Primăria Constanța a plătit peste 11.000 de euro unei firme din Brăila, pentru elaborarea unei documentații tehnico-economice, Studiul de fezabilitate, pentru refacerea gardului Cimitirului Central. Contractul apare ca fiind semnat încă din luna aprilie a.c.
Municipalitatea a publicat pe site-ul instituției contractul pentru elaborarea documentației tehnico-economice – etapa Studiu de fezabilitate și documentații pentru obținerea avizelor/acordurilor, pentru obiectivul mixt „Desființare și construire împrejmuire Cimitir Central“. Durata contractului este de un an. Acesta are o valoare de 47.000 de lei fără TVA, adică 55.930 de lei cu TVA (11.332 de euro).
Firma câștigătoare este Urban Upgrade Architecture and Engineering SRL, din Brăila. Aceasta a fost înființată în anul 2019. Administrator este Ionuț Valentin Barbu, care este și asociat, cu 45% din capitalul social, alături de Alexandra Gabriela Barbu, cu 55%. Firma se ocupă de activități de arhitectură. În anul 2022 a avut o cifră de afaceri de 284.805 lei, un profit net de 135.349 de lei și un singur angajat, potrivit listafirme.ro.
La începutul anului, Municipalitatea anunța că achiziționează serviciul de elaborare documentația tehnico-economică (etapa studiu de fezabilitate și documentații pentru obținerea avizelor/acordurilor) pentru obiectivul mixt „Desființare și construire împrejmuire Cimitir Central, în valoare de 98.000 de lei fără TVA, adică 116.620 de lei cu TVA (23.607 de euro). În Caietul de sarcini postat, atunci, de Primăria Constanța, la capitolul „Caracteristici, parametri și date tehnice specifice, preconizate“ se făcea referire la demolarea vechii împrejmuiri și refacerea gardului terenului aferent Cimitirului Central.
„Proprietarul are obligația realizării infrastructurii și a zonelor verzi din interiorul cimitirului, parcelarea, împrejmuirea și dotarea acestuia, precum și întreținerea și menținerea în funcțiune a cimitirului. În prezent, anumite părți ce fac parte din împrejmuirea cimitirelor umane creștin-ortodoxe prezintă un grad de uzură și degradare, având un aspect inestetic datorită reparațiilor sporadice, efectuate de-a lungul timpului, lipsind pe alocuri panourile. Principalul obiectiv al studiului de fezabilitate prezent este de a analiza principalele caracteristici și indicatori tehnici, financiari și economici ai investiției care asigură o utilizare eficientă și rațională a capitalului și resurselor, pentru satisfacerea nevoilor demolării și execuției gardului în Cimitirul Uman Central“, se arăta în document.
Petruț IACOB
Citește și:



























