Gările din sudul litoralului sunt vechi și dărăpănate, impactul vizual, mai ales, nefiind unul plăcut pentru turiștii care ajung aici. În mai 2024, CFR a semnat contractele pentru modernizarea mai multor clădiri pentru călători, printre care se numără și cele din haltele Costinești Tabără și Neptun. Investiția totală este în valoare de 30,63 milioane de lei, fără TVA, finanțată din fonduri nerambursabile, prin Programul Transporturi, și de la bugetul de stat.
Contractele de modernizare a celor două clădiri pentru călători din haltele Costinești Tabără și Neptun au fost semnate cu Asocierea Construct ING ISPCF – Arcada Company – SPIACT Craiova – PRO AMI’S Consulting SRLși au o durată de implementare de un an, din care patru luni pentru elaborarea proiectului tehnic și opt luni, de la emiterea autorizației de construire, pentru execuția lucrărilor de modernizare.
Potrivit reprezentanților CFR contractul este în derulare și se află în faza de emitere a autorizațiilor de construire. Astfel, în acest an vor începe lucrărilor.
Obiectivele specifice ale proiectului sunt: modernizarea și repararea clădirilor din stațiile de călători, cu accent pe spaţiile destinate serviciilor pentru călători, pe zona comercială, cât și a facilităților pentru persoanele cu mobilitate redusă, handicap vizual, auditiv; asigurarea cu sisteme noi de ventilație/încălzire; înlocuirea instalațiilor electrice, sanitare, termice etc.; ridicarea nivelului peroanelor în conformitate cu standardele europene în vigoare și reabilitarea copertinelor; reabilitarea/modernizarea pasajelor, pasarelelor și asigurarea accesului la peroane intermediare; modernizarea echipamentului de telecomunicaţii, inclusiv informare public călător; asigurarea elementelor de siguranță şi confort pentru călători, reprezentate de balustrade, garduri de siguranță între linii, rampe pentru persoane cu dizabilități etc.
Modernizarea clădirilor din cele două halte include următoarele lucrări: clădiri noi de călători; peroane noi, inclusiv rampe pentru persoanele cu dizabilități; sistematizarea accesului la peroane; amenajarea trecerilor la nivel; garduri de protecție în zona liniilor; instalații moderne de telecomunicații și pentru siguranța circulație; sistem de supraveghere video.
Mihaela GIUGLEA





























Sa dispară chioșcul de pe peronul Gării care este o mizerie improvizata in Costinești. Sunt chioscuri care corespund din punct de vedere estetic la nicii 10 ml.in zona ,choscruri care deservesc turiștii care vin și pleacă din gara Costinești .Succes!