• Ai un pont?
  • Redactie
  • Agentie publicitate
  • Editia print
  • Login
FocusPress
No Result
View All Result
EDITIA PRINT
10 °c
Constanta
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
FocusPress
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
No Result
View All Result
FocusPress
No Result
View All Result
Home Actualitate

Secret de stat?! Instituțiile nu vor să spună ce a explodat în zona digului de la Costinești nici după mai bine de zece zile

25 august, 2023
in Actualitate
1
FOTO: Facebook / Jeanu Dorin Dumitru

FOTO: Facebook / Jeanu Dorin Dumitru

1
AFISARI
Share on FacebookShare on TwitterShare pe WhatsApp

La mai bine de zece zile de când a avut loc o explozie în zona digului de la Costinești, instituțiile statului nu confirmă dacă aceasta a fost produsă de o mină marină sau nu. Focus Press a transmis o solicitare Forțelor Navale Române, prin care a cerut să precizeze ce a explodat mai exact, însă am fost redirecționați spre Inspectoratul de Poliție al Județului Constanța. Nici de aici nu am obținut un răspuns în acest sens, deoarece „informațiile solicitate sunt exceptate de la accesul liber al cetățenilor“, după cum arată IPJ Constanța.

Răspunsul Forțelor Navale Române:

„Referitor la solicitarea dumneavoastră, vă adresăm rugămintea să vă adresați Inspectoratului de Poliție al Județului Constanța, aceasta fiind instituția cu competențe pentru verificări la fața locului“.

Răspunsul IPJ Constanța:

 „Vă comunicăm faptul că, potrivit art. 12, lit. e, din Legea 544/2001, informațiile solicitate sunt exceptate de la accesul liber al cetățenilor. Vă asigurăm, în continuare, de întreaga noastră disponibilitate, receptivitate și obiectivitate în rezolvarea problemelor cu care vă confruntaţi, numai în măsura în care acestea intră în competenţa noastră de soluţionare“.

Concret, litera e) face referire la „informaţiile privind procedura în timpul anchetei penale sau disciplinare, dacă se periclitează rezultatul anchetei, se dezvăluie surse confidenţiale ori se pun în pericol viaţa, integritatea corporală, sănătatea unei persoane în urma anchetei efectuate sau în curs de desfăşurare”.

Context

În dimineața zilei de luni, 14 august a.c., chiar înainte de Ziua Marinei, litoralul românesc era în alertă. Militarii din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență Dobrogea au fost solicitați să intervină în zona digului din fața Hotelului Forum din Costinești, acolo unde a avut loc o explozie (posibil mină marină).

„În această dimineață (14 august 2023 – n.r.), în jurul orei 9.00, am fost solicitați, prin apel unic la 112, să intervenim în stațiunea Costinești, acolo unde a avut loc o explozie pe dig. La fața locului au fost alocate, rapid, mai multe resurse din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență Dobrogea al Județului Constanța. De la Stația Tuzla, o autospecială de stingere, un echipaj de prim ajutor și ambarcațiunea RHIB. În aceste momente, vor pleca și colegii cu echipajul CBRN. Ajunși la la fața locului, colegii au perimetrat zona și au constatat faptul că este vorba despre o explozie în dig. Din fericire, nu s-au înregistrat victime“, preciza purtătorul de cuvânt al ISU Dobrogea, Anamaria Stoica.

Seara, Forțele Navale Române au venit cu un comunicat de presă, prin care susțin că au efectuat misiuni de cercetare a spațiului maritim din proximitatea litoralului românesc, ca urmare a informării primite, în jurul orei 10.00, de la ISU Dobrogea, cu privire la explozia unei posibile mine marine în zona digului de la Costinești și la existența unei mine aflate în derivă, în zona digului de larg al Portului Mangalia. Totodată, Forțele Navale precizau că nu au identificat nicio mină marină aflată în derivă în spațiul monitorizat. 

Comunicatul de presă integral:

„Forțele Navele Române au executat luni, 14 august, misiuni de cercetare a spațiului maritim din proximitatea litoralului românesc, ca urmare a informării primite, în jurul orei 10.00, de la ISU Dobrogea, cu privire la explozia unei posibile mine marine în zona digului de la Costinești și la existența unei mine aflate în derivă, în zona digului de larg al Portului Mangalia.

Scafandrii EOD și o navă a Gărzii de Coastă au executat o misiune comună de cercetare a raionului maritim din apropierea țărmului de la Costinești, în urma căreia nu au fost identificate mine marine aflate in derivă.

Tot în cursul zilei de astăzi (14 august 2023 – n.r.), puitorul de mine și plase «Viceamiral Constantin Bălescu» (PM-274), un elicopter IAR Puma Naval și un avion de patrulare al Statelor Unite ale Americii au executat, începând cu ora 13.00, misiuni conjugate de cercetare maritimă și aeriană, în spațiul maritim cuprins între Constanța și Mangalia, în urma cărora nu au identificat nicio mină marină aflată în derivă în spațiul monitorizat.

