Primul weekend oficial al sezonului estival 2026, 1-3 Mai, s-a încheiat cu aproximativ 40.000 de turiști pe litoralul românesc, după un început marcat de o scădere semnificativă a numărului de vizitatori. În pofida prognozelor meteo nefavorabile, vremea și evenimentele organizate au contribuit la revitalizarea atmosferei din principalele stațiuni.
“Așa cum am estimat, încheiem cu bine primul weekend oficial al sezonului Litoral 2026, cu cca 40.000 turiști în stațiunile Mamaia, Vama Veche, Mamaia Nord și Eforie. Am început acest sezon cu o scădere cu 50% a numărului de turiști, față de aceeași perioadă de anul trecut și din anii trecuți, în urma pierderii a 15.000 turiști pe care îi aveam anual la Festivalul SUNWAVES, relocat în Bulgaria acum, și în urma unei prognoze meteo anunțate, în mod eronat, ca nefavorabilă.
În realitate, vremea ne-a zâmbit și ne-a încurajat, la fel și turiștii ce au ținut să ne arate că festivalurile și distracția de Mamaia și de Vama Veche sunt, pe orice vreme, de neînlocuit!
Cele mai căutate stațiuni au fost și de această dată Mamaia și Vama Veche, urmate de Mamaia Nord și de Eforie. Pentru Eforie, hotelurile care au piscine interioare și centre acvatice au atras un grad foarte bun de ocupare, pe segmentul de turism balnear și de SPA. În Mamaia, Mamaia Nord și Vama Veche s-au derulat festivaluri de muzică și dans, festivaluri gastronomice, petreceri în cluburi cu DJ și artiști renumiți, concerte de public în aer liber, la Piațeta Cazino Mamaia etc”, a declarat Corina Martin, Președinte Patronatul RESTO Constanța și Secretar General Federația Patronatelor din Industria Ospitalității din România (FPIOR).
M.G.




























