• Ai un pont?
  • Redactie
  • Agentie publicitate
  • Editia print
  • Login
FocusPress
No Result
View All Result
EDITIA PRINT
19 °c
Constanta
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
FocusPress
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
No Result
View All Result
FocusPress
No Result
View All Result
Home Societate

Milionarul Lucian Orban a primit o nouă autorizație de construire pentru Tomis Park

9 decembrie, 2024
in Societate
0
FOTO: Tomis Park

FOTO: Tomis Park

2.8k
AFISARI
Share on FacebookShare on TwitterShare pe WhatsApp

Cunoscutul om de afaceri Lucian Orban a obținut o nouă autorizație de construire pentru ansamblul rezidențial Tomis Park din apropierea centrului comercial VIVO! și a Euromaterna. În acest sens, Primăria Municipiului Constanța a eliberat actul necesar pentru realizarea investiției.

Autorizația de construire nr. 1.094 vizează modificarea proiectul autorizat cu AC nr. 139/10.02.2023, rezultând ansamblul multifuncțional compus din parcaj colectiv subteran pe două niveluri, două imobile de locuințe colective cu regim de înălțime P+7E, cu funcțiuni mixte, parcări la parter și pe terasa circulabilă peste parter, două imobile locuințe colective P+7E, rețele, branșamente utilități, organizare de șantier – etapa a III-a. Documentul obținut de Tomis Plus SRL, prin Daniel Zaif, este valabil doi ani.

Amplasamentul este situat pe strada Ștefăniță Vodă nr. 27, lot 3/1, din municipiul Constanța.

Ansamblul rezidențial este realizat în trei etape de dezvoltare și va include în total 693 de unități locative și 921 de locuri de parcare.

Vor fi amenajate și mai multe artere

Firma milionarului Lucian Orban a obținut, în luna decembrie 2023, autorizații de construire pentru modificarea proiectului de amenajare a unor străzi ce vor facilita accesul în ansamblul rezidențial Tomis Park din oraș. Acestea vor fi, apoi, cedate Primăriei.

Autorizația de construire (AC) nr. 1.055 vizează „Modificare de proiect în curs de execuție, autorizat prin AC nr. 731/2023 – amenajare artere strada A, strada B, Prelungirea Barbu Ștefănescu Delavrancea și intersecțiile cu strada Ștefăniță Vodă – etapa II. Investiție realizată de SC Tomis Plus SRL, conform Protocolului de colaborare 94.641/4.05.2022“. Documentul este valabil doi ani.

Autorizațiile de Construire nr. 1.051 și 1.054 vizează „Modificare de proiect în curs de execuție – (iluminat public) – autorizat prin AC nr. 732/2023 – amenajare artere strada A, strada B, Prelungirea Barbu Ștefănescu Delavrancea și intersecțiile cu strada Ștefăniță Vodă – etapa III“, în baza sau nu a protocolului de colaborare de mai sus. Documentele sunt valabile tot câte doi ani.

Iar în octombrie 2023 au fost emise trei autorizații de construire pentru acest proiect, cu numerele 731, 732 și 733, străzile urmând a fi amenajate în zona unității militare și pe strada nespecificată nr. 27, lot 1/2.

În luna martie a.c., Agenția pentru Protecția Mediului Constanța a decis, ca urmare a consultărilor desfășurate în cadrul ședinței Comisiei de analiză tehnică din data de 9.03.2023, că proiectul „Amenajare artere strada A, strada B, Prelungirea B. Delavrancea și intersecțiile cu strada Ștefăniță Vodă, investiție realizată de societatea Tomis Plus SRL“ nu se supune evaluării impactului asupra mediului.

Acesta constă în amenajarea străzilor A, B, Prelungirea B. Delavrancea și a intersecțiilor cu strada Ștefăniță Vodă, cu semnalizarea rutieră aferentă, respectiv indicatoare și marcaje rutiere. Suprafața totală a amplasamentului este de 7.738mp (7.566mp – măsurat), situat în intravilanul municipiului Constanța, fiind în proprietatea publică a Consiliului Local al Municipiului Constanța. Accesul auto și pietonal pe artere se va face de pe strada Ștefăniță Vodă.

Tomis Plus SRL a fost înființată în data de 149 oct9ombrie 2012, având sediul pe strada Verona, nr. 2 din Municipiul Constanța. Administrator este Daniel Zaif, iar unic asociat este Lucian Orban. Cifra de afaceri raportată pentru anul 2023 a fost de 102.003.844 de lei, profitul de 11.523.947 de lei, iar datoriile, de 42.002.154 de lei, cu un număr de 54 de angajați.

