După lungi așteptări, Confort Urban a obținut, la sfârșitul lunii iunie, certificatul de urbanism necesar pentru demararea lucrărilor de reparații, amenajare și modernizare a locului de joacă „Țara Piticilor”, situat în incinta Parcului Tăbăcărie.
Certificatul de Urbanism vizează lucrări de reparații, amenajare și modernizarea locului de joacă „Țara Piticilor” din incinta Parcului Tăbăcărie din Constanța. Scopul documentului este de a obține autorizație de construire, iar valabilitatea acestuia este de doi ani.
Reprezentanții Confort Urban au anunțat că lucrările au început, însă momentan nu există o dată stabilită pentru redeschiderea locului de joacă.
„Au început lucrările la Țara Piticilor, dar acum sunt sistate pentru o scurtă perioadă pentru că a trebuit să demolăm ghenele de gunoi. Apoi acestea vor fi reluate, însă nu avem o dată pentru finalizarea acestora”, au precizat aceștia.
Țara Piticilor din Parcul Tăbăcărie cuprinde zone de joacă pentru diferite grupe de vârstă. Încă de cum pășesc în parc, vizitatorii sunt întâmpinați de porți aidoma turnurilor unui castel din povești, care au fost amenajate în stil medieval. În anii trecuți, aici a fost organizat Festivalului Iernii, cu ateliere extrem de atractive pentru copii, precum și spectacole de muzică, dans și teatru.
Lucrări de reabilitare au mai avut loc în anul 2020, când a fost reparat mobilierul urban, iar toate echipamentele de joacă au fost recondiționate. Tot atunci a fost înlocuit și sistemul de irigații, dar și cel de iluminat. A fost creat și un spațiu special pentru școlile și grădinițele care vor să țină ore în aer liber, undeva într-o margine a parcului, astfel încât să nu fie deranjați. De asemenea, tot în 2020 a fost recondiționat terenul de baschet și au fost montate două mese pentru tenis de masă.
Mihaela GIUGLEA



























casa pensionarilor, astea cat costa contribuabilul constantean? Intreaba cineva??
Oare vanghele ala de la capitala avea dreptate? Baa, voi nici nu stiti sa furati!