• Ai un pont?
  • Redactie
  • Agentie publicitate
  • Editia print
  • Login
FocusPress
No Result
View All Result
EDITIA PRINT
29 °c
Constanta
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
FocusPress
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
No Result
View All Result
FocusPress
No Result
View All Result
Home Actualitate

O firmă din Capitală a prins un contract de peste 13 milioane de lei pentru proiectul de retehnologizare a Unității 1 de la Centrala de la Cernavodă

13 iunie, 2026
in Actualitate, Economie
0
Centrala Nucleară de la Cernavodă

Centrala Nucleară de la Cernavodă

459
AFISARI
Share on FacebookShare on TwitterShare pe WhatsApp

Societatea Națională „Nuclearelectrica” SA a atribuit un contract în cadrul proiectului de retehnologizare a Unității 1 de la Centrala de la Cernavodă, contract a cărei valoare depășește suma de 13 milioane de lei fără TVA.

Atribuirea contractului a avut loc pe 10 iunie 2026, în urma unei proceduri de licitație publică ce a fost încă de la finalul anului trecut. Este vorba despre o licitație ce vizează achiziția serviciilor de dirigenție de șantier și supraveghere lucrări pentru infrastructura aferentă proiectului de retehnologizare a Unității 1 CNE Cernavodă.

Serviciile de dirigenția vor și prestate până în primăvara anului 2028.

Serviciile achiziționate sune necesare pentru a asigura execuția obiectivelor de infrastructură în conformitate cu documentația tehnică aprobată, precum și evaluarea corectă și confirmarea cantităților de lucrări real executate, serviciile solicitate asigurând suportul necesar organizației de proiect.

Obiectivele de infrastructură de vor construi în baza Contractului nr. 2090/19.12.2024, încheiat între SNN și consorțiul format dintre companiile Candu Energy INC, Canadian Commercial Corporation, Ansaldo Nucleare S.p.A și Korea Hyrdro & Nuclear Power CO. Ltd.

Venturo Investment SRL a fost înființată în anul 2004 și are sediul în Sectorul 3 al Capitalei. Administratori și asociați în cadrul firmei sunt Grigorie Vasile și Mihaela Anca Manolescu. Pentru anul 2024, societatea a raportat o cifră de afaceri în valoare de peste 29 de milioane de lei, un profit net de peste 8 milioane de lei și datorii totale de peste 16 milioane de lei.

Societatea este cunoscută la nivel național prin prisma numeroaselor contracte semnate cu instituțiile statului. În 2022, aceasta a semnat un contract cu Primăria Municipiului Constanța pentru supervizarea lucrărilor de reabilitare a rețelelor termice private – etapa I, precum și cu Regional Air Services pentru supervizarea lucrărilor aferente modernizării și dezvoltării infrastructurii aeroportuare la Aeroportul Tuzla.

Ce prevede proiectul de retehnologizare a Unității 1 CNE Cernavodă?

Prin proiectul de retehnologizare se urmărește modernizarea și îmbunătățirea echipamentelor Centralei Nucleare de la Cernavodă, în vederea creșterii siguranței operaționale, peste cerințele minime actuale.

Proiectul cuprinde două subproiecte:

  • subproiectul Retehnologizarea Unității 1 a CNE Cernavodă (RT-U1), care va consta în înlocuirea componentelor ansamblului reactor, în reabilitarea și modernizarea sistemelor din partea nucleară și din partea clasică a unității, și realizarea infrastructurii necesare implementării subproiectului;
  • subproiectul Extinderea Depozitului Intermediar de Combustibil Ars cu module de tip MACSTOR 400, care va consta în construirea și introducerea în folosință a unor module cu capacitate dublă de depozitare față de cele utilizate în prezent și în mărirea suprafeței actuale a depozitului, pentru a asigura depozitarea intermediară a combustibilului ars și răcit care va rezulta din operarea unităților nuclearoelectrice U1 și U2 de la CNE Cernavodă și din al doilea ciclu de operare al acestora.

Guvernul României, în cadrul ședinței din 14 iulie 2025, a adoptat Hotărârea privind emiterea acordului de mediu pentru proiectul „Retehnologizarea Unităţii 1 a CNE Cernavodă şi extinderea Depozitului Intermediar de Combustibil Ars cu module de tip MACSTOR 400“, titular Societatea Naţională Nuclearelectrica SA.

