Un bărbat din Cluj, care face parte din comunitatea LGBT, ar putea deveni prima persoană de la noi din țară care se declară gay și adoptă un copil, relatează Pro Tv.
Direcția pentru Protecția Copilului Cluj-Napoca l-a declarat apt să devină părinte adoptiv după ce bărbatul a început procedurile pentru a lua acasă un copil aflat în grija statului.
În România, adopțiile sunt permise doar persoanelor căsătorite sau celor singure care obțin un atestat similar. Două persoane de același sex nu pot adopta împreună, mai notează Pro Tv.



