Misiunile de monitorizare a raionului maritim aflat în responsabilitatea Forțelor Navale Române vor continua. De la începutul războiului din Ucraina, în luna februarie 2022, Forțele Navale Române și-au adaptat planurile de activități și desfășoară acțiuni sistematice de cercetare a spațiului maritim din zona de responsabilitate, cu nave și aeronave militare, în colaborare cu structurile din sistemul național de apărare, cu atribuții în domeniu, precum și cu partenerii din Alianța Nord-Atlantică“.

Petruț IACOB

Tags: Costinestiexplozieexplozie minafocuspressfortele navaleipj constantaisu dobrogeamina marinastiri
ShareTweetSend
Previous Post

Răsturnare de situație în cazul bătrânului care a fost bătut și împins pe trecerea de pietoni, unde a murit lovit de mașini

Next Post

Programul întreruperilor de curent în perioada 28 august – 1 septembrie: Constanța, Năvodari, Mangalia și Eforie, printre localitățile afectate

Alte Stiri

Actualitate

VIDEO. Momentul SCANDALULUI de pe strada Theodor Burada! Bătaie ca-n Vestul Sălbatic

29 aprilie, 2026
299
Imagine de arhivă
Actualitate

VIDEO. Un bărbat a fost tăiat pe față în plină stradă, la Constanța. Autorii au fugit cu o mașină

29 aprilie, 2026
922
Foto cu rol ilustrativ. Sursa FOTO SNDM
Actualitate

Hotărâre importantă la Tribunalul Constanța privind Șantierul Naval 2 Mai

29 aprilie, 2026
345
Actualitate

CSM s-a pronunțat în cazul procurorului Viorel Teliceanu, șeful Parchetului de pe lângă Tribunalul Constanța

29 aprilie, 2026
268
Actualitate

GALERIE FOTO&VIDEO. Se deschide cafeneaua din incinta Cazinoului Constanța

29 aprilie, 2026
3.4k
Actualitate

Situația rară la Palazu Mare: un cunoscut investitor a câștigat dreptul de a construi pe un teren care fusese donat altei persoane

29 aprilie, 2026
286
Actualitate

MESAJELE sfâșietoare ale partenerului și mamei tinerei care a MURIT în accidentul rutier de la Amzacea

29 aprilie, 2026
1k
Actualitate

GALERIE FOTO&VIDEO. Accident rutier cu persoană ÎNCARCERATĂ în zona Supernova

29 aprilie, 2026
1k
Actualitate

De ce a fost respinsă acțiunea prefectului împotriva recuperării prejudiciului din dosarul lui Cristian Radu – Motivarea instanței

29 aprilie, 2026
186
Next Post
FOTO: Alexandra VASILE

Programul întreruperilor de curent în perioada 28 august - 1 septembrie: Constanța, Năvodari, Mangalia și Eforie, printre localitățile afectate

Comentarii 1

  1. Nimic glorios says:
    3 ani în urmă

    Nici daca era Hiroshima institutiile statului nu știau despre ce este vorba.

    Răspunde

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

FocusPress

FOCUS PRESS este un produs media creat din dorinţa de informare corectă a cetăţenilor. Credem în jurnalism de calitate, în dezbateri şi aducerea în prim-plan a adevăratelor subiecte de interes public.

Ai o informaţie sau imagini care pot deveni o ştire?
Trimite-ne mesajele tale pe WhatsApp / Telefon: 0785.555.401 sau 0785.555.402 ori adresa de email: redactie@focuspress.ro

Datele tale personale rămân confidenţiale!

Focus pe Categorii

  • Actualitate
  • Administratie
  • Alegeri
  • Anunturi
  • Cluburi
  • Cultura
  • Economie
  • Editorial
  • Educatie
  • Externe
  • Imobiliare Auto
  • Interviuri
  • Interviuri
  • Justitie
  • Media
  • Monden
  • Politica
  • Politica Interna
  • Restaurante
  • Sanatate
  • Showbizz
  • Societate
  • Sport
  • Turism
  • Ultima Ora
  • Uncategorized
  • Video

Ştiri Recente

Un minor instituționalizat a dispărut fără urmă din Tulcea. Sunați la 112 dacă îl vedeți

29 aprilie, 2026
Anamaria Mișa - director general SC Patrimoniu Constanța Litoral SRL

VIDEO. Detalii în PREMIERĂ despre spectacolul care se va juca, din iunie, la CAZINOUL din Constanța

29 aprilie, 2026
  • Ai un pont?
  • Redactie
  • Editia print
  • FocusAds
  • Agentie publicitate

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
FocusPress.ro
No Result
View All Result
  • Home
  • Ultima Ora
  • Politica
  • Actualitate
  • Externe
  • Societate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunturi
  • Editia print

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Cookie-urile ne ajuta sa va oferim serviciile noastre. Prin navigarea pe acest site, acceptati modul in care noi si partenerii nostri utilizam cookie-urile. Detalii aici.