• Ai un pont?
  • Redactie
  • Agentie publicitate
  • Editia print
  • Login
FocusPress
No Result
View All Result
EDITIA PRINT
20 °c
Constanta
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
FocusPress
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
No Result
View All Result
FocusPress
No Result
View All Result
Home Politica Administratie

Noua pasarelă pietonală din Poarta 6, în valoare de 11 milioane de lei, încă fără constructor

9 octombrie, 2025
in Administratie, Politica
1
Imagine cu rol ilustrativ

Imagine cu rol ilustrativ

192
AFISARI
Share on FacebookShare on TwitterShare pe WhatsApp

După mulți ani de așteptare, locuitorii din cartierul Poarta 6 primesc, în sfârșit, o veste bună: noua pasarelă pietonală peste liniile de cale ferată ar putea fi construită anul viitor, în dreptul Liceului „Lucian Blaga“. Două asocieri de firme au depus oferte pentru a obține contractul în valoare de peste 2 milioane de euro. Acesta nu a fost atribuit, licitația fiind încă în desfășurare, după cum ne-au precizat reprezentanții Primăriei Constanța.

Proiectul are ca scop îmbunătățirea mobilității urbane în zona de sud a Constanței, unde în prezent există o singură pasarelă ce leagă cartierul Poarta 6 de zona Km 4-5 (Doraly), insuficientă pentru nevoile celor care locuiesc în zonă. Prin proiectul „Pasarelă pietonală peste liniile de cale ferată între cartierul Km 4-5 și cartierul Faleza Sud – Poarta 6, în zona Liceului Lucian Blaga“, administrația locală urmărește crearea unei legături pietonale sigure și accesibile între cele două cartiere.

La sfârșitul lunii iunie, administrația locală a lansat licitația publică pentru servicii de proiectare și asistență tehnică pe durata execuției lucrărilor, inclusiv pentru construcția ei. Valoarea estimată a contractului este de 11.230.959,37 lei, fără TVA. Două asocieri formate din mai multe societăți au depus oferte.

Prima este asocierea al cărei lider este CIM Recycling Medical Europe 94, alături de VIA Carpatia Consult și Infra System Proiect. A doua este Sia Dynamic Solution – Damiena – Dor Dan Sas – Road Clean Serv SRL – Maristar Com – Terra Solution Services – Inconex Engineering.

CIM Recycling Medical Europe 94 SRL a fost înființată în anul 2019 și are sediul social în București, Sectorul 5. Asociat unic și administrator este Cristina Daniela Rusu. Pentru anul 2024, societatea a raportat o cifră de afaceri de 4.638.316 lei, un profit de 31.411 lei, datorii de 1.953.348 de lei și cinci angajați.

Sia Dynamic Solution a fost înființată în 2013 și are sediul în Craiova. Unic asociat și administrator este Iulian Leonard Raescu. Pentru anul trecut societatea a raportat o cifră de afaceri de 42.089.618 lei, un profit net de 1.399.427 de lei, datorii de 22.904.061 de lei și 40 de angajați.

Ce prevede proiectul

Noua pasarelă propusă va facilita traversarea în siguranță a liniilor ferate și va îmbunătăți conectivitatea între cartierele Faleza Sud – Poarta 6 și Km 4-5, în special în zona Liceului „Lucian Blaga”. Totodată, proiectul face parte dintr-un demers mai amplu al administrației publice locale de a dezvolta infrastructura dedicată transportului public și celui pietonal, în vederea creșterii mobilității urbane și reducerii emisiilor poluante.

Planul prevede, de asemenea, amenajarea de spații pentru bicicliști, zone de traversare adaptate pentru terenuri abrupte, precum și facilități moderne pentru persoanele cu dizabilități.

Descrierea achiziției publice

Faza I – Servicii privind proiectarea:

  • Etapa I: Întocmire Documentație Tehnică pentru obținerea Autorizației de Construire (DTAC) și Documentație Tehnică de Organizare a Execuției lucrărilor (DTOE), inclusiv verificare proiecte. Etapa include și întocmirea documentațiilor necesare în vederea actualizării/obținerii avizelor și acordurilor prevăzute în certificatul de urbanism, necesare obținerii autorizației de construire.
  • Etapa II: Întocmire Proiect Tehnic, Detalii de Execuție și Caiete de sarcini pe specialități, inclusiv verificare proiecte. În această etapă vor fi elaborate și liste cu măsurători – cantități de lucrări, devize pe obiect, centralizatorul devizelor și formularele F1, F2, F3, F4 (inclusiv C6, C7, C9 și C9), plus Fișe tehnice ale echipamentelor și utilajelor cu montaj, însoțite de instrucțiuni pentru montaj – F5, Grafic general de realizare a investiției – F6, întocmite conform modelului din Anexa 10 a Hotărârii de Guvern nr. 907/2016;
  • Etapa III: asistență tehnică din partea proiectantului, pe toată perioada de execuție a lucrărilor.

