Preşedintele Consiliului Judeţean Constanţa, Horia Ţuţuianu, a declarat că are în plan construcţia unei unităţi medicale de pediatrie, aşa cum solicită mămicile din municipiu. Horia Ţuţuianu a declarat, pentru Focus Press, că instituţia pe care o conduce este în negocieri cu Banca Mondială de Dezvoltare, pentru un împrumut. Conform unui proiect preliminar, spitalul de pediatrie ar urma să fie construit în curtea Spitalului Clinic Judeţean de Urgenţă Constanţa, pe o parte din parcare şi o bucată din parc. Ulterior, bucata de parc va fi refăcută, pe un alt teren.
O altă noutate este că, începând din luna mai, Radioterapia din cadrul Spitalului Judeţean va fi din nou funcţională! Reamintim că secţia unde se tratau pacienţii bolnavi de cancer a fost închisă în 2016. Situaţia a fost una dramatică pentru bolnavi, care au fost nevoiţi să plece la Bucureşti pentru tratament. După multe eforturi, secţia a redevenit prioritate şi s-au făcut demersurile necesare pentru redeschiderea ei.
A.C.


























