Activitatea medicală din cadrul Spitalului Clinic Județean de Urgență “Sf. Apostol Andrei” Constanța va decurge normal în timpul minivacanței prilejuite de sărbătorile pascale. Unitatea Primiri Urgenţe funcţionează non stop iar în cadrul secţiilor este asigurat serviciul de gardă, liniile de gardă urmând să se desfăşoare conform graficului.
Conducerea unității medicale a luat toate măsurile necesare pentru a asigura continuitatea stocului de medicamente, a echipamentelor de protecţie şi a dezinfectanţilor.
Cadrele medicale fac apel la constănțeni, dar și la turiști să respecte o serie de reguli, astfel încât să aibă parte de o minivacanță reușită, fără vizite nedorite la camera de gardă:
- fiți prudenți în trafic;
- evitați locurile aglomerate;
- atenție la cum combinații preparate tradiționale! excesele alimentare pot crea disconfort, dar și indigestie. Este foarte important ce și cât consumați, în special în cazul în care ați ținut post.
- consumați cu prudență alcool;
- dacă suferiți de boli cronice, nu vă neglijați tratamentul și respectați regimul prescris de medici;
- nu ezitate să faceți mai multă mișcare, mergeți la plimbare și hidratați-vă mult!
Conducerea Spitalului Județean de Urgență „Sf. Apostol Andrei” Constanța vă urează sărbători fericite, cu sănătate, pace și liniște sufletească, iar pacienţilor internati în această perioadă, însănătoşire grabnică.
A.V.



























