Consilierii locali constănțeni vor vota vineri, 26 noiembrie a.c., un proiect de hotărâre privind aprobarea documentației tehnico-economice, faza studiu de prefezabilitate, pentru amenajarea unei piațe urbane în zona Gării.
Primarul Chițac vrea să îmbunătățească mediul urban din zona Gării Constanța și pentru aceasta propune un proiect de amenajare Piață Urbană. Acesta va include:
– construirea unei parcări (stație) acoperite pentru autobuze și autocare în zona Gării Constanța – adică o nouă structură de acoperire a autogării în valoare de circa 1,8 milioane de lei,
– amenajare străzi, platforme pietonale și parcări la sol – circa 6,2 milioane de lei,
– construirea unei parcări publică supraetajate – circa 18,7 milioane de lei,
– construirea unui centru comercial tip strip mall (adică magazinele sunt aranjate într-un rând, cu un trotuar în față) – circa 5,2 milioane de lei,
– construirea unui pasaj pieton subteran, pentru legătura cu parcul, și reamenajarea celui existent în zonă – circa 5 milioane de lei,
– amenajarea un sistem de umbrire pentru fațada gării – circa 2,5 milioane de lei.
Proiectul include și amenajarea parțială a parcului de la Gară, intrarea dinspre strada Theodor Burada, dar costurile au fost incluse într-un alt proiect, de amenajare a întregului parc. Însă, pentru implementarea acestor propuneri, Primăria Constanța ar trebui să expropieze și niște terenuri din zonă.
Rămâne de văzut dacă aleșii locali vor aproba această investiție dorită de edilulul-șef.
Valentin ISPAS




























Cam asta se ìntîmplă cînd în fruntea urbei este un pensionar special ca Moș Teacă.
Dar Str .intrarea Semănătorului din Constanța,unde se trăiește că în Evul Mediu .,Canalul din capul străzii e sursă de apă pt spălat covoare in fiecare zi de duminică …mizeria e permanenta și nu putem scăpa de ea de ani de zile…