În septembrie 2022, strada Mircea cel Bătrân a intrat în proces de modernizare, în cadrul proiectului de mobilitate urbană în zona centrală. De curând, au fost finalizate lucrările, carosabilul a fost asfaltat, au fost trasate marcajele rutiere și a fost finalizată și reabilitarea trotuarelor. Dar marcajele au fost schimbate și, practic, pe unele porțiuni, există doar o bandă pentru autoturisme. Acest lucru a fost confirmat de către reprezentanții Primăriei Constanța, care au precizat că prima bandă din partea dreaptă va fi pentru circulația autobuzelor.
Proiectul „Acces și mobilitate pietonală în zona centrală a municipiului Constanța” urmărește să ne dezvețe să folosim mașina personală. În schimbul ei, ar trebui să mergem pe jos, să utilizăm mijloacele de transport în comun sau bicicleta. De aceea, pe strada Mircea cel Bătrân, pe tronsonul cuprins între Bulevardele Ferdinand și Mamaia, autoturismele vor mai avea doar o bandă pe care pot circula.
Reprezentanții Primăriei Constanța au precizat că prima bandă, din partea dreaptă, va fi cea pentru mijloacele de transport în comun și urmează să fie marcată corespunzător în zilele ce urmează. Pe mijloc vor circula autoturismele, iar banda din partea stângă va fi pentru parcarea mașinilor. Pe tronsonul dintre Bulevardul Ferdinand și strada Ștefan cel Mare, ultima bandă va fi pentru bicicliști.
„În proiect este prevăzută banda specială pentru mijloacele de transport în comun și pista pentru biciclete. Urmează să fie și marcată banda pentru autobuze. Totodată, au fost amenajate locuri de parcare. De asemenea, pe tronsonul cuprins între Bulevardul Ferdinand și strada Ștefan cel Mare, pe prima bandă din partea stângă va fi amenajată pistă pentru biciclete. S-a luat această decizie deoarece trotuarul din partea dreaptă este prea îngust și nu s-a primit avizul de la Poliția Rutieră pentru crearea pistei acolo”, au precizat reprezentanții Biroului de Presă din cadrul Primăriei Municipiului Constanța.
Aceste modificări de circulație au fost prevăzute în proiectul ce a primit finanțare europeană și au toate avizele necesare.
În urma proiectului de mobilitate din zona centrală a Constanței ar trebui să avem mai multe rezultate, printre care:
- scăderea anuală estimată a gazelor cu efect de seră (tone echivalent CO2/an) cu 1,7% după primul an de implementare;
- creșterea estimată a numărului de pasageri transportați în cadrul sistemelor de transport public de călători construite/modernizate/extinse (nr. pasageri) cu 3,5% după primul an de implementare;
- creșterea estimată a numărului de persoane care utilizează pistele/traseele pentru biciclete construite/modernizate/extinse cu 11,1% după primul an de implementare.
La finalul implementării proiectului se estimează înființarea a 2,817 km de benzi dedicate transportului public de călători.
Mihaela GIUGLEA





































Mobilitate înseamnă in fapt imobilitate, chin și stres. Să mergem cu porcăriile alea de autobuze cu N etnici care nu plătesc bilet, dar scuipa pe jos, înjură, aruncă ambalaje și răcnesc între ei. Să nu menționăm putoarea aferentă.
Următorul pas, probabil că îl intuiți, este ORAȘUL DE 15 MINUTE, creația unor minți satanice. Așa că obișnuiți-vă cu aceste schimbări sau HAIDEȚI SĂ PROTESTĂM împotriva acestor hotărâri care ne vor afecta semnificativ mobilitatea!!!
A facut cineva vreun studiu privind poluarea aerului in municipiul Constanta? Eu stiu ca aerul in Constanta nu este poluat. Avem briza si vant tot timpul anului si avem Marea Neagra care ajuta la disperarea eficienta a noxelor. Aerul e la fel de bun ca la Herculane. De ce implementam programe care nu folosesc decat la restrangerea dreptului cetatenilor de a trai fiecare dupa posibilitati? Nicio localitate aflata in Dobrogea nu e poluata decat de ciga… si politicieni.
Dar de ce trebuiesc create piste de biciclete pe fiecare strada???? Ce e moda asta ? Cati aveti biciclete? Pe cati ii vedeti venind la Mall cu bucucleta? Aveti vreun studiu pt astfel de decizii? Numai cretini in irasul asta.. nenorocesti traficul rutier pt niste biciclisti care nu exista si sugrumi traficul prin i gustarea benzilor. Imbecili.
Următorul pas, probabil că îl intuiți, este ORAȘUL DE 15 MINUTE, creația unor minți satanice. Așa că obișnuiți-vă cu aceste schimbări sau HAIDEȚI SĂ PROTESTĂM împotriva acestor hotărâri care ne vor afecta semnificativ mobilitatea!!!
Autobuzele in mijlocul strazii,nu opresc in statii langa bordura. Trebuie sa ne chinuim sa urcam treapta inalta desi ar trebui sa opreasca cat mai aproape de bordura ca sa ne putem urca si noi batranii. Soferii cara cartofi nu oameni, trebuie instruiti. Pacat!
Degeaba va laudati cu chestii ecologice ca nici pe departe nu e asa. Arterele vor fi aglomerate in continuare. Daca tot vreti transport in comun modern faceti tramvaie rapide pasaje rutiere. Mai mare rusinea in Constanta niciun pasaj rutier. Este nevoie de cel putin 3 la ce trafic este mai ales vara. Ei se gandesc sa ingreuneze mai mult traficul cu idei fara niciun viitor. Unde in vest ati vazut voi oras de marimea Constantei fara tramvaie moderne. Nu 2 amarate de autobuze electrice si restul niate rable diesel ce polueaza cat pentru alte 3 electrice la un loc. Fluidizati traficul in Constanta pentru autovehiculele personale nu le blocati in trafic ca acolo se polueaza mai mult la demarari si schimb in primele 2-3 viteze
Următorul pas, probabil că îl intuiți, este ORAȘUL DE 15 MINUTE, creația unor minți satanice. Așa că obișnuiți-vă cu aceste schimbări sau HAIDEȚI SĂ PROTESTĂM împotriva acestor hotărâri care ne vor afecta semnificativ mobilitatea!!!
Bravo ! Un pas mare spre civilizație ! Chiar dacă este o măsură avangardistă care nu va fi agreată de acel segment al populației cu o educație mai ‘precară’ , important este să nu renunțați la aceste măsuri menite să ne introducă în lumea civilizată , în normalitate aș spune …de abia aștept să mă deplasez cu trotineta electrică pe „Mircea” fără teama că vreo șoferiță cu ochii în telefon mă accidentează ….
Cum naibii sa circuli pe Mircea pe o banda? Traficul de pe Ferdinand, Mihai Viteazul, Traian se varsă la Miga si poarta 2 și de acolo preia Mircea pe o banda?