, 18 august 2022, ora 20.30 – Teatrul de Vară Soveja

Teatrul „Andrei Mureșanu“ din Sfântu Gheorghe – „DOI MORȚI VII“ de Vasile Alecsandri, regia Alexandru Dabija.

Vineri, 19 august 2022, ora 20.30 – Parcul Arheologic

UNTEATRU București – „CALIFORNIA SUITE“de Neil Simon, regia Andrei Huțuleac.

Sâmbătă, 20 august 2022, ora 20.30 – Teatrul de Vară Soveja

Teatrul Nottara București – „LINIȘTE ÎN CULISE“ de Michael Frayn, regia Alexandru Jitea.

Duminică, 21 august 2022, ora 20.30 – Parcul Arheologic

Teatrul Nottara București – „AICI NU-I DE JOACĂ“ după Pauline Daumale, regia Catrinel Dumitrescu.

Marți, 23 august 2022, ora 20.30 – Teatrul de Vară Soveja

Teatrul Național „Lucian Blaga“ din Cluj-Napoca – „CHIRITZA ÎN CONCERT“ după V. Alecsandri, versiune muzicală de Ada Milea.

Joi, 25 august 2022, ora 20.30 – Teatrul de Vară Soveja

Teatrul Mic din București – „BIGAMUL“ de Ray Cooney, regia Gelu Colceag.

Duminică, 28 august 2022, ora 20.30 – Teatrul de Vară Soveja

Teatrul Excelsior din București – „FAMILIA ADDAMS“ de Marshall Brickman & Rick Elice, regia Răzvan Mazilu.

V.I.

Tags: CJCConstanţaevenimentefocuspressMihai Lupuparcul arheologicSEASstagiune estivalastiristiri constantateatru Constantateatrul de statteatrul soveja
ShareTweetSend
Previous Post

One Star Security: Câinele de pază, cea mai eficientă armă de protecție împotriva efracției

Next Post

Primăria Constanța anunță noi locuri de parcare

Alte Stiri

Sanatate

Probleme fără sfârșit! Activitatea Pediatriei Spitalului Mangalia SE SUSPENDĂ!

22 mai, 2026
0
Societate

Ea este tânăra care a MURIT după ce a căzut de pe podul rutier Medgidia. Iată ce a postat cu câteva ore înainte de gestul extrem!

22 mai, 2026
6.3k
Societate

VIDEO. Acuzații: dosarul unei ȘICANĂRI în TRAFIC, soldat cu DECESUL unei persoane, rezultatul corupției organelor judiciare? Pedeapsa de 8 ani e prea mare?

22 mai, 2026
547
Societate

Focar de infecție în centrul orașului: două imobile vor fi reabilitate după ani de degradare

22 mai, 2026
404
Daniel David
Societate

VIDEO. Interviu cu Daniel David, ex-ministrul Educației: Bacalaureatul n-ar trebui să fie o condiție pentru facultate, fiindcă așa întreținem industria meditațiilor

22 mai, 2026
163
Societate

Bulevardul Tomis redevine pietonal: restricții de circulație

21 mai, 2026
165
Societate

PROFIL de ”MAFIOT” din Km 4-5: Victor Manea, zis Mânuță, sau ”Padre”, care era obsedat de minore, la 61 de ani!

21 mai, 2026
2.8k
Societate

FOTO. O nouă descoperire spectaculoasă în Zona Peninsulară: străzi antice, scoase la lumină lângă Hotel Palace!

21 mai, 2026
874
Societate

Concluziile Inspectoratului Școlar Județean Constanța în cazul copilului agresat în proximitatea Școlii nr. 7

21 mai, 2026
255
Next Post

Primăria Constanța anunță noi locuri de parcare

Comentarii 4

  1. Lacramioara says:
    4 ani în urmă

    Buna ziua! De unde cumpărăm bilete? Multumesc!

    Răspunde
    • focuspress says:
      4 ani în urmă

      de pe mystage

      Răspunde
  2. Iancu Daniela says:
    4 ani în urmă

    Bună ziua! De unde putem cumpăra bilete pentru Spectacolul de pe 22.07. 2022 ora 21. 00!

    Răspunde
    • focuspress says:
      4 ani în urmă

      mystage

      Răspunde

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

FocusPress

FOCUS PRESS este un produs media creat din dorinţa de informare corectă a cetăţenilor. Credem în jurnalism de calitate, în dezbateri şi aducerea în prim-plan a adevăratelor subiecte de interes public.

Ai o informaţie sau imagini care pot deveni o ştire?
Trimite-ne mesajele tale pe WhatsApp / Telefon: 0785.555.401 sau 0785.555.402 ori adresa de email: redactie@focuspress.ro

Datele tale personale rămân confidenţiale!

Focus pe Categorii

  • Actualitate
  • Administratie
  • Alegeri
  • Anunturi
  • Cluburi
  • Cultura
  • Economie
  • Editorial
  • Educatie
  • Externe
  • Imobiliare Auto
  • Interviuri
  • Interviuri
  • Justitie
  • Media
  • Monden
  • Politica
  • Politica Interna
  • Restaurante
  • Sanatate
  • Showbizz
  • Societate
  • Sport
  • Turism
  • Ultima Ora
  • Uncategorized
  • Video

Ştiri Recente

Probleme fără sfârșit! Activitatea Pediatriei Spitalului Mangalia SE SUSPENDĂ!

22 mai, 2026

Constanța, în sărbătoare: mii de oameni au luat cu asalt Bulevardul Tomis și faleza Cazinoului

22 mai, 2026
  • Ai un pont?
  • Redactie
  • Editia print
  • FocusAds
  • Agentie publicitate

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
FocusPress.ro
No Result
View All Result
  • Home
  • Ultima Ora
  • Politica
  • Actualitate
  • Externe
  • Societate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunturi
  • Editia print

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Cookie-urile ne ajuta sa va oferim serviciile noastre. Prin navigarea pe acest site, acceptati modul in care noi si partenerii nostri utilizam cookie-urile. Detalii aici.