Iubitorii sportului minții și-au dat întâlnire duminică, 26 martie a.c., la Năvodari, unde există o îndelungată tradiție șahistică, cu prilejul ”Cupei Prieteniei”. Competiția amicală de șah a fost organizată de antrenorul Daniel Panainte și găzduită de Havana Beach în Mamaia Nord. Antrenorului i-a revenit munca din spatele organizării competiției de șah, iar Clubului Sportiv Năvodari rolul de a promova șahul în rândul tinerilor.
La startul competiției s-au înscris 14 competitori, care au avut de disputat 7 runde în sistem elvețian, repartizați la 7 mese. La final, cei mai buni s-au dovedit a fi, la general, Cristian Diaconescu, situat pe primul loc, urmat în clasament de Gabriel Sterpu (locul 2) și de Sergiu Iordache (locul 3).
La Feminin, competiția a fost câștigată de Ioana Averiți (locul 1), urmată de Delia Maria Panfil (locul 2) și de Sara Victoria Bolohan (locul 3). Mezinii competiției, cei cu vârsta sub 12 ani, i-a avut câștigători pe Diana Dospin (U-10, locul 1) și pe Vladimir Marian Vasile (U-8, locul 1). Cei care au urcat pe podiumul de premiere au fost recompensaţi cu diplome, medalii și cupe.
„Încălzire” pentru Naţionalele de copii şi juniori de la Eforie Nord
Cupa Prieteniei a fost o „încălzire” pentru Campionatul Național de copii și juniori de la Eforie Nord, programat în perioada 2-12 aprilie. Alături de şahiştii de la CS Năvodari, la acest concurs de pregătire au luat parte și sportivii de la CS Victoria Cumpăna. Competiția a fost un bun prilej pentru participanți atât pentru a-și etala cunoștințele, cât și pentru a lega noi prietenii.
Perspective pozitive pentru șahul năvodărean
Perspectivele șahului la Năvodari se leagă de viitoarele competiții, organizate de Clubul Sportiv, menite să stimuleze interesul tinerilor față de șah. Antrenorul accentuează faptul că este foarte important ca sportivii să joace șah în continuare și să poată să-și dezvolte acest hobby.
Alexandra VASILE































