• Ai un pont?
  • Redactie
  • Agentie publicitate
  • Editia print
  • Login
FocusPress
No Result
View All Result
EDITIA PRINT
23 °c
Constanta
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
FocusPress
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
No Result
View All Result
FocusPress
No Result
View All Result
Home Societate Educatie

ISJ Constanța a efectuat controale, la Școala 30, în prima zi a noului an școlar, acolo unde unii elevi învață tot în containere

11 septembrie, 2023
in Educatie
0
33
AFISARI
Share on FacebookShare on TwitterShare pe WhatsApp

Inspectoratul Școlar Județean Constanța a ieșit, luni, 11 septembrie a.c., cu un comunicat de presă, în contextul situației containerelor utilizate ca săli de clasă de către Școala Gimnazială Numărul 30 „Gheorghe Țițeica”. Inspectorii școlari s-au deplasat în prima zi a noului an școlar la unitatea de învățământ și au constatat că în containerele modulare învață patru clase, în două schimburi. ISJ Constanța arată că aceste spații nu au autorizație de funcționare și nu pot avea destinație săli de clasă pentru anul școlar 2023-2024.

Comunicat integral ISJ Constanța:

„De mai mulți ani, anumite unități de învățământ din Municipiul Constanța se confruntă cu situația numărului mare de solicitări de înscriere la clasele pregătitoare, număr care depășește capacitatea instituțională a acestor școli. Încercând să rezolve această problemă, ani la rând, școlile au desființat spații cu altă destinație decât cea de sală de clasă (biblioteci, cancelarii, laboratoare etc).

Din anul școlar 2020-2021, a intrat în vigoare Legea nr. 185 din 2020, pentru modificarea și completarea Legii educației naționale nr. 1/2011, care a stabilit, pentru efectivele clasei pregătitoare, un număr maxim de 22 de elevi. Acest fapt nu a mai permis suprapopularea claselor și a condus la stabilirea, în planul de școlarizare, a mai multor clase pregătitoare, ceea ce a acutizat problema spațiului insuficient.

Inspectoratul Școlar Județean Constanța a căutat permanent soluții pentru rezolvarea acestei probleme, propunând funcționarea claselor care nu puteau fi cuprinse în sălile avute la dispoziție în alte unități de învățământ, care aveau spații disponibile. Un exemplu concludent îl reprezintă discuțiile purtate înaintea debutului anului școlar 2022-2023 cu directorii unităților de învățământ Școala Gimnazială Nr. 24 Ion Jalea Constanța și, respectiv, Școala Gimnazială Nr. 30 Gheorghe Țițeica Constanța, cărora li s-a propus funcționarea în spații ale Școlii Gimnaziale Nr. 11 Dr. Constantin Angelescu Constanța și, respectiv, ale Școlii Gimnaziale Nr. 6 Nicolae Titulescu Constanța (Adresa 4970A/19.08.2022). Relocarea nu s-a realizat în anul școlar 2022-2023, deoarece la Școala Gimnazială Nr. 24 Ion Jalea Constanța s-au modificat unele spații cărora li s-a dat destinația sală de clasă, iar la Școala Gimnazială Nr. 30 Gheorghe Țițeica Constanța au fost utilizate containere amplasate în regim de urgență în curtea școlii.

Containerele folosite de către Școala Gimnazială Nr. 30 Gheorghe Țițeica Constanța nu au fost de la început conforme, deoarece extinderea activității pe aceleași niveluri de învățământ în noi sedii (respectiv amplasarea a două containere de tip modular în curtea școlii) trebuie să aibă documentație înaintată către Inspectoratul Școlar Județean (IȘJ) Constanța, pentru aviz conform, documentație care se trimite apoi către Agenția Română de Asigurare a Calității în Învățământul Preuniversitar (ARACIP). Deși nu a fost agreată și aprobată de către IȘJ Constanța, soluția a fost pusă în practică, cu titlu provizoriu, de către conducerea școlii, punând astfel în fața faptului împlinit atât cadrele didactice, cât și elevii.

Încercând să intre în legalitate cu cele două containere, directoarea Școlii Gimnaziale Nr. 30 Gheorghe Țițeica Constanța a înaintat documentație pentru avizare, către IȘJ Constanța, în data de 01.02.2023. Documentația viza extinderea activității în spațiile containerelor, pentru anul școlar 2023-2024. Prin adresa cu nr. 611A/07.03.2023, directoarei i s-a comunicat faptul că nu i s-a avizat solicitarea, în ședința Consiliului de administrație al IȘJ Constanța din 06.03.2023, deoarece nu a depus și autorizațiile necesare. Așadar, doamna directoare cunoștea încă din luna martie a acestui an că nu va putea desfășura activitate didactică în containere.

