• Ai un pont?
  • Redactie
  • Agentie publicitate
  • Editia print
  • Login
FocusPress
No Result
View All Result
EDITIA PRINT
23 °c
Constanta
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
FocusPress
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
No Result
View All Result
FocusPress
No Result
View All Result
Home Politica Administratie

Sezonul estival bate la uşă, iar Primăria Constanţa nu a întocmit şi nici nu plănuieşte vreun calendar de eveniment!

18 martie, 2021
in Administratie
1
Turiști în stațiunea Mamaia. FOTO Cătălin SCHIPOR

Turiști în stațiunea Mamaia. FOTO Cătălin SCHIPOR

8
AFISARI
Share on FacebookShare on TwitterShare pe WhatsApp

Primăria Constanța, împreună cu operatorii economici din Constanța – Mamaia, obișnuia să prezinte calendarul evenimentelor pentru sezonul estival în lunile februarie, cel târziu martie. Chiar dacă nu toate evenimentele care erau trecute în calendar, erau finanțate din bugetul local, ele erau prezentate în calendar, tocmai pentru ca turiștii, dar și constănțenii să fie informați ce spectacole, concerte sau festivaluri vor avea loc la malul mării. Chiar și în 2020, când mapamondul a fost lovit de pandemia de coronavirus, municipalitatea, prin vechea administrație, a reușit să „croșeteze” câteva evenimente care au avut loc vara în aer liber. Însă, în acest an nu vom avea nici un calendar de evenimente.

Fiecare oraș ar trebuie să aibă o strategie de dezvoltare turistică foarte bine pusă la punct, mai ales dacă acel oraș este zonă de interes turistic, așa cum este Constanța. Sute de mii de turiști, mulți dintre ei străini, ajung pe litoralul Mării Negre, dar și în Constanța. Pentru a atrage turiștii și către oraș este necesar un calendar de evenimente pentru întreg sezonul estival. Și nu ne referim doar la cele trei luni de vară ci de la începutul lunii aprilie până la sfârșitul lunii septembrie. Spunem asta în contextul în care Vergil Chițac anunța că își dorește prelungirea sezonului estival și chiar a avut discuții cu reprezentanții festivalului NEVERSEA pentru a muta evenimentul în luna septembrie.

Dar până să aflăm dacă se va ține sau nu marele festival NEVERSEA, care ar trebui să aibă loc la începutul lunii iulie, ce evenimente vom avea până atunci? Ei bine, cel mai probail niciunul. Primăria Constanța nu a întocmit un calendar al evenimentelor pentru anul în curs ca urmare a evoluției situației virusului SARS-CoV-2 pe teritoriul României. Importanța unui calendar al evenimentelor este una destul de mare deoarece ea poate atrage turiști. Atragerea de turiști înseamnă că acei oameni vor cheltui bani în Mamaia și Constanța, deci… mai mulți bani la bugetul local! Dar acest lucru pare să nu îl înțeleagă nimeni.

De fapt, Primăria Constanța nu a reușit până acum nici să pună înființeze Organizația de Management a Destinației Mamaia. Bazele acestei organizații au fost puse de fostul edil, Decebal Făgădău, în luna august a anului trecut. În luna februarie, la aproape jumătate de an, reprezentanții primăriei au precizat următoarele: „Până acum s-a rezervat doar denumirea, cea oficială fiind Organizația de Management al Destinației Mamaia – Constanța. În rest încă se lucrează la actul constitutiv și la statut”.

Revenind la evenimentele din orașul nostru, este adevărat faptul că nimeni nu va ști cum va evolua pandemia de coronavirus, însă, în contextul în care o mare parte a populației a decis să se vaccineze, ne așteptăm la un număr mai mic de infectări, respectiv la mai puține restricții. Ori câteva evenimente cu un număr restrâns de persoane ar putea avea loc în aer liber sau mai există și varianta unor evenimente sau concerte online așa cum se practică în alte țări. Până una alta, sezonul estival bate la ușă și noi nu avem nici calendar de evenimente și nici OMD.

Mihaela GIUGLEA

Citeşte şi:

Vergil Chiţac continuă tradiţia scrisorilor către constănţeni: „Pe bani europeni vom începe derularea proiectului Termoficare pentru fiecare”
Tags: Constanţaprimaria constantasezon estivalstiri
ShareTweetSend
Previous Post

Planuri date peste cap: la viitorul loc de joacă din incinta Lake View nu se va servi mâncare

Next Post

Pompierii au fost solicitați la 2 incendii: au luat foc garaje la Agigea și o casă în Lumina

Alte Stiri

Mariana Gâju
Video

VIDEO. Interviu cu Mariana Gâju: „Subliniez nevoia stabilității politice. Pierdem fondurile europene în ritmul în care ne mișcăm în acest moment”

10 iulie, 2026
129
Administratie

Termen la Tribunal: Prefectul a cerut anularea hotărârii privind compensarea taxei auto de 200 de lei

9 iulie, 2026
187
Administratie

SPIT Constanța pune popriri pe conturile datornicilor: peste 14.000 de contribuabili, vizați

8 iulie, 2026
257
Politica

Pavilionul Expozițional Constanța ar putea fi demolat. CJC pregătește o structură provizorie

8 iulie, 2026
211
Paul Foleanu
Politica

VIDEO. Paul Foleanu: „Cetățenii trebuie să înțeleagă că taxele și impozitele pe care dânșii le achită la primărie se duc la datoriile lăsate de fostul primar”

8 iulie, 2026
658
Administratie

VIDEO. Primarul Liviu Negoiță, primele măsuri luate în legătură cu PROIECTELE care AU STAGNAT cât nu a fost în Primăria Cernavodă

8 iulie, 2026
1.1k
Administratie

OFICIAL despre stadiul proiectului Pasarelă pietonală de legătură între Poarta 6 și Km 4-5

8 iulie, 2026
263
Paul Foleanu
Administratie

VIDEO. Paul Foleanu, NOUTĂȚI în legătură cu transportul în comun din Mangalia și stațiuni

7 iulie, 2026
1.7k
Vergil Chițac și Felicia Ovanesian - foto arhivă
Administratie

Libertatea de exprimare versus reputația politică. Cum a pierdut primarul Vergil Chițac procesul daunelor de 250 de mii de lei cu Felicia Ovanesian

7 iulie, 2026
309
Next Post
Au luat foc mai multe garje la Agigea

Pompierii au fost solicitați la 2 incendii: au luat foc garaje la Agigea și o casă în Lumina

Comentarii 1

  1. Fary says:
    5 ani în urmă

    Cine sa-l faca? Mihaela Popescu sau Ionuț Rusu? Aia nu stiu ce cauta in primărie și voi vreti sa faca calendarul de evenimente? Pana nu o zboară pe Ella Popescu de acolo sa aduca o persoană competentă nu o sa fienin stars de ninic. Dar stai…Ella ole susținută de Ionuț Rusu.

    Răspunde

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

FocusPress

FOCUS PRESS este un produs media creat din dorinţa de informare corectă a cetăţenilor. Credem în jurnalism de calitate, în dezbateri şi aducerea în prim-plan a adevăratelor subiecte de interes public.

Ai o informaţie sau imagini care pot deveni o ştire?
Trimite-ne mesajele tale pe WhatsApp / Telefon: 0785.555.401 sau 0785.555.402 ori adresa de email: redactie@focuspress.ro

Datele tale personale rămân confidenţiale!

Focus pe Categorii

  • Actualitate
  • Administratie
  • Alegeri
  • Anunturi
  • Cluburi
  • Cultura
  • Economie
  • Editorial
  • Educatie
  • Externe
  • Imobiliare Auto
  • Interviuri
  • Interviuri
  • Justitie
  • Media
  • Monden
  • Politica
  • Politica Interna
  • Restaurante
  • Sanatate
  • Showbizz
  • Societate
  • Sport
  • Turism
  • Ultima Ora
  • Uncategorized
  • Video

Ştiri Recente

Turiști din Germania au descoperit tradițiile românești la Muzeul de Artă Populară Constanța

10 iulie, 2026

Proiectul „Cărți și povești din suflet, pentru suflet” a ajuns la seniorii din Constanța și Mamaia Nord

10 iulie, 2026
  • Ai un pont?
  • Redactie
  • Editia print
  • FocusAds
  • Agentie publicitate

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
FocusPress.ro
No Result
View All Result
  • Home
  • Ultima Ora
  • Politica
  • Actualitate
  • Externe
  • Societate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunturi
  • Editia print

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Cookie-urile ne ajuta sa va oferim serviciile noastre. Prin navigarea pe acest site, acceptati modul in care noi si partenerii nostri utilizam cookie-urile. Detalii aici.