• Ai un pont?
  • Redactie
  • Agentie publicitate
  • Editia print
  • Login
FocusPress
No Result
View All Result
EDITIA PRINT
16 °c
Constanta
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
FocusPress
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
No Result
View All Result
FocusPress
No Result
View All Result
Home Societate

Locuitorii blocului „fantomă” din Constanța trăiesc la fel ca în Kandahar: fără apă potabilă încă din 2013, se spală atunci când plouă

6 mai, 2021
in Societate
2
268
AFISARI
Share on FacebookShare on TwitterShare pe WhatsApp

Pentru cei care vor să vadă cum se trăiește în Kandahar, pot vizita blocul ”fantomă” din Cartierul Palas – Constanța. Oamenii trăiesc aici fără apă potabilă, chiar dacă temperaturile urcă, în timpul verii, până la 36 de grade. Aici trăiesc câteva sute de suflete care se bucură când plouă, pentru că atunci se pot spăla.

În anul de grație 2021, în Constanța există un bloc în care oamenii trăiesc fără apă potabilă de circa 8 ani. Mai exact din 2013. Tot de atunci locatarii se descurcă cum pot, cară apă de pe la vecinii de bloc, de la ploaie…  Cert este că din cauza unora care nu și-au plătit facturile la RAJA, au fost debranșați toți.

De opt ani fără apă potabilă

Este vorba despre blocul ”fantomă”, situat pe strada Someșului, în vecinătatea Secției 4 Poliție din cartierul Palas. Imobilul aparține Regiei Autonome de Exploatare a Domeniului Public și Privat (RAEDPP) Constanța și este ocupat, în mare parte, de romi. Unii dintre ei nici nu au acte de identitate.

În urmă cu mai bine de 10 ani, blocul a fost reabilitat, a fost modernizat pe banii Primăriei Constanța, după multe acțiuni de protest și solicitări venite din partea locatarilor. Înainte să fie reabilitat, blocul arăta jalnic, și pe interior, și pe exterior. Ca să nu mai spunem că unii locatari își țineau caii în camere.

Între timp, imobilul a ajuns tot neîngrijit, cu pereții murdari, scorojiți, cu mirosuri fel de fel. Dar, per ansamblu, arată binișor, cel puțin în exterior.

Unii locatari, care și-au păstrat anonimatul, afirmă că decizia de a fi debranșat tot blocul de la rețeaua de apă nu a fost tocmai ok, întrucât, printre ei mai sunt și oameni de bună credință, iar cei care au înregistrat datorii la RAJA  nu mai locuiesc de ani buni în acel bloc.

Partea proastă este că situația persistă din 2013, iar în blocul ”fantomă” locuiesc familii cu mulți copii, iar în lipsa apei, se confruntă cu igiena precară, copiii au păduchi și, deși au băi în apartamente, sunt folosite ca spațiu de depozitare, în lipsa apei. Unii se mai descurcă și cară apă în bidoane sau în peturi, cu căruțul, de unde pot, pentru spălat. Cea mai mare bucurie este când plouă, mai ales vara. Pentru băut, oamenii cumpără apă de la magazine. Majoritatea lucrează pentru firma de salubrizare, iar seara nu au cu ce se spăla, atunci când ajung acasă.

Reprezentanții RAEDPP cunosc situația, dar nu pot face nimic

Aceste aspecte ne-au fost confirmate și de directorul Teo Hira, noul director al RAEDPP Constanța:

”Când am preluat această funcție am fost să văd și eu despre ce este vorba în acel bloc. O singură cameră nu este închiriată, în rest sunt ocupate toate. Într-adevăr, locatarii se confruntă cu lipsa apei potabile, după ce au fost debranșați pe motiv de neplată. Curent electric au, însă nu au apă”, ne-a declarat Teo Hira.

Așa cum precizam mai sus, ploaia este prilej de bucurie pentru acești oameni, care trăiesc precum în Kandahar. Mai grav este că temperaturile au început deja să crească, vara se anunță caniculară, ceea ce înseamnă un chin pentru locuitorii blocului ”fantomă”, care stau fără apă la robinete încă din 2013.

Singura soluție pentru rebranșarea la rețeaua de apă potabilă este achitarea tuturor datoriilor către RAJA, însă este cam greu de crezut că va fi posibil acest lucru, dat fiind că, în momentul debranșării, datoriile înregistrate erau vechi de câțiva ani, iar cei care le-au făcut sunt demult plecați.

În cele ce urmează, oamenii speră ca măcar vara care urmează să nu fie una la fel de secetoasă, precum cea de anul trecut.

