Vremea potrivită pentru relaxarea în aer liber readuce în atenţie şi o serie de probleme cu care se confruntă municipiul Constanţa, ca de exemplu locurile de joacă, multe dintre ele fiind lăsate în paragină. Locuitorii din Poarta 6 au semnalat, recent, că unul din locurile de joacă este periculos pentru copii, şi nu doar pentru că agregatele sunt rupte sau ruginite, ci şi pentru că bălăriile au început să pună stăpânire peste zona cu pricina.
Cu toate că nu vorbim despre o problemă nouă, municipalitatea se apucă abia acum de repararea lor. Astfel, Primăria municipiului Constanța a emis, în cursul zilei de marți, 31 mai a.c., șapte certificate de urbanism pentru amenajarea unor locuri de joacă în diferite zone ale orașului. Este vorba despre actele de urbanism cu numărul 1054. 1055, 1056, 1059, 1060, 1061, 1062.
Zonele în care vor fi amenajate sunt: stațiunea Mamaia- Summerland, strada Baba Novac Bloc BN3, strada Baba Novac Bloc BN16, strada I. L. Caragiale- zona Supermarket Penny, Aleea Garofiței Bloc L97/ L88/ L89, bulevardul Tomis Bloc T1, Casa Harghitei.
Până se vor realiza aceste proiecte ale căror certificate de urbanism au fost emise marţi, reamintim că încă de anul trecut municipalitatea a anunțat că zece locuri de joacă vor fi reamenajate, fiind vorba despre locurile de joacă din: Parc Poarta 6, Strada Arcului/Strada Progresului, Strada Progresului, bl N1D/N2D, Strada Arcului/Strada Liliacului, Parc Doraly, Bd. I. C. Brătianu, Bl. PAV 6, Strada Solidarității/ Strada Prieteniei, Bl. H1, Bd. 1 Mai, Bl H 18, Strada Eliberării/ Strada Al. Gherghel, Bl DR 13, Zona de agrement Brizei. Oamenii încă le aşteaptă!
Loredana MIHAI
Citește și:




























