Săptămâna trecută, președintele PSD Constanța, Felix Stroe, a susținut o declarație în plenul Senatului, cu titlul: „AUR, POT și SOS blochează legea anti-drone la CCR“.
Plenul Senatului a adoptat, pe 26 februarie, în calitate de for decizional, inițiativa legislativă ce are ca obiect reglementarea unor măsuri pentru controlul utilizării spațiului aerian național, stabilind autoritățile și instituțiile care au competențe în luarea măsurilor de prevenire și contracarare a utilizării spațiului aerian național de către aeronave, sisteme de aeronave fără pilot la bord și alte vehicule aeriene.
Legea, susținută de majoritatea parlamentarilorm a fost contestată la Curtea Constituțională a României (CCR) de trei formațiuni politice, AUR, POT și SOS, invocând încălcarea „principiului suveranității“. Asta în contextul în care suveranitatea teritorială a României este încălcată tot mai mult și mai des de drone rusești.
Recent, o dronă rusească cu încărcătură de luptă activă a căzut în județul Galați, completând o serie de astfel de incidente periculoase care se întâmplă cu o frecvență mare și care ridică riscuri majore pentru locuitorii din zonele de graniță cu Ucraina.
„Stimați colegi, a fi partid de opoziție în Legislativul României nu este sinonim cu a bloca și contesta orice demers, mai ales când acesta este unul benefic și util cetățenilor și țării noastre. Sabotarea, blocarea, tergiversarea unui proiect care are ca obiect însăși asigurarea securității naționale nu este tocmai cea mai potrivită metodă de a demonstra că ești proactiv. În timp ce Europa discută tot mai intens despre întărirea apărării UE și despre modul în care putrem crește capacitatea de apărare în fața Rusiei și a unei amenințări cât se poate de reale, partidelele așa-zise suveraniste pun la risc tocmai suveranitatea.
În acest context tensionat, în care aliații noștri își întăresc apărarea, partidele izolaționiste aleg să pună România într-o postură vulnerabilă. Mă întreb, oare acești parlamentari știu, din siguranța locuințelor lor, ce simte un român care locuiește lângă granița cu Ucraina când este trezit în toiul nopții de sistemul RO-Alert și primește recomandarea să se ascundă în beci? Oare cunosc teroarea prin care trec aceștia atunci când aparate de zbor de război riscă să cadă pe gospodăria lor? Oare înțeleg că dacă până acum nu s-a întâmplat nicio nenorocire e doar o chestiune de noroc și că oricând o astfel de dronă poate cădea pe o zonă rezidențială, provocând un dezastru?
Ce ușor se iau decizii, atunci când singura agendă pe care o urmăresc aceste partide nu este nicidecum interesul României și al românilor, ci ambiția necontrolată de a fi contra la orice, în numele unei așa-zise opoziții!
«Jur să apăr democraţia, drepturile şi libertăţile fundamentale ale cetăţenilor, suveranitatea, independenţa, unitatea şi integritatea teritorială a României» este textul pe care l-au rostit la învestirea în funcție. O dronă de război ce intră pe teritoriul țării noastre este, nici mai mult, nici mai puțin, un risc la adresa celor menționate. Este inadmisibil de acceptat ideea că membrii acestor partide nu au înțeles încă asta“, a declarat Felix Stroe în Senat.
V.I.