Faza II – Execuția lucrărilor.

Mihaela GIUGLEA

Tags: Constantafocuspresskm 4km 5licitațiipasarelapoarta 6primăria constantaStiri
ShareTweetSend
Previous Post

Război la Limanu: după opt ani, fostul secretar al Primăriei încă vrea să desființeze regulamentul activităților economice din Vama Veche

Next Post

Expoziția ,,ARS SACRA. Primul mileniu al erei creștine în Dobrogea”

Alte Stiri

Casa Bulgărească din Canlia
Actualitate

Competiție acerbă pentru Casa Bulgărească din satul Canlia: 15 oferte au fost depuse, rezultatul licitației ANULAT

29 august, 2026
24
Cătălin Apostol
Politica

Cum a pierdut Cătălin Apostol, fostul viceprimar de la Cernavodă, procesul cu Consiliul Local. Detalii din dosar

28 august, 2026
287
Administratie

Blocuri de 11 etaje în Tomis Plus: Consiliul Local a aprobat proiectul de 3 milioane de euro a famiilor Maticiuc și Alexa

28 august, 2026
253
Administratie

VIDEO/FOTO. Transformare majoră la malul mării: cum se schimbă zona Delfinariu – Faleză Nord

28 august, 2026
388
Ultima Ora

GALERIE FOTO. Investiție finalizată la Spitalul Orășenesc Hârșova

27 august, 2026
561
Statiunea Mamaia
Ultima Ora

Îmbunătățirea mobilității urbane în stațiunea Mamaia costă mai mulți bani: proiect aprobat de consilierii locali

27 august, 2026
131
Zona DN 3C
Administratie

Parc nou la ieșirea din Constanța, aprobat în Consiliu: cine beneficiază de despăgubirile rezultate din exproprieri

27 august, 2026
957
Sală de jocuri de noroc. FOTO: Hello i m nik
Politica

Regulamentul jocurilor de noroc a trecut de Consiliul Local Constanța

27 august, 2026
699
Strada Banu Mihalcea, Constanța
Ultima Ora

Proiect controversat în Faleză Nord: Chițac obține votul pentru amenajările de pe Banu Mihalcea

27 august, 2026
594
Next Post

Expoziția ,,ARS SACRA. Primul mileniu al erei creștine în Dobrogea”

Comentarii 1

  1. Pai, says:
    11 luni în urmă

    numai 2 meleoane de euroi? Trebuie vreo 80, sa fie masa bogata!

    Reply

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

FocusPress

FOCUS PRESS este un produs media creat din dorinţa de informare corectă a cetăţenilor. Credem în jurnalism de calitate, în dezbateri şi aducerea în prim-plan a adevăratelor subiecte de interes public.

Ai o informaţie sau imagini care pot deveni o ştire?
Trimite-ne mesajele tale pe WhatsApp / Telefon: 0785.555.401 sau 0785.555.402 ori adresa de email: redactie@focuspress.ro

Datele tale personale rămân confidenţiale!

Focus pe Categorii

  • Actualitate
  • Administratie
  • Alegeri
  • Anunturi
  • Cluburi
  • Cultura
  • Economie
  • Editorial
  • Educatie
  • Externe
  • Imobiliare Auto
  • Interviuri
  • Interviuri
  • Justitie
  • Media
  • Monden
  • Politica
  • Politica Interna
  • Restaurante
  • Sanatate
  • Showbizz
  • Societate
  • Sport
  • Turism
  • Ultima Ora
  • Uncategorized
  • Video

Ştiri Recente

Bulevardul Alexandru Lăpușneanu

Primăria Constanța, obligată să achite peste 10 milioane de lei plus daune de 2.000 de euro pe zi către firma care a lăsat lucrări neterminate prin oraș

29 august, 2026

VIDEO. Noul an începe cu nemulțumiri la Școala 30 din Constanța: părinții contestă sala alocată clasei I D, despre care susțin că este fosta cancelarie

29 august, 2026
  • Ai un pont?
  • Redactie
  • Editia print
  • FocusAds
  • Agentie publicitate

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
FocusPress.ro
No Result
View All Result
  • Home
  • Ultima Ora
  • Politica
  • Actualitate
  • Externe
  • Societate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunturi
  • Editia print

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Cookie-urile ne ajuta sa va oferim serviciile noastre. Prin navigarea pe acest site, acceptati modul in care noi si partenerii nostri utilizam cookie-urile. Detalii aici.