• Ai un pont?
  • Redactie
  • Agentie publicitate
  • Editia print
  • Login
FocusPress
No Result
View All Result
EDITIA PRINT
26 °c
Constanta
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
FocusPress
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
No Result
View All Result
FocusPress
No Result
View All Result
Home Societate

Sute de constănțeni, amendați pentru că au făcut lucrări de modificare a locuinţei fără autorizaţie

9 aprilie, 2024
in Societate
5
foto cu rol ilustrativ

foto cu rol ilustrativ

17.8k
AFISARI
Share on FacebookShare on TwitterShare pe WhatsApp

Balcoanele fără autorizație de construire din blocurile vechi au devenit un fenomen generalizat în România. În Constanţa avem câteva sute de astfel de exemple. Apetitul constănţenilor pentru astfel de improvizații este explicabil cumva, pentru că în general oamenii îşi doresc mai mult spaţiu. Iar problema nu este doar la balcoane. Mulţi sparg pereţi sau îşi construiesc, însă toate aceste lucrări fără avize de la organele abilitate afectează structura de rezistenţă a blocului.

Astfel de lucrări sunt peste tot în oraș, iar modalitatea cea mai frecventă prin care autoritățile pot verifica dacă un proprietar a făcut modificări ilegale în apartamente este verificarea ca urmare a unei sesizări de la vecini. În anul 2023 Direcția Generală Poliția Locală Constanța a aplicat 303 amenzi contravenționale în conformitate cu prevederile Legii nr.50/1991 republicată, în cuantum de 674.500 lei.

Cei care vor să facă astfel de lucrări sunt obligaţi să solicite obținerea certificatului de urbanism și, în funcție de lucrări, vor fi necesare și alte avize și expertize. Următorul pas este elaborarea unui proiect tehnic, iar mai apoi se cere autorizația de construcție. De asemenea, trebuie obținut aviz de la Inspectoratul Județean de Construcții, instituție care trebuie notificată și la începerea și la finalizarea lucrărilor.

Conform Legii 155/2010 republicată și modificată a poliţiei locale, în domeniul disciplinei în construcţii şi al afişajului stradal, poliţia locală are următoarele atribuţii:

a) efectuează controale pentru identificarea lucrărilor de construcţii executate fără autorizaţie de construire sau desfiinţare, după caz, inclusiv a construcţiilor cu caracter provizoriu;

b) efectuează controale pentru identificarea persoanelor care nu respectă autorizaţia de executare a lucrărilor de reparaţii ale părţii carosabile şi pietonale;

c) verifică respectarea normelor legale privind afişajul publicitar, afişajul electoral şi orice altă formă de afişaj/reclamă, inclusiv cele referitoare la amplasarea firmei la locul de desfăşurare a activităţii economice;

d) participă la acţiunile de demolare/dezmembrare/ dinamitare a construcţiilor efectuate fără autorizaţie pe domeniul public sau privat al unităţii/subdiviziunii administrativ-teritoriale ori pe spaţii aflate în administrarea autorităţilor administraţiei publice locale sau a altor instituţii/servicii publice de interes local, prin asigurarea protecţiei perimetrului şi a libertăţii de acţiune a personalului care participă la aceste operaţiuni specifice;

e) constată, după caz, conform atribuţiilor stabilite prin lege, contravenţiile privind disciplina în domeniul autorizării executării lucrărilor în construcţii şi înaintează procesele-verbale de constatare a contravenţiilor, în vederea aplicării sancţiunii, şefului compartimentului de specialitate care coordonează activitatea de amenajare a teritoriului şi de urbanism sau primarului municipiului Constanța sau persoanei împuternicite de aceştia.

Mihaela GIUGLEA

Tags: amenzibalcoaneblocblocuriConstantafocuspressstiri
ShareTweetSend
Previous Post

Ce spune Poliția despre instituirea sensurilor unice pe străzile Adamclisi și Sucevei. Ce experți au fost consultați

Next Post

Răsturnare de situație în cazul individului care a provocat incendii repetate în Constanța, în urma cărora o femeie a murit: va fi judecat pentru omor

Alte Stiri

sursa foto: Getty Images
Societate

COD ROȘU de ploi și vijelii în județul Tulcea

9 iunie, 2026
1.9k
Societate

VIDEO. Mama unui inculpat din dosarul Mica Sicilie: ”E bolnav, e prostuț și e nevinovat. E un ABUZ”

9 iunie, 2026
703
Societate

GALERIE FOTO. Spectaculoasa clădire Casa cu Lei nu rămâne o ruină: se lucrează de zor la reabilitare

9 iunie, 2026
597
Societate

Chicheanu plănuiește să își extindă restaurantul Burger Bear de pe bulevardul Tomis