Actul normativ autorizează emiterea acordului de mediu pentru proiectul de retehnologizare a Unității 1 a Centralei Nuclearoelectrice (CNE) Cernavodă și pentru extinderea depozitului intermediar de combustibil ars. Proiectul are ca scop principal prelungirea duratei de viață a Unității 1 și asigurarea funcționării în condiții de siguranță pe termen lung, în cadrul unui al doilea ciclu de operare.

Andreea CONDURACHE

Citește și:

Nuclearelectrica: licitație de peste 20 de milioane de lei pentru retehnologizarea Unității 1 CNE Cernavodă

 

 

Tags: Centrala NuclearăCernavodacneFocus PressfocuspressretehnologizareStiri
ShareTweetSend
Previous Post

Moștenirea în familie: Poate mama să vândă casa dacă tatăl a murit și există un copil minor?

Next Post

Mai mulți cetățeni străini nu au fost lăsați să intre în țară

Alte Stiri

Actualitate

Ce se pregătește pe fosta platformă COMCM? Ce părere aveți despre un nou cartier cu blocuri de până la 10 etaje?

18 iulie, 2026
454
Actualitate

JAF într-o locuință din județul Constanța: CÂINELE de urmă a dus polițiștii la bărbatul care și-a atacat victima cu un capot pe cap

18 iulie, 2026
719
Imobiliare Auto

GALERIE FOTO. Cernavodă Car Show, un eveniment care pune orașul pe harta pasionaților de autoturisme

18 iulie, 2026
356
Actualitate

De ce nu mai avem nisip fin pe plajele din Mamaia? Ce spune ministra Mediului despre proiectul de înnisipare

17 iulie, 2026
497
Captura Video
Actualitate

VIDEO. Anchetă la unitatea militară din Murfatlar: Comandantul dat pe mâna Parchetului după ce a folosit soldații și bugetul unității în interes personal

17 iulie, 2026
911
Actualitate

Victorie uriașă pentru afaceristul Virgil Dulea: Statul trebuie să-l despăgubească cu 5 milioane de lei pentru reținerea unor sume de bani în urma controlului din 2007

17 iulie, 2026
376
Actualitate

Polițistul de la Medgidia, acuzat de viol, menținut în arest la domiciliu, în județul Olt

17 iulie, 2026
221
Liviu Negoiță
Actualitate

Primarul Liviu Negoiță s-a împăcat cu preotul care l-a agresat pe stradă, în campanie. Și-a retras plângerea penală

17 iulie, 2026
245
Economie

Secetă istorică pe Dunăre: Reactoarele de la Cernavodă funcționează la putere nominală în ciuda cotelor critice

17 iulie, 2026
140
Next Post

Mai mulți cetățeni străini nu au fost lăsați să intre în țară

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

FocusPress

FOCUS PRESS este un produs media creat din dorinţa de informare corectă a cetăţenilor. Credem în jurnalism de calitate, în dezbateri şi aducerea în prim-plan a adevăratelor subiecte de interes public.

Ai o informaţie sau imagini care pot deveni o ştire?
Trimite-ne mesajele tale pe WhatsApp / Telefon: 0785.555.401 sau 0785.555.402 ori adresa de email: redactie@focuspress.ro

Datele tale personale rămân confidenţiale!

Focus pe Categorii

  • Actualitate
  • Administratie
  • Alegeri
  • Anunturi
  • Cluburi
  • Cultura
  • Economie
  • Editorial
  • Educatie
  • Externe
  • Imobiliare Auto
  • Interviuri
  • Interviuri
  • Justitie
  • Media
  • Monden
  • Politica
  • Politica Interna
  • Restaurante
  • Sanatate
  • Showbizz
  • Societate
  • Sport
  • Turism
  • Ultima Ora
  • Uncategorized
  • Video

Ştiri Recente

VIDEO. Ozuna, cucerit de publicul de la NIBIRU. Artistul a sărutat scena la primul concert susținut în țara noastră

18 iulie, 2026
foto: Facebook

O femeie a pierdut aproape 300.000 de lei după ce doi ucraineni au promis că vor avea grijă de economiile ei

18 iulie, 2026
  • Ai un pont?
  • Redactie
  • Editia print
  • FocusAds
  • Agentie publicitate

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
FocusPress.ro
No Result
View All Result
  • Home
  • Ultima Ora
  • Politica
  • Actualitate
  • Externe
  • Societate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunturi
  • Editia print

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Cookie-urile ne ajuta sa va oferim serviciile noastre. Prin navigarea pe acest site, acceptati modul in care noi si partenerii nostri utilizam cookie-urile. Detalii aici.