În urmă cu aproximativ o lună, efectivul Grupării Mobile s-a mărit prin „recrutarea“ a doi frați: Vass și Demon, câini din rasa ciobănesc german în vârstă de 5 luni.
Pentru aceștia a început programul de dezvoltare a calităților necesare pentru a deveni un coleg de încredere pe timpul misiunilor specifice. Astfel, Vass și Demon, alături de conductorii serviciu, parcurg o tematică specifică prin care se urmărește atingerea tipului ideal pentru această categorie de serviciu, și anume: echilibrul psihic, curaj, putere, agilitate și rezistența la efort. Atingerea acestor calități este posibilă, în primul rând, prin realizarea atașamentului între om și câine, pentru ca învățarea și punerea în practică a comenzilor să devină pentru partenerul canin o joacă, o plăcere.
După parcurgerea perioadei de predresaj și a cursului de specializare – patrulare și intervenție, aceștia vor participa, alături de conductorii de serviciu Cristi și Ionuț, la misiuni specifice Jandarmeriei.
V.I.