Bia Mary SRL, deținută de Sebat Beghim, fostul președinte PDL Mangalia, a depus la Agenția pentru Protecția Mediului din Constanța un memoriu de prezentare pentru construirea unei vile turistice, în sudul litoralului. Investiția urmează să fie edificată în stațiunea Jupiter, pe strada Pinului nr. 1.
Pe amplasament se va construi o vilă turistică cu regimul de înălțime P+1E, cu o capacitate de opt spații de cazare. De asemenea, se va organiza și un spațiu adecvat pentru o parcarea autovehiculelor turiștilor.
Realizarea investiției se va face în condițiile încadrării în coeficienții urbanistici prevăzuți prin documentația de urbanism avizată conform Avizului arhitectului-șef nr. 38895/2019, faza Reactualizare Plan Urbanistic General și Regulament Local de Urbanism Municipiul Mangalia, aprobată prin Hotărârea Consiliului Local Mangalia nr. 160/2019.
Perioada de implementare propusă este de 12 luni de la obținerea autorizației de construire.
Terenul are o suprafață de 2.229 de metri pătrați, dobândit prin lege, cota actuală 1/1 în favoarea Municipiului Mangalia. Terenul este concesionat pe o perioada de 22 de ani și 7 luni, începând cu data de 1 mai 2005 și până pe 30 noiembrie 2027, în vederea exploatării terenului.
Capacitatea obiectivului va fi de opt unități de cazare cu câte două locuri. În interiorul terenului se vor organiza circulații auto și locuri de parcare (nouă), pe o suprafață de 150 mp. Sunt prevăzute circulații pietonale pe o suprafață de 220 mp.
Societatea Bia Mary a fost înființată în data de 16 mai 1994, având sediul în Saturn (la nord de Discote Unicom). Administratori și asociați, fiecare cu câte 50% din capitalul social, sunt Sebat și Mariana Beghim. Cifra de afaceri raportată pentru anul 2023 a fost în valoare de 15.444.770 de lei, profitul de 2.988.425 de lei, iar datoriile, de 4.063.228 de lei, cu 44 de angajați.
Andreea CONDURACHE


























