Suntem pe PRIMUL LOC în Liga Națiunilor! Victorie pentru România, scor 3-2, în meciul cu Austria

0
224

Naţionala de fotbal a României a învins echipa Austriei cu scorul de 3-2 (1-1), luni seara, pe Woerthersee Stadion din Klagenfurt. Ca urmare a rezultatelor din primele două etape, România este lider în clasamentul primei grupe a ligii B.

România a început excelent meciul din Austria. Denis Alibec a deschis scorul, din pasa lui Florinel Coman. Avantajul „tricolorilor” nu a durat pentru mult timp însă. Christoph Baumgartner a egalat pentru trupa lui Franco Foda, dintr-un voleu. Mingea a fost deviată și de Dragoș Grigore.

Actul secund a început la fel de bine pentru reprezentativa noastră. Grigore a punctat pentru prima dată în tricoul naționalei (min. 51). Austria nu a mai reușit să ofere o replică pe măsură, iar trupa lui Rădoi s-a desprins pe tabelă în minutul 70, când Alex Maxim a profitat de o gafă imensă a lui Posch și l-a lobat superb pe A. Schlager.

Onisiwo a redus din diferență pentru Austria cu 10 minute înainte de final, însă cele 3 puncte au fost obținute în cele din urmă de „tricolori”, care sunt lideri acum în grupă.