În data de 06.06.2023, tuturor unităților de învățământ din județ li s-a solicitat de către IȘJ Constanța, prin adresa cu nr. 3647A, să precizeze cu celeritate (până pe 16.06.2023, ora 14.00) dacă după finalizarea primei etape de înscriere numărul copiilor admiși la clasa pregătitoare depășește capacitatea instituțională, în vedere relocării acestora în alte unități de învățământ. Au răspuns solicitării numai 3 școli, printre care nu s-a numărat și Școala Gimnazială Nr. 30 Gheorghe Țițeica Constanța.

Cunoscând situația din anul școlar anterior, IȘJ Constanța a revenit, prin adresa cu nr. 3770A/30.06.2023, numai către Școala Gimnazială Nr. 30 Gheorghe Țițeica Constanța, amintindu-i obligația de a asigura accesul la educație al tuturor copiilor înscriși și stabilind un nou termen pentru transmiterea solicitării de relocare, anume 04.07.2023, ora 14.00.

Deoarece răspunsul pe această speță tot nu a fost transmis, IȘJ Constanța a revenit către Școala Gimnazială Nr. 30 Gheorghe Țițeica Constanța, prin adresa cu nr. 4647A/25.07.2023, cu solicitarea de a se preciza dacă numărul copiilor admiși depășește capacitatea instituțională, stabilindu-i ca nou termen 26.07.2023, ora 14.00. De această dată, doamna directoare a replicat, prin adresa cu nr.2540/26.07.2023, menționând că „numărul copiilor admiși depășește planul de școlarizare aprobat, nu capacitatea instituțională a școlii”.

O a patra adresă, cu nr. 5885A, a fost trimisă de către IȘJ Constanța către Școala Gimnazială Nr. 30 Gheorghe Țițeica Constanța pe data de 05.09.2023, solicitându-se același lucru până pe 06.09.2023, ora 10.00, deoarece existau semnale din partea părinților și a cadrelor didactice că cele două containere vor fi utilizate în continuare, și în anul școlar 2023-2024. Directoarea școlii a răspuns, prin adresa cu nr. 2841/06.09.2023, menționând că elevii claselor pregătitoare au fost repartizați în săli de clasă de la parter, de la etajul I și de la etajul al II-lea. Prin aceeași adresă, ne-a comunicat faptul că a repartizat elevii celor 8 formațiuni de studiu, din planul de școlarizare aprobat, în 7 clase pregătitoare, fără acordul IȘJ Constanța, obligatoriu conform prevederilor ROFUIP.

Anterior, în 04.09.2023, IȘJ Constanța a transmis către școală adresa cu nr. 5791A, prin care i se reamintea doamnei directoare faptul că solicitarea adresată ARACIP, înregistrată la IȘJ Constanța în 01.02.2023, nu a fost aprobată, așadar, containerele nu au autorizație de funcționare și nu pot avea destinație săli de clasă pentru anul școlar 2023-2024.

Conform procesului verbal încheiat în data de 11.09.2023, inspectorii școlari s-au deplasat astăzi la Școala Gimnazială Nr. 30 Gheorghe Țițeica Constanța și, în prezența doamnei directoare, prof. Țigmeanu Florentina, au constatat că în containerele modulare învață în acest an școlar 4 clase, în două schimburi: clasa a III-a C, clasa I B (program de dimineață) și, respectiv, clasa a VII-a E, clasa a VI-a A (program după-amiaza).

Tot astăzi, 11.09.2023, am transmis adrese către instituțiile abilitate să intervină, conform atribuțiilor și competențelor ce le revin. Am solicitat ca, la finalizarea demersurilor întreprinse, să ni se comunice concluziile și măsurile luate. Concomitent, la nivelul Inspectoratului Școlar Județean Constanța sunt demarate la acest moment acțiuni specifice, menite să rezolve această situație care, din punctul nostru de vedere, pune în pericol activitatea elevilor și a cadrelor didactice de la Școala Gimnazială Nr. 30 Gheorghe Țițeica Constanța.

Legea trebuie să fie respectată, iar copiii nu trebuie să fie expuși pericolelor prin acțiuni care implică riscuri asupra securității și a sănătății”.

P.I.