Loredana MIHAI

Citește și:

Firma milionarului Lucian Orban a obținut noi autorizații pentru amenajarea mai multor străzi în ansamblul rezidențial Tomis Park
Tags: autorizatieConstantafocuspressimobiliareLucian Orbanstiritomis parktomis plus
ShareTweetSend
Previous Post

Licitația pentru sala de sport din Ostrov, lansată de CNI, contestată din nou

Next Post

Giurgiucanu nu vrea ca Primăria să recupereze un teren din Mamaia, din Dosarul Retrocedărilor, cel care i-a adus trei ani de pușcărie

Alte Stiri

Societate

După EXPLOZIA din Portul Constanța, ALERTE FALSE PE LITORAL: NU SE CONFIRMĂ PREZENȚA UNOR DRONE la ZOOM BEACH și în MANGALIA!

6 iunie, 2026
441
Ultima Ora

Năvodari, capitala roboticii: etapa regională a World Robot Olympiad 2026 confirmă ascensiunea orașului pe harta educației tehnologice din România

6 iunie, 2026
410
Societate

VIDEO. Bărbatul care a luat polițiștii la pumni pe scara blocului, în Tomis Nord, este internat la Săpoca și așteaptă expertiza medicală

6 iunie, 2026
262
Sanatate

Construcția noului spital pentru mame și copii, de la Constanța, avansează conform graficului

6 iunie, 2026
134
Societate

Consultații de Cardiologie în contract cu Casa de Asigurări de Sănătate la Oncoria Med Constanța!

5 iunie, 2026
126
Ultima Ora

Dobrogea intră sub cod galben de instabilitate atmosferică: autoritățile transmit recomandări pentru populație

5 iunie, 2026
2.1k
Societate

FOTO/VIDEO! EXPLOZIE PUTERNICĂ în PORTUL CONSTANȚA în zona unde a fost găsită DRONA MARINĂ!

5 iunie, 2026
24.3k
Societate

Unul dintre cele mai spectaculoase penthouse-uri din Constanța, scos la vânzare: NU E PENTRU ORICE BUZUNAR!

5 iunie, 2026
2.1k
Societate

DOCUMENT. Eșec major al blocajului politic în Justiție: proiectul Envirotech din Lumina este legal și deblochează standardele moderne de mediu

4 iunie, 2026
345
Next Post

Giurgiucanu nu vrea ca Primăria să recupereze un teren din Mamaia, din Dosarul Retrocedărilor, cel care i-a adus trei ani de pușcărie

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

FocusPress

FOCUS PRESS este un produs media creat din dorinţa de informare corectă a cetăţenilor. Credem în jurnalism de calitate, în dezbateri şi aducerea în prim-plan a adevăratelor subiecte de interes public.

Ai o informaţie sau imagini care pot deveni o ştire?
Trimite-ne mesajele tale pe WhatsApp / Telefon: 0785.555.401 sau 0785.555.402 ori adresa de email: redactie@focuspress.ro

Datele tale personale rămân confidenţiale!

Focus pe Categorii

  • Actualitate
  • Administratie
  • Alegeri
  • Anunturi
  • Cluburi
  • Cultura
  • Economie
  • Editorial
  • Educatie
  • Externe
  • Imobiliare Auto
  • Interviuri
  • Interviuri
  • Justitie
  • Media
  • Monden
  • Politica
  • Politica Interna
  • Restaurante
  • Sanatate
  • Showbizz
  • Societate
  • Sport
  • Turism
  • Ultima Ora
  • Uncategorized
  • Video

Ştiri Recente

Consiliul Concurenței a sancționat 10 bănci cu amenzi în valoare totală de 3,73 miliarde de lei

7 iunie, 2026
foto cu rol ilustrativ

Alertă în Portul Constanța: incendiu la bordul unei nave

7 iunie, 2026
  • Ai un pont?
  • Redactie
  • Editia print
  • FocusAds
  • Agentie publicitate

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
FocusPress.ro
No Result
View All Result
  • Home
  • Ultima Ora
  • Politica
  • Actualitate
  • Externe
  • Societate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunturi
  • Editia print

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Cookie-urile ne ajuta sa va oferim serviciile noastre. Prin navigarea pe acest site, acceptati modul in care noi si partenerii nostri utilizam cookie-urile. Detalii aici.