• Ai un pont?
  • Redactie
  • Agentie publicitate
  • Editia print
  • Login
FocusPress
No Result
View All Result
EDITIA PRINT
9 °c
Constanta
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
FocusPress
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
No Result
View All Result
FocusPress
No Result
View All Result
Home Ultima Ora

Reprezentanții FBI, la aceeași masă cu șeful CCIR. Daraban: „Corupţia reduce oportunităţile pieţei pentru afaceri legitime. Peste 334 de mii de societăți nu depun bilanțul anual și eludează controalele ANAF”

13 ianuarie, 2022
in Ultima Ora
0
Sursa FOTO: CCIR

Sursa FOTO: CCIR

4
AFISARI
Share on FacebookShare on TwitterShare pe WhatsApp

Reprezentanții Camerei de Comerț și Industrie a României (CCIR) și cei ai Secției Comerciale a Ambasadei S.U.A. la București s-au reunit marți, 11 ianuarie a.c., la aceeași masă. Corupția la nivelul mediului de afaceri și mijloacele de combatere a practicilor neconforme în companiile românești a fost subiectul principal al întâlnirii.

Discuțiile au fost concentrate pe importanța educației și prevenirii, plecând de la modelele de succes de peste ocean, oferite de către Biroul Federal de Investigații – FBI pentru România și Moldova, din cadrul Ambasadei SUA la București.

„În numele Guvernului SUA, felicit Camera de Comerț și Industrie a României pentru organizarea sesiunii de astăzi. Este întotdeauna important să abordăm subiectul luptei împotriva corupției în mediul de afaceri global. La nivel mondial, corupția și lipsa de transparență cresc costurile și riscurile de a face afaceri: descurajează investițiile, denaturează prețurile, perturbă dezvoltarea economică și compromit achizițiile publice. Trebuie să ne unim forțele pentru a contracara amenințările globale la adresa securității noastre colective. Pentru a face acest lucru, trebuie să promovăm și să sprijinim sisteme și instituții care sunt puternice, care se susțin reciproc și sunt lipsite de corupție. Pentru România și Statele Unite, aceste valori sunt esențiale pentru apartenența noastră comună la NATO”, a declarat însărcinatul cu afaceri al Ambasadei SUA, David Muniz.

Corupţia reduce oportunităţile pieţei pentru afaceri legitime. Peste 334 de mii de societăți nu depun bilanțul anual și eludează controalele ANAF. „CCIR promovează, în rândul comunității de afaceri din România, o cultura bazată pe respingerea tuturor formelor de corupție în relațiile cu sectorul public şi privat, prin aplicarea unor mecanisme instituționalizate de prevenire şi combatere la nivelul companiilor din România. Din perspectiva mediului de afaceri, corupţia reduce oportunităţile pieţei pentru afaceri legitime, creşte nejustificat costurile activităților de afaceri, creează un mediu de operare neospitalier şi imprevizibil, creează riscul de urmărire penală pentru încălcarea legii, creşte riscul de deteriorare a reputaţiei, afectează substanțial întreprinderile mici şi furnizorii. Trebuie să avem o corelare mai bună între Ministerul Finanțelor şi Ministerul Justiţiei în ceea ce privește bilanțul anual depus de către companiile active. La nivelul lunii noiembrie 2021, din totalul de 1.102.777 companii active, au depus bilanțul doar 768.367 de societăți comerciale active. Vorbim, astfel, de peste 334 de mii de societăți care nu depun bilanțul anual și care, în acest fel, eludează controalele ANAF. Nu există sancțiuni semnificative pentru nedepunerea bilanțului anual”, a declarat președintele CCIR, Mihai Daraban.

Pentru FBI, combaterea fenomenului corupției rămâne o prioritate pentru că reprezintă un real pericol la nivel mondial. „Corupția poate afecta securitatea granițelor, poate afecta viața noastra de zi cu zi prin inducerea unei lipse de siguranță atunci când pur și simplu mergi pe stradă sau atunci când treci peste un pod. În SUA, fenomenul corupției generează pierderi anuale de miliarde de dolari. Pentru a combate acest fenomen nu este necesar numai să investigăm, ci și să oferim infomații importante despre care sunt noile trenduri, despre care sunt amenințările sau care sunt noile scheme de eludare a legii. FBI-ul trebuie sa facă primul pas și să vină către mediul privat și să întrebe cu ce îi poate ajuta. Numai împreună cu mediul de afaceri, prin coordonare  și prin educare putem să construim o adevărată reziliență împotriva acestui flagel”, susține șeful FBI pentru România și Moldova, Departamentul de Justiție al SUA, Monika A. Wasiewicz.

