Țările de Jos – Argentina, în sferturile de finală ale Campionatului Mondial din Qatar

0
226
sursa foto: Facebook/ FIFA World Cup

Țările de Jos și Argentina vor juca în sferturi, după ce au învins, sâmbătă, SUA, respectiv, Australia, în optimile de finală ale Campionatului Mondial de fotbal din Qatar.

Țările de Jos au învins SUA, cu scorul de 3-1. Memphis Depay (minutul 10), Daley Blind (min 46) și Denzel Dumfries au înscris pentru olandezi, în timp ce americanii au marcat prin Haji Wright, în minutul 76.

În cealaltă partidă de sâmbătă, Argentina a învins Australia cu scorul de 2-1. Lionel Messi a deschis scorul, în minutul 35, atunci când a marcat al treilea său gol de la acest campionat mondial. Starul argentinian a înscris la meciul cu numărul 1.000 din carieră. Julian Alvares a punctat pentru argentinieni, în minutul 57, iar în minutul 77, Australia a redus din diferență prin șutul deviat de Enzo Fernandez în propria poartă.