• Ai un pont?
  • Redactie
  • Agentie publicitate
  • Editia print
  • Login
FocusPress
No Result
View All Result
EDITIA PRINT
27 °c
Constanta
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
FocusPress
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
No Result
View All Result
FocusPress
No Result
View All Result
Home Actualitate

Poliţist din tată-n fiu. Unii dintre ei au ajuns să fie colegi de birou

28 aprilie, 2023
in Actualitate
1
2.3k
AFISARI
Share on FacebookShare on TwitterShare pe WhatsApp

Dorința copiilor de a urma cariera unuia dintre părinți există în toate păturile sociale și în toate profesiile și meseriile. Sunt mulți copii care, la întrebarea „Ce vrei să te faci când vei fi mare?”, ar răspunde: „medic”, „polițist”, „pilot”, „electrician”, „salvamar”, „scafandru” etc, după modelul părinților, încercând să le calce pe urme. De cele mai multe ori așa se întâmplă, iar când părintele a avut o carieră exemplară, cea a urmașului său nu poate fi altfel.

Acum ne vom opri asupra carierei de polițist, pe care mulți au „îmbrăcat-o” deja, având modele în familie, părinți sau bunici. Iar aici nu vorbim despre copii, ci despre adulți care au au îmbrăcat uniforma tocmai pentru că și-au dorit să devină ceea ce au fost părinții lor. Unii chiar au ajuns să fie colegi în același birou sau serviciu cu părinții lor, în cadrul IPJ Constanța. Unii chiar i-au depășit în grad, devenind mândria familiei.

Adelin Alexandru și Gheorhe Buzescu

Primul exemplu ar fi comisarul Adelin Alexandru Buzescu, șeful Biroului Rutier al Poliției municipiului Constanța. El a urmat cariera ambilor părinți, tatăl său, comisar-șef Gheorghe Buzescu fiind polițist în cadrul Serviciului Rutier al IPJ, iar la un moment dat a fost împuternicit la  comanda Biroului Rutier. Mama sa, Adriana Buzescu, a activat în cadrul Serviciului Caziere. Ambii părinți s-au pensionat, lăsând locul fiului lor, care activează, după cum spuneam, ca șef al Biroului Rutier din Poliția Municipiului Constanța.

Agent-principal Andrei Cristian Diaconu este polițist la Ordine Publică, în cadrul Poliției Neptun, începând cu anul 2019. Și el a luat exemplu tot din familie, pe al tatălui său, Stelian Diaconu, fost șef de post la Poliția Transporturi Navale Mangalia, pensionat în 2002.

George Sorin și Stelică Subțirică

Agent-șef George Sorin Subțirică se află încadrat la Serviciul Rutier al IPJ Constanța începând din anul 2008, avându-l ca model pe tatăl său, Stelică Subțirică, cel care a coordonat activitatea Serviciului Logistic până în 2011, când s-a pensionat.

Agent-principal Andrei Vasilică Radu, din cadru Poliției orașului Ovidiu – departamentul Ordine Publică, încadrat în 2022, se poate mândri că i-a călcat pe urme tatălui său, Gigi Radu, fost șef de post al Poliției Poarta Albă și fost ajutor al șefului de post din Castelu, actualmente pensionar.

Andreea Ioana Datcu și Constantin Stoian

Agent-principal Andreea Ioana Datcu a fost încadrată în 2016 și activează în cadrul Biroul Investigații Criminale al Poliției orașului Techirghiol și ajutor al șefului de post de la Poliția Poarta Albă. Fiică de poliţist – comisar-șef Constantin Stoian, fostul șef al Serviciului Rutier din cadrul IPJ Constanța și fost șef al Serviciului Ordine Publică -, Andreea Datcu a demonstrat că poate fi mai rea decât bărbaţii, atunci când este vorba de respectarea legii şi aplicarea legii!

Ion și Ionuț Stancu

Agent-șef Ionuț Stancu, de la Biroul Ordine Publică din cadrul Poliției orașului Eforie unde activează din 2010, este fiul lui Ioan Stancu, fostul polițist – dispecer la aceeași unitate de poliție.

Marian și Cristian Buda

Așa cum arătam mai sus, sunt și polițiști, tată și fiu, care au ajuns colegi de birou, iar activitatea lor este exemplară, bazată pe sprijin reciproc şi încredere. Un exemplu este agentul Cristian Buda, de la Biroul Ordine Publică al Secției 3 a Poliției municipiului Constanța, fiul agentului-șef Marin Buda, tot de la Ordine Publică și tot de la Secția 3.

Bogdan CRistian și Florin Popescu

Agent-șef adjunct Bogdan Cristian Popescu, de la Biroul Rutier, este mândru să poarte uniforma de polițist după ce tatăl său, Florin Popescu, a îmbrăcat-o, la rândul lui, cu mândrie, timp de 27 de ani, cât a activat la Secția 2 Poliție.

Marinel și Alexandru Daniel Bolboașă

Un alt exemplu de „Așa tată – așa fiu” este și agentul Alexandru Daniel Bolboașă, din cadrul Biroului Rutier Constanța, încadrat chiar luna aceasta, aprilie 2023, fiind unul dintre cei mai noi și mai tineri polițiști constănțeni, care urmează cariera tatălui său, comisar-șef Marinel Bolboașă, fost șef al Centrului de Reținere și Arestare Preventivă.

Andrei Sorin și Daniel Neagă

După o carieră de 25 de ani a lui Andrei Sorin Neagă în cadrul Biroului Ordine Publică de la Poliția Mangalia, parcă era firesc ca şi fiul acestuia, Daniel Neagă, să-și dorească să devină, la rândul lui, polițist. Astfel, fiul și-a urmat părintele în carieră, fiind încadrat în 2016 la Poliția Stațiunii Neptun.

Nu în ultimul rând, îl avem pe Cătălin Călin, de la Poliția Cernavodă, al cărui tată, Petrică Călin, a ocupat funcția de comandă a Postului de Poliție Saligny.

Iar lista poate continua, întrucât mai sunt și alți polițiști care și-au urmat înaintașii în această carieră, luând exemple din familie și făcându-și părinții să se mândrească cu ei. Având în vedere că cei care au fost luați drept exemplu s-au făcut remarcați prin verticalitate și corectitudine, ne așteptăm ca și cei care i-au urmat să demonstreze aceleași calități.

Daniel ALBU

Tags: Constanţafocuspressipjpolitistipolitisti din tata-n fiu
ShareTweetSend
Previous Post

VIDEO Palatul Vechi al BNR, cea mai frumoasă clădire din București, și-a deschis porțile: monede și lingouri din aur, păzite de jandarmi, admirate de români

Next Post

VIDEO. Break Tennis Club organizează un meci tur-retur, pe echipe, cu parteneri din Bulgaria

Alte Stiri

Actualitate

Ce se întâmplă, de fapt, cu imobilul asociat fostului primar Mihail Koiciu. Lucrările de pe strada Arhiepiscopiei, explicate, OFICIAL, de Direcția pentru Cultură

14 iulie, 2026
359
Vergil Chițac, Horia Constantinescu
Politica

Sancționat la sesizarea lui Vergil Chițac pentru postări pe Facebook, Horia Constantinescu a pierdut un proces cu ANPC și a atacat cu recurs

14 iulie, 2026
323
sursa foto: https://www.denisnetwork.com
Actualitate

SPARGERI cu CĂȘTI de MOTOCICLETĂ: au imobilizat un angajat și au fugit cu 8.500 de lei

14 iulie, 2026
326
Actualitate

Decizie DEFINITIVĂ. Mai mulți consilieri locali de la Agigea, în frunte cu fostul candidat Gabriel Ciobanu, urmează a fi judecați pentru abuz în serviciu

14 iulie, 2026
468
Alina Dan
Actualitate

Alina Dan rămâne la conducerea Spitalului Municipal Mangalia. Decizia este definitivă

13 iulie, 2026
478
Actualitate

Lovitură pentru reclamanții din zona Abator: au pierdut și recursul privind suspendarea autorizațiilor firmei Cambela Prod

13 iulie, 2026
645
Alina Dan, managerul Spitalului Mangalia
Justitie

Alina Dan rămâne la conducerea Spitalului Municipal Mangalia. Decizia este definitivă

13 iulie, 2026
274
Actualitate

Inspectorul ITM Constanța, reținut în urma unui flagrant, și-a recunoscut faptele și a scăpat de arestul la domiciliu

13 iulie, 2026
1.5k
foto: arhivă, cu rol ilustrativ
Ultima Ora

A incendiat o mașină în Vama Veche, iar la sediul Poliției a distrus ușa de acces și porțile

13 iulie, 2026
399
Next Post

VIDEO. Break Tennis Club organizează un meci tur-retur, pe echipe, cu parteneri din Bulgaria

Comentarii 1

  1. Grad says:
    2 ani în urmă

    Gradil și funcția se moștenesc, asa este în acest sistem. Cu siguranță alți polițiști nu aveau competentele, abilitățile și cunoștințele necesare.

    Răspunde

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

FocusPress

FOCUS PRESS este un produs media creat din dorinţa de informare corectă a cetăţenilor. Credem în jurnalism de calitate, în dezbateri şi aducerea în prim-plan a adevăratelor subiecte de interes public.

Ai o informaţie sau imagini care pot deveni o ştire?
Trimite-ne mesajele tale pe WhatsApp / Telefon: 0785.555.401 sau 0785.555.402 ori adresa de email: redactie@focuspress.ro

Datele tale personale rămân confidenţiale!

Focus pe Categorii

  • Actualitate
  • Administratie
  • Alegeri
  • Anunturi
  • Cluburi
  • Cultura
  • Economie
  • Editorial
  • Educatie
  • Externe
  • Imobiliare Auto
  • Interviuri
  • Interviuri
  • Justitie
  • Media
  • Monden
  • Politica
  • Politica Interna
  • Restaurante
  • Sanatate
  • Showbizz
  • Societate
  • Sport
  • Turism
  • Ultima Ora
  • Uncategorized
  • Video

Ştiri Recente

Noi explozii raportate de Teheran, nave atacate în Ormuz

14 iulie, 2026

Incendiu de vegetație uscată în Ovidiu

14 iulie, 2026
  • Ai un pont?
  • Redactie
  • Editia print
  • FocusAds
  • Agentie publicitate

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
FocusPress.ro
No Result
View All Result
  • Home
  • Ultima Ora
  • Politica
  • Actualitate
  • Externe
  • Societate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunturi
  • Editia print

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Cookie-urile ne ajuta sa va oferim serviciile noastre. Prin navigarea pe acest site, acceptati modul in care noi si partenerii nostri utilizam cookie-urile. Detalii aici.