Tags: autorizatie de functionarecontainereisj constantascoala 30 Gheorghe Titeica
ShareTweetSend
Previous Post

GALERIE FOTO. Elevii din Agigea, prezenți la prima deschidere a anului școlar de la noua Școală „Ion Borcea”

Next Post

Trei morți și o persoană grav rănită după ce o mașină a fost lovită de tren

Alte Stiri

Societate

Bacalaureat 2026, în Constanța: peste 4.600 de candidați la proba obligatorie, un elev eliminat pentru tentativă de fraudă

1 iulie, 2026
136
Societate

Evaluarea Națională: șapte elevi din întreaga țară au încheiat cu 10 pe linie. Clasamentul la Constanța

1 iulie, 2026
2.1k
Elevi de la Liceul Tehnic Energetic din Constanța, în practică la Focus Press - imagine de arhivă
Educatie

VIDEO. Liceul Energetic pune bazele viitorului de producție media: Elevii de la profilul multimedia au susținut examenul de atestare

18 iunie, 2026
875
Ultima Ora

Năvodari, capitala roboticii: etapa regională a World Robot Olympiad 2026 confirmă ascensiunea orașului pe harta educației tehnologice din România

6 iunie, 2026
553
Vasile Nicoară, director Colegiul Național Mircea cel Bătrân - stânga
Societate

La mulți ani Colegiului Național „Mircea cel Bătrân”! Urăm aceleași reușite, an de an, și o cât mai grabnică reabilitare a clădirii instituției

1 iunie, 2026
639
Ultima Ora

VIDEO/ GALERIE FOTO. Festivitate de absolvire la Universitatea Andrei Șaguna: invitat de onoare, Sorin Ciutureanu, directorul OIL Terminal

28 mai, 2026
249
Societate

Vacanța de vară 2026 – calendar oficial. Când se încheie cursurile și cât durează vacanța

26 mai, 2026
173
Video

Un model educațional de succes la Năvodari: robotică, tehnologie, performanță și organizarea World Robot Olympiad. Prof. Rădulescu: „Sunt foarte mulțumită de colaborarea cu Primăria și Liceul Lazăr Edeleanu”

23 mai, 2026
263
Daniel David
Societate

VIDEO. Interviu cu Daniel David, ex-ministrul Educației: Bacalaureatul n-ar trebui să fie o condiție pentru facultate, fiindcă așa întreținem industria meditațiilor

22 mai, 2026
235
Next Post

Trei morți și o persoană grav rănită după ce o mașină a fost lovită de tren

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

FocusPress

FOCUS PRESS este un produs media creat din dorinţa de informare corectă a cetăţenilor. Credem în jurnalism de calitate, în dezbateri şi aducerea în prim-plan a adevăratelor subiecte de interes public.

Ai o informaţie sau imagini care pot deveni o ştire?
Trimite-ne mesajele tale pe WhatsApp / Telefon: 0785.555.401 sau 0785.555.402 ori adresa de email: redactie@focuspress.ro

Datele tale personale rămân confidenţiale!

Focus pe Categorii

  • Actualitate
  • Administratie
  • Alegeri
  • Anunturi
  • Cluburi
  • Cultura
  • Economie
  • Editorial
  • Educatie
  • Externe
  • Imobiliare Auto
  • Interviuri
  • Interviuri
  • Justitie
  • Media
  • Monden
  • Politica
  • Politica Interna
  • Restaurante
  • Sanatate
  • Showbizz
  • Societate
  • Sport
  • Turism
  • Ultima Ora
  • Uncategorized
  • Video

Ştiri Recente

VIDEO. Șantierul de la Spitalul de Boli Infecțioase, avansează.Răsăuțeanu: „Am făcut deja demersuri pentru o nouă finanțare”

3 iulie, 2026

Primăria Mangalia trebuie să achite Spitalului peste 700.000 de lei, după ce conturile unității au fost executate. Paul Foleanu: ”Sunt datoriile lăsate de Cristian Radu”

3 iulie, 2026
  • Ai un pont?
  • Redactie
  • Editia print
  • FocusAds
  • Agentie publicitate

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
FocusPress.ro
No Result
View All Result
  • Home
  • Ultima Ora
  • Politica
  • Actualitate
  • Externe
  • Societate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunturi
  • Editia print

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Cookie-urile ne ajuta sa va oferim serviciile noastre. Prin navigarea pe acest site, acceptati modul in care noi si partenerii nostri utilizam cookie-urile. Detalii aici.