9 iunie, 2026
362
Societate

Constanța: LISTA unităților de învățământ la care se lucrează pentru reabilitare sau modernizare

9 iunie, 2026
209
Ultima Ora

Pe cine a numit Ministerul Culturii la conducerea Teatrului Național de Operă și Balet „Oleg Danovski”

8 iunie, 2026
2.3k
Ultima Ora

VIDEO. Sky, motanul curajos care a supraviețuit unei căderi de la etaj, tratat la Spitalul Veterinar VETZONE

8 iunie, 2026
68
Societate

UPDATE: Trupul neînsuflețit a fost găsit. Au fost reluate căutările persoanei dispărute în Dunăre, la Topalu

8 iunie, 2026
341
Societate

TAROM nu reușește să găsească un chiriaș pentru spațiul în care a funcționat fosta agenție din Constanța

8 iunie, 2026
1.5k
Next Post
Incendiu strada Cuza Vodă

Răsturnare de situație în cazul individului care a provocat incendii repetate în Constanța, în urma cărora o femeie a murit: va fi judecat pentru omor

Comentarii 5

  1. maria says:
    2 ani în urmă

    Care este reglementarea legislativă pentru tuburile de evacuare a gazelor de la centralele individuale ( paralele cu solul ) care depășesc perimetrul menționat în CF?

    Răspunde
  2. Sandu Nicolae says:
    2 ani în urmă

    Stat securist mafioto-colonial în care ești încarcerat să trăiești plătind pentru orice le trece prin cap trădătorilor de patrie și stăpînilor acestei țări.Natalitatea a scăzut……pentru că cei care o pot crește și pot apăra țara,au plecat de aici școlarizați fiind pe banii poporului ,dar aducînd beneficii stăpînilor de colonii.Sigur acesta este rezultatul pierderii unui….război.Sandu

    Răspunde
  3. BACANU SĂNDEL CRISTIAN says:
    2 ani în urmă

    Un cetățean al acestui Oraș minunat- Știați ca patriahia- ips.teodosie NU PLATESTE UTILITATILE- catedralei,și alt ex clădirile justitiei- Tribunal, Judecătorie curtea de apel??? Știați??.

    Răspunde
  4. BACANU SĂNDEL CRISTIAN says:
    2 ani în urmă

    SAU APA???- EX.SATUL – POIANA? UNDE GUVERNUL DE 0 RON’ ALOCA FONDURI- UNEI PRINTESE??? PE BUNE???

    Răspunde
  5. BACANU SĂNDEL CRISTIAN says:
    2 ani în urmă

    SAU ,STIATI CA ESTE DAT IN JUDECATA?? PTR.TRANSFORMAREA BISERICILOR CRESTIN ORTODOXE IN CATOLICE ‘ RIT VECHI/ ISLAMICE???

    Răspunde

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

FocusPress

FOCUS PRESS este un produs media creat din dorinţa de informare corectă a cetăţenilor. Credem în jurnalism de calitate, în dezbateri şi aducerea în prim-plan a adevăratelor subiecte de interes public.

Ai o informaţie sau imagini care pot deveni o ştire?
Trimite-ne mesajele tale pe WhatsApp / Telefon: 0785.555.401 sau 0785.555.402 ori adresa de email: redactie@focuspress.ro

Datele tale personale rămân confidenţiale!

Focus pe Categorii

  • Actualitate
  • Administratie
  • Alegeri
  • Anunturi
  • Cluburi
  • Cultura
  • Economie
  • Editorial
  • Educatie
  • Externe
  • Imobiliare Auto
  • Interviuri
  • Interviuri
  • Justitie
  • Media
  • Monden
  • Politica
  • Politica Interna
  • Restaurante
  • Sanatate
  • Showbizz
  • Societate
  • Sport
  • Turism
  • Ultima Ora
  • Uncategorized
  • Video

Ştiri Recente

Reacția patronului firmei unde lucra șoferul TIR-ului care a provocat un grav accident în Constanța: „Nu știu nimic despre tahograf”

9 iunie, 2026
Sediul Companiei Naționale Administrația Porturilor Maritime SA Constanța

S-a reluat oficial procedura de selecție pentru funcția de director financiar al Portului Constanța

9 iunie, 2026
  • Ai un pont?
  • Redactie
  • Editia print
  • FocusAds
  • Agentie publicitate

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
FocusPress.ro
No Result
View All Result
  • Home
  • Ultima Ora
  • Politica
  • Actualitate
  • Externe
  • Societate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunturi
  • Editia print

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Cookie-urile ne ajuta sa va oferim serviciile noastre. Prin navigarea pe acest site, acceptati modul in care noi si partenerii nostri utilizam cookie-urile. Detalii aici.