Preşedintele Nicuşor Dan a anunţat vineri că a promulgat primul pachet de măsuri fiscal-bugetare și că la începutul lunii august guvernul își va asuma răspunderea în Parlament pe al doilea pachet de măsuri fiscale. Legat de tensiunile din coaliţia de guvernare, șeful statului s-a declarat optimist că va rezista.
„Tocmai ce am semnat primul pachet și, după cum știți, este unul consistent, sunt 30 de pagini, 40 de pagini, și tot timpul când ai de făcut un pachet de acest gen apar probleme tehnice. La început de august, o să avem o asumare a Guvernului în Parlament. Bineînțeles că atunci când iei măsuri care, după ani de zile în care România a cheltuit mai mult decât își permitea, când iei măsuri care reduc aceste cheltuieli, e dificil contactul dintre politicieni și populație, și din cauza asta apar tensiuni în Coaliție. Eu ce vreau să spun în momentul ăsta, că este remarcabil că partidele pro-occidentale din România și-au asumat asta. Cel mai simplu pentru fiecare dintre ele alții ar fi fost să stea în opoziție”, a declarat Nicușor Dan vineri, la Salzburg, potrivit Digi24.ro.
M.G.



























