Modificări în privința interdicției consumului de băuturi alcoolice pe domeniul public. Parlamentarii deputați au decis introducerea anumitor excepții la obligația primăriilor de a interzice comercializarea și consumul de băuturi alcoolice în locurile pentru adunările publice. Adică în zonele unde se organizează evenimente precum zilele orașului, revelion sau ziua recoltei, se va permite consumul de băuturi.
Potrivit proiectului, primăriile sunt obligate: „să interzică desfacerea băuturilor alcoolice în locurile destinate desfăşurării adunărilor publice, în imediata apropiere sau, când consideră necesar, chiar în întreaga localitate, pe toată durata acestora, cu excepţia spaţiilor în care sunt organizate evenimente pentru celebrarea revelionului, zilelor unităţilor administrativ-teritoriale, ale categoriilor socio-profesionale sau pentru promovarea unor produse alimentare sau nealimentare, precum şi a perimetrelor special amenajate şi delimitate unde se desfăşoară manifestări cultural-artistice cu acces controlat”.
Camera Deputaților a fost for decizional, iar proiectul a fost votat cu unanimitate de voturi – 289.
D.A.



























