Mult așteptata gală a sporturilor de contact, OSS Fighters va avea loc la data de 16 iulie a.c., în Piațeta Cazino din stațiunea Mamaia. Luptătorul Alex Filip a acordat un interviu ziarului Focus Press în cadrul căruia a discutat despre acest eveniment ajuns la a şasea ediţie.
Precizăm că, inițial, gala fusese programată în vara anului trecut, însă, având în vedere starea de alertă în contextul pandemic, acest eveniment a fost anulat. Iată că gala a fost reprogramată, iar în cadrul acesteia Alex Filip va disputa ultimul meci din cariera sa.
”Gala OSS Fighters 6 va avea loc la data de 16 iulie, în Piațeta Cazino din Mamaia, începând cu ora 20.00. În această ediție avem mai multe surprize, printre care, în premieră, un meci de arte marțiale mixte, sau cum este cunoscut MMA, în cadrul căreia va lupta Mădălin Pârvulescu, campionul Constanței. El este neînvins la profesioniști și vine după un knockout răsunător, în cadrul unei gale, cu un alt constănțean, Ion Pascu. Vom avea sportivi consacrați, precum Cristian Ristea, Amansio Paraschiv, dar și sportivi constănțeni, Pârvulescu Mădălin pe care l-am menționat mai devreme, Vlăduț Ungureanu și Diamantul, cum îi spunem noi, al sălii Sharks Gym și al Constanței, Ștefan Orza, despre care eu consider că într-un viitor apropiat va ieși campion mondial la profesioniști de kickboxing și, bineînțeles, îl avem pe Bogdan Stoica, una dintre vedetele kickboxingului românesc, iar surpriza acestei gale este meciul meu, ultimul meci din cariera mea din România, pe care îl voi disputa. Sunt extraordinar de bucuros și încântat că voi face asta în fața propriului public, am emoții, va fi un moment special. Țin să precizez că la acest meci de retragere vor fi prezente toate persoanele apropiate mie din lumea sportului, printre care Cătălin Moroșanu, Eduard Irimia. Am spus că va fi ultimul meci din România deoarece la sfârșitul anului acesta intenționăm să organizăm o nouă ediție a OSS Fighters, anume OSS Fighters 7 într-o locație exotică, în altă țară, vom ști sigur la data când va avea loc OSS Fighters 6, la data de 16 iulie, dacă se va întâmpla acest lucru, voi lupta încă o dată pentru că voi lupta pentru titlul mondial și nu pot rata această șansă. Fight cardul principal conține 10 lupte, printre care vor lupta sportivii menționați mai devreme, iar în under card avem două lupte, în total 12 meciuri” , a declarat Alex Filip. Aşadar, un eveniment plin de surprize, de la carenu puteţi lipsi!
Cei ce doresc să participe la acest eveniment își pot achiziționa biletele pentru a se bucura de aceste meciuri spectaculoare: ”Biletele se pot găsi pe Eventim.ro sau la sala Sharks Gym Constanța, prețul acestuia este de 60 de lei la scaune și 250 la VIP, iar o mențiune ce trebuie făcută, este că în prețul acestui bilet intră și testul rapid COVID-19, fiind o măsură impusă de autorități, prezența la astfel de evenimente trebuie făcută cu dovada vaccinări ori testul COVID-19 negativ”.
În cadrul aceluiaşi interviu, Alex Filip a vorbit și despre seminarul pe care îl va susține la data de 1 iulie, la Timișoara, la invitația reprezentanților Knockout: ”În urmă cu foarte muți ani am început colaborarea cu o firmă de echipament sportiv Knockout Store Timișoara, țin minte că practicam karate și aveam o pereche de mănuși și o pereche de tibiere și atât, avem scris cu pixul www.knockout.ro . Eu am evoluat, au evoluat și ei, iar ulterior fondatorul acestei firme a mers și cu mine în Olanda, în prezent sponsorizează și sportivii de la Sharsk Gym Constanța și nu numai, majoritatea au echipamente de la ei. Pe data de 1 iulie, Paul Goicov, fondatorul Knockout, va deschide un nou magazin în Timișoara, o hală imensă, iar la acest eveniment, eu împreună cu Cătălin Zmărăndescu vom ține un seminar, eu de kickboxing, iar Cătălin Zmărăndescu de MMA”.
Un alt lucru anunţat de Alex Filip în cadrul interviului este acela că, după meciul de retragere, intenționează să se concentreze doar pe antrenamentele celor mici la sala Sharks Gym, cu care va merge și la concursuri, dar îi va antrena și pe tinerii sportivi, împreună cu Daniel Asaftei: ”În urmă cu o săptămână am semnat un nou contract pentru o nouă emisiune la un post național de televiziune, voi anunța la momentul oportun, când voi avea voie să fac asta. Sincer să fiu, prefer și îmi doresc să mă retrag de tot din domeniul acesta pentru că nu este pentru mine, nu îmi place, oamenii se comportă într-un anumit fel, au prea multe măști, după acest meci mă voi concentra pe copii și pe anumite proiecte ce țin de kickboxing și de sala noastră”.
Interviul integral îl puteţi urmări în materialul VIDEO!
Loredana MIHAI


