O singură companie coruptă poate duce la distrugerea industriei din care face parte. La fel cum câteva persoane corupte dintr-o țară pot distruge din multe puncte de vedere întregul stat. „Programul Foreign Corrupt Practices Act (FCPA) a luat ființă în anul 1977 pentru că, până în acel moment, nu aveam echipe dedicate combaterii corupției internaționale. O componentă a acestui program vizează și furtul de fonduri guvernamentale de către politicienii corupți. Foarte des, aceștia spală bani în SUA, ceea ce face ca intervenția FBI să poată fi extinsă și în afara granițelor. Orice atinge sistemul bancar american sau piața imobiliară atrage după sine intervenția FBI. Este o luptă constantă, dar pe care o câștigăm pas cu pas”, susțin reprezentanți ai FBI.

Alexandra VASILE

Tags: ANAFCCIRcoruptieFBIfirmemihai darabanstiri nationalestiri stiri din constantastiri stiri focus press
ShareTweetSend
Previous Post

Pentru 2022, Vergil Chițac propune parcare în Tomis III, exproprierea Grădinii de Vară, studiu de circulație în tot orașul, îmbunătățirea eficienței energetice a blocurilor și altele

Next Post

În pericol de hipotermie: trei minori, două fete și un băiat, aproape de comă alcoolică pe o bancă la Medgidia! Un martor a cerut ajutorul autorităților

Alte Stiri

Controale pe plajele din Biosfera Deltei Dunării. FOTO ARBDD
Ultima Ora

Administrația Rezervației Biosferei Deltei Dunării are un nou Guvernator

17 aprilie, 2026
44
Ultima Ora

Competițiile programate la Sala Sporturilor vor avea loc, însă FĂRĂ SPECTATORI!

17 aprilie, 2026
39
Ultima Ora

5,2 milioane de lei pentru dotarea Unității de Supraveghere și Tratament Avansat al Pacienților Cardiaci Critici de la Spitalul Județean

17 aprilie, 2026
27
Ultima Ora

Șofer surprins cu 128 km/h pe DJ 226: permis suspendat și amendă de peste 3.000 de lei

17 aprilie, 2026
106
Ultima Ora

Primarul Florin Chelaru: Lucrările de pe Bulevardul Mamaia Nord continuă înainte de sezonul estival

17 aprilie, 2026
57
Ultima Ora

Containere pentru deșeuri voluminoase: constănțenii, încurajați să scape responsabil de obiectele vechi

17 aprilie, 2026
48
Ultima Ora

Polaris: Curățenia, un efort comun pentru o comunitate responsabilă

17 aprilie, 2026
16
Ultima Ora

Lucrările de modernizare a infrastructurii rutiere avansează în comuna Corbu

17 aprilie, 2026
17
Ultima Ora

Primarul din Năvodari, Florin Chelaru, măsuri speciale de transport și trafic de Paștele Blajinilor

17 aprilie, 2026
33
Next Post
Foto-Mădălina Toma

În pericol de hipotermie: trei minori, două fete și un băiat, aproape de comă alcoolică pe o bancă la Medgidia! Un martor a cerut ajutorul autorităților

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

FocusPress

FOCUS PRESS este un produs media creat din dorinţa de informare corectă a cetăţenilor. Credem în jurnalism de calitate, în dezbateri şi aducerea în prim-plan a adevăratelor subiecte de interes public.

Ai o informaţie sau imagini care pot deveni o ştire?
Trimite-ne mesajele tale pe WhatsApp / Telefon: 0785.555.401 sau 0785.555.402 ori adresa de email: redactie@focuspress.ro

Datele tale personale rămân confidenţiale!

Focus pe Categorii

  • Actualitate
  • Administratie
  • Alegeri
  • Anunturi
  • Cluburi
  • Cultura
  • Economie
  • Editorial
  • Educatie
  • Externe
  • Imobiliare Auto
  • Interviuri
  • Interviuri
  • Justitie
  • Media
  • Monden
  • Politica
  • Politica Interna
  • Restaurante
  • Sanatate
  • Showbizz
  • Societate
  • Sport
  • Turism
  • Ultima Ora
  • Uncategorized
  • Video

Ştiri Recente

Consiliul Județean Constanța - ședința primei restructurări - foto arhivă

VIDEO. Val de restructurări în instituțiile subordonate Consiliului Județean Constanța: zeci de posturi urmează să fie desființate

18 aprilie, 2026

Încă o EXPROPRIERE a municipiului Constanța, în instanță! După Tapangera, și patronul de la „Cuptorul cu Plăcinte” s-a adresat magistraților

18 aprilie, 2026
  • Ai un pont?
  • Redactie
  • Editia print
  • FocusAds
  • Agentie publicitate

© 2025 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
FocusPress.ro
No Result
View All Result
  • Home
  • Ultima Ora
  • Politica
  • Actualitate
  • Externe
  • Societate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunturi
  • Editia print

© 2025 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Cookie-urile ne ajuta sa va oferim serviciile noastre. Prin navigarea pe acest site, acceptati modul in care noi si partenerii nostri utilizam cookie-urile. Detalii aici.