Daniel ALBU

Tags: blocConstanţafocuspress
ShareTweetSend
Previous Post

Cazul șoferului amendat de polițist, la Năvodari, deși era plecat în Franța: cum a justificat polițistul această eroare

Next Post

Florin Cîțu: S-ar putea renunța la mască pe plajă, evenimente private fără restricții pentru cei vaccinați

Alte Stiri

Demeter András István, ministrul Culturii
Video

VIDEO. Ministrul Culturii, András István Demeter: „Vila Regală poate deveni un nou pol cultural al Constanța

11 iunie, 2026
11
Societate

Autorul CRIMEI SADICE, care a stat cu CADAVRUL în CASĂ aproape 2 zile, speră la o pedeapsă mai blândă

11 iunie, 2026
26
foto: ARHIVĂ, cu rol ILUSTRATIV
Societate

DOSAR PENAL în județul Constanța! La imobilul unei femei au fost găsite cadavre de animale și câini SUBNUTRIȚI

11 iunie, 2026
152
Societate

Este URGENT! Spitalul Municipal Mangalia caută PEDIATRU!

11 iunie, 2026
78
Societate

În vara campionatului mondial de fotbal, Târgul de Bere din Auchan reunește peste 300 de sortimente din 25 de țări. O ediție aniversară #20AniAuchan

10 iunie, 2026
20
Societate

Doliu în medicina constănțeană: a murit dr. Liviu Mocanu, fost președinte al CJAS și medic legist respectat al comunității

10 iunie, 2026
4.5k
Societate

Decizie radicală la Spitalul de Boli Infecțioase Constanța: și Corpul A ar putea fi demolat

10 iunie, 2026
391
Societate

Teribilul ACCIDENT cu TIR-ul scăpat de sub control din Tomis Nord: Ai voie să conduci dacă ai DIABET? Când ești declarat INAPT?

10 iunie, 2026
424
Societate

Ce spune medicul diabetolog Sorina Ispas despre șoferul care a provocat teribilul accident rutier din Tomis Nord: ”Ce trebuie să știe pacienții cu diabet zaharat care conduc”

10 iunie, 2026
2k
Next Post
Florin Cîțu: masca nu va mai fi obligatorie pe plajă, doar costumele de baie

Florin Cîțu: S-ar putea renunța la mască pe plajă, evenimente private fără restricții pentru cei vaccinați

Comentarii 2

  1. Anca says:
    5 ani în urmă

    Față de blocurile D1 de la Cet astea arata decent.
    Ca si utilități, nici aia de la Cet nu au apa sau căldură. Țiganii se taie intre ei si sparg casele romanilor, fura tot ce se poate si se racordeaza ilegal la curent si cablu.

    Răspunde
  2. Un cetățean says:
    5 ani în urmă

    La fel de fantoma este si secția 4 poliție, cred ca toata zona aceea arata in halul acela, Dumnezeu iti da, dar nu iti baga si in traistă, pe lângă faptul că este fantoma, este si o mizerie de nedescris pe lângă bloc si secția de poliție, exact cum scrie si in articol sunt romi… 🤦‍♀️🤦‍♀️

    Răspunde

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

FocusPress

FOCUS PRESS este un produs media creat din dorinţa de informare corectă a cetăţenilor. Credem în jurnalism de calitate, în dezbateri şi aducerea în prim-plan a adevăratelor subiecte de interes public.

Ai o informaţie sau imagini care pot deveni o ştire?
Trimite-ne mesajele tale pe WhatsApp / Telefon: 0785.555.401 sau 0785.555.402 ori adresa de email: redactie@focuspress.ro

Datele tale personale rămân confidenţiale!

Focus pe Categorii

  • Actualitate
  • Administratie
  • Alegeri
  • Anunturi
  • Cluburi
  • Cultura
  • Economie
  • Editorial
  • Educatie
  • Externe
  • Imobiliare Auto
  • Interviuri
  • Interviuri
  • Justitie
  • Media
  • Monden
  • Politica
  • Politica Interna
  • Restaurante
  • Sanatate
  • Showbizz
  • Societate
  • Sport
  • Turism
  • Ultima Ora
  • Uncategorized
  • Video

Ştiri Recente

Demeter András István, ministrul Culturii

VIDEO. Ministrul Culturii, András István Demeter: „Vila Regală poate deveni un nou pol cultural al Constanța

11 iunie, 2026

Hala în care a funcționat singura unitate de procesare a moluștelor din țară, localizată în 23 August, scoasă la licitație

11 iunie, 2026
  • Ai un pont?
  • Redactie
  • Editia print
  • FocusAds
  • Agentie publicitate

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
FocusPress.ro
No Result
View All Result
  • Home
  • Ultima Ora
  • Politica
  • Actualitate
  • Externe
  • Societate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunturi
  • Editia print

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Cookie-urile ne ajuta sa va oferim serviciile noastre. Prin navigarea pe acest site, acceptati modul in care noi si partenerii nostri utilizam cookie-urile. Detalii aici.