• Ai un pont?
  • Redactie
  • Agentie publicitate
  • Editia print
  • Login
FocusPress
No Result
View All Result
EDITIA PRINT
13 °c
Constanta
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
FocusPress
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
No Result
View All Result
FocusPress
No Result
View All Result
Home Societate Educatie

Scandalul elevilor care sunt refuzați, la înscriere, de anumite școli continuă în Constanța, chiar și cu puțin timp înainte de debutul noului an școlar

4 septembrie, 2024
in Educatie
0
Școala Gimnazială Nr. 38 „Dimitrie Cantemir“. FOTO: Cătălin SCHIPOR

Școala Gimnazială Nr. 38 „Dimitrie Cantemir“. FOTO: Cătălin SCHIPOR

2.9k
AFISARI
Share on FacebookShare on TwitterShare pe WhatsApp

În mai puțin de o săptămână, clopoțelul va suna din nou, anunțând începutul unui nou an școlar. Din păcate, avem parte, la fel ca în anii trecuți, de scandalul înscrierilor. Unii părinți din municipiul Constanța se plâng că nu își pot înscrie copiii în cadrul unităților de învățământ din apropierea locuinței, deoarece nu sunt locuri.

De această problemă se lovesc părinții în fiecare an, deoarece mulți aleg să își înscrie copiii la școlile „bine cotate“, deși nu locuiesc în apropiere. În plus, vin și elevi din localitățile din apropierea orașului Constanța, pe baza vizei de flotant.

O altă chestiune pe care o reclamă aceștia este legată de copiii refugiaților ucraineni. Acesta este și cazul unei mămici care a contactat Focus Press deoarece nu a putut să își înscrie copilul la Școala Gimnazială nr. 38 „Dimitrie Cantemir“, pentru că nu mai sunt locuri disponibile.

„Ne-am mutat pe strada Cișmelei din Constanța și aparținem de Școala nr. 38 «Dimitrie Cantemir». Copilul meu a fost respins pe motivul că nu sunt locuri, din cauza numărului foarte mare de ucraineni“, ne-a transmis constănțeanca.

Contactat de Focus Press, prof. Sorin Mihai, șeful Inspectoratului Școlar Județean Constanța, a declarat că unitatea de învățământ are obligația de a înregistra în sistemul informatic toate cererile primite, indiferent daca sunt din circumscripție sau nu. În plus, problema nu ar fi cine are prioritate sau nu, ci perioada în care a fost depusă cererea de înscriere: dacă nu a fost înregistrată în etapa I de înscrieri…

„Chestiunea legată de copiii ucraineni este discutabilă, deoarece au și ei dreptul la educație. În ceea ce privește faptul că a fost respins elevul respectiv, circumscripția se aplică în prima etapă de înscrieri. Dar, de exemplu, dacă un elev arondat unei anumite școli decide să se înscrie la o altă unitate de învățământ și este respins, acesta se poate întoarce în cadrul școlii de circumscripție“, ne-a declarat inspectorul școlar general constănțean, prof. Sorin Mihai.

Metodologia prevede ca toți copiii ai căror părinți solicită înscrierea la școala de circumscripție să fie înscriși la acea unitate de învățământ, iar părinții care vor o altă școala decât cea de circumscripție se înscriu în a doua etapă, în limita locurilor rămase libere după prima etapa.

Astfel, deși Ministerul Educației a anunțat că școlarizarea cu prioritate a elevilor în școlile de circumscripție este prevăzută în legislație încă din 2005 și că metodologia nu aduce ceva nou în acest sens, de teama de a nu îndeplini criteriile din a doua etapa, mai mulți părinți și-ar fi făcut viză de flotant cu care au atestat, la înscriere, faptul că se află în circumscripția școlii pe care o doresc. De aceea apare în fiecare an acest scandal, cu elevi care sunt refuzați pe motiv că nu mai sunt locuri.

