De praznicul Izvorului Tămăduirii, Ierarhul Tomisului va oficia vineri, 7 mai a.c., ora 09.00, Sfânta Liturghie la Mănăstirea Dervent. Apoi, de la ora 12.00, IPS Teodosie va merge la Izvorul Tămăduitor, situat în apropierea mănăstirii, unde va săvârși slujba de Sfințire Mică a Apei (Aghiasma Mică).
În duminica Sfântului Apostol Toma, la invitaţia Preasfinţitului Lucian, Episcopul Caransebeșului, pe 9 mai, în Duminica Tomii, Arhiepiscopul Tomisului va participa la Sfânta Liturghie oficiată la Catedrala „Învierea Domnului” din Caransebeş, cu prilejul serbării hramului lăcaşului de cult.
A.V.



























