Primarul Constanței, Vergil Chițac, a declarat, marți, 21 martie a.c., în direct, la Digi 24, că nu crede că la nivel național alegerile anticipate ar fi bune și nici bine privite de către electorat, în contextul în care PNL și PSD ar analiza inclusiv acest scenariu, potrivit surselor Digi 24.
„Eu nu sunt membru al PNL care participă la discuții, analize, eventual decizii. Eu pot să vă spun ce cred eu, din experiența mea. Nu cred în alegerile anticipate. Este foarte greu de realizat în România pentru că parlamentarii, unii dintre ei, știu că nu vor mai avea voturi eligibile, dar mai mult decât atât. AUR, au și ei o analiză. Ei nu cred că vor vota să pice Guvernul de trei ori ca să intrăm în anticipate pentru că speră ca pe un fond de erodare a celor de la guvernare să crească și mai mult. Uitați-vă sunt pe un fond ascendent. USR este la jumătate față de scorul electoral pe care l-au avut la alegerile anterioare. Facțiunea care s-a desprins din PNL, a domnului Orban, nu a terminat să își facă construcția politică de dreapta. Credeți că ar fi de acord? Tehnic, din punctul meu de vedere, nu cred că vor fi alegeri anticipate, dar nici din perspectiva unei analize a PSD-ului și PNL-ului. Eu nu cred că electoratul ar fi de acord cu așa ceva. Pe timp de criză eu cred că trebuie să fim serioși ca oameni politici, am oferit o guvernare, împreună cu PSD, care a dovedit stabilitate (…) Nu cred că niște alegeri anticipate ar fi bune, dar nu ar fi nici foarte bine privite de electorat”, a declarat primarul Constanței.
P.I.




























niste anticipate la primaria Constanta, ar fi bune?
Din cauza strazilor raschetate acum un an si nereparate nici pana azi, ne-am distrus masinile. Iar ca sa ajung la domiciliu, ocolesc jumatate de oras, mai arhitectule!
Este adevarat ca firmele care au raschetat strazile au primit imediat 35% din valoarea lucrarilor si au fugit??
Plasarea pavelelor pentru trotuare direct pe criblura va rezista sau vom vedea continuarea distrugerilor din Piata Ovidiu. Acolo, raspunde cineva? Sii cate altele…
O ar fi bine venite daca asa am putea scapa de chitcaiala ,cred ca si constanteni ar fi de acord la cum arata tot orasul .