Loredana MIHAI

Tags: Constantacopiielevifocuspressinscriere scoalainscrieriisj constantascoala 38Sorin mihaistiriucraineniviza flotant
ShareTweetSend
Previous Post

Noi demersuri ale administrației locale pentru preluarea terenului aferent Palatului Reginei Maria din Mamaia

Next Post

Ce pățești dacă nu îți plătești amenda pentru parcare ilegală

Alte Stiri

Ultima Ora

VIDEO/ GALERIE FOTO. Festivitate de absolvire la Universitatea Andrei Șaguna: invitat de onoare, Sorin Ciutureanu, directorul OIL Terminal

28 mai, 2026
145
Societate

Vacanța de vară 2026 – calendar oficial. Când se încheie cursurile și cât durează vacanța

26 mai, 2026
147
Video

Un model educațional de succes la Năvodari: robotică, tehnologie, performanță și organizarea World Robot Olympiad. Prof. Rădulescu: „Sunt foarte mulțumită de colaborarea cu Primăria și Liceul Lazăr Edeleanu”

23 mai, 2026
201
Daniel David
Societate

VIDEO. Interviu cu Daniel David, ex-ministrul Educației: Bacalaureatul n-ar trebui să fie o condiție pentru facultate, fiindcă așa întreținem industria meditațiilor

22 mai, 2026
225
Societate

Concluziile Inspectoratului Școlar Județean Constanța în cazul copilului agresat în proximitatea Școlii nr. 7

21 mai, 2026
278
Societate

“Copiii noștri vin epuizați de la școală”. Scandal la o școală din Murfatlar, după acuzații grave privind comportamentul unui elev

19 mai, 2026
430
Ultima Ora

Președintele Nicușor Dan a promulgat legea pentru înființarea Universității „Tomis” din Constanța

15 mai, 2026
770
Video

VIDEO. Elevi din Constanța, calificați la o competiție internațională din SUA. Au creat o aplicație care combate dependența de tehnologie

6 mai, 2026
598
Societate

Pe podiumurile lumii! Elevul Iustin Petcu pune orașul Năvodari pe harta internațională: a cucerit 5 medalii la matematică și limba engleză

2 mai, 2026
262
Next Post

Ce pățești dacă nu îți plătești amenda pentru parcare ilegală

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

FocusPress

FOCUS PRESS este un produs media creat din dorinţa de informare corectă a cetăţenilor. Credem în jurnalism de calitate, în dezbateri şi aducerea în prim-plan a adevăratelor subiecte de interes public.

Ai o informaţie sau imagini care pot deveni o ştire?
Trimite-ne mesajele tale pe WhatsApp / Telefon: 0785.555.401 sau 0785.555.402 ori adresa de email: redactie@focuspress.ro

Datele tale personale rămân confidenţiale!

Focus pe Categorii

  • Actualitate
  • Administratie
  • Alegeri
  • Anunturi
  • Cluburi
  • Cultura
  • Economie
  • Editorial
  • Educatie
  • Externe
  • Imobiliare Auto
  • Interviuri
  • Interviuri
  • Justitie
  • Media
  • Monden
  • Politica
  • Politica Interna
  • Restaurante
  • Sanatate
  • Showbizz
  • Societate
  • Sport
  • Turism
  • Ultima Ora
  • Uncategorized
  • Video

Ştiri Recente

Jaf cu vinovați scăpați prin prescripție. După 20 de ani, Virgil Dulea se chinuie să-și recupereze aurul dispărut la perchezițiile autorităților

29 mai, 2026

DETALII din ANCHETĂ. Constănțenii din zona Doraly pot răsufla ușurați: bărbatul care spărgea mașini a fost prins

29 mai, 2026
  • Ai un pont?
  • Redactie
  • Editia print
  • FocusAds
  • Agentie publicitate

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
FocusPress.ro
No Result
View All Result
  • Home
  • Ultima Ora
  • Politica
  • Actualitate
  • Externe
  • Societate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunturi
  • Editia print

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Cookie-urile ne ajuta sa va oferim serviciile noastre. Prin navigarea pe acest site, acceptati modul in care noi si partenerii nostri utilizam cookie-urile. Detalii aici.