În contextul protestului desfășurat miercuri, 27 august, în fața Prefecturii Constanța, reprezentanții principalelor confederații sindicale au avut o întâlnire cu conducerea Instituției Prefectului.
Subprefectul Șenol Ali, alături de colegi din instituție, s-a întâlnit cu delegații CNS Cartel ALFA, CNSLR Frăția, Confederației Sindicatelor Democratice din România și ai Confederației Sindicatelor Naționale Meridian.
Cu această ocazie, a fost depus un memoriu cu revendicările sindicale, document care a fost înregistrat oficial la Instituția Prefectului – Județul Constanța și care urmează să fie înaintat către Guvernul României.
Sindicaliștii cer Executivului să renunțe la pachetul de austeritate și atrag atenția asupra efectelor grave pe care măsurile anunțate le-ar avea asupra angajaților din sănătate, educație și industrie.
L.B.
Citește și:
VIDEO. Protest al sindicatelor la Prefectura Constanța față de măsurile de